Europos e. teisingumo portale – greiti atsakymai į piliečių teisinius klausimus

Į Vokietiją vykstančiam italui prireikia teisininko paslaugų. Verslininkė prancūzė nori atlikti paiešką Vengrijos žemės kadastre. Teisėjas estas turi klausimą apie Ispanijos teismų sistemą. Šiuo metu tokiai informacijai rasti gali prireikti kelių savaičių. Dabar atsakymams 22 Europos Sąjungos kalbomis gauti tereikės spustelėti keletą mygtukų, skelbia Europos Komisija.
 
Šiandien ES pristatė vieno langelio principu pagrįstą Europos e. teisingumo portalą, kuriame galima gauti informacijos apie teisingumą visoje ES. Svetainė naudinga tarpvalstybinio pobūdžio teisinių klausimų turintiems piliečiams, verslininkams, teisininkams ir teisėjams, ja didinamas skirtingų teisės sistemų suvokimas ir prisidedama prie vienos ES teisingumo erdvės kūrimo. Portalo turinys sudaro daugiau negu 12 000 puslapių; pirmojoje versijoje pateikiama informacija apie teisės aktus ir praktiką visose valstybėse narėse, yra atitinkamų nuorodų. Pavyzdžiui, pateikiama informacija apie teisinę pagalbą, teisininkų mokymą ir vaizdo konferencijas, yra nuorodų į teisinių duomenų bazes, internetinius bankroto registrus ir žemės kadastrus. Daugiau negu 10 mln. kasmet su tarpvalstybinėmis teisinėmis procedūromis susiduriančių piliečių nuo šiol gali lengvai susipažinti su teisine informacija.
 
„Šiandien – Europos laisvės, saugumo ir teisingumo erdvei svarbi diena. Šis portalas – veiksmingesnio, Europos piliečiams labiau prieinamo teisingumo pamatas, – pažymėjo Belgijos teisingumo ministras Stefaanas De Clerckas. – E. teisingumo projektas yra šiuolaikinio Europos teisingumo kertinis akmuo, o E. teisingumo portalas suteikia geresnes galimybes juo pasinaudoti. Siekiant ilgalaikės sėkmės būtina, kad visos suinteresuotosios šalys glaudžiai bendradarbiautų.“
 
„E. teisingumo portale informaciją galima rasti spustelėjus vos kelis mygtukus. Šiandien žengiame didelį žingsnį į priekį, priartindami teisingumą prie ES piliečių ir didindami suvokimą apie įvairias teisines sistemas. Turėdami žinių galime įsitikinti, kad mūsų teisės užtikrinamos bet kurioje Europos vietoje, – teigė Komisijos pirmininko pavaduotoja, už teisingumą, pagrindines teises ir pilietybę atsakinga Komisijos narė Viviane Reding. – Šis vieno langelio principu pagrįstas teisingumo portalas bus naudingas piliečiams, verslininkams ir teisininkams. Naudodamiesi portalu piliečiai teisinę informaciją ir patarimus gaus moderniu būdu. Atsakymus jie gaus savo kalba ir greitai. Visi žinome, kaip tai svarbu: laukiant per ilgai kyla grėsmė, kad galimybė pasinaudoti teisingumu bus prarasta.“

Kam naudingas šis portalas?

• Piliečiai gali gauti atsakymus apie 27 valstybių narių teisinių sistemų veikimą. Jie gali greitai gauti atsakymus į aktualius klausimus, susijusius su, pvz., skyrybomis, mirtimi, bylinėjimusi ar persikėlimu. Piliečiai taip pat gali rasti praktikuojantį teisininką kitoje šalyje, sužinoti, kaip išvengti didelių teismo išlaidų pasirenkant tarpininkavimą, kur pateikti ieškinį, kurios valstybės narės teisė taikoma nagrinėjant bylas ir ar galima gauti teisinę pagalbą.

• Teisininkai, notarai ir teisėjai gali naudotis teisinių duomenų bazėmis, susisiekti su kolegomis per teisininkų tinklus ir rasti informacijos apie teisininkų mokymus. Jie taip pat gali rasti informacijos apie tarpvalstybinių vaizdo konferencijų rengimą.

• Verslininkai ras nuorodas į bankroto ir turto registrus, taip pat informaciją apie taikomus įstatymus ir tarpvalstybinius procesus.


Informacija portale pateikiama visomis oficialiomis ES kalbomis, taigi nelieka kalbinių kliūčių, dėl kurių dažnai sunku gauti minėtą informaciją. Svetainės turinys pateikiamas 22 oficialiomis ES kalbomis. Portale pateikiama nuorodų į valstybių narių nacionalinio pobūdžio informaciją.
 
Siekiant, kad portalas veiktų sėkmingai, itin svarbu, kad prisidėtų teisėjai ir praktikuojantys teisininkai – notarai, teisininkai, antstoliai ir tarpininkai; šiuo metu vykdomi keli atitinkami projektai. Pvz., vykdoma su Europos teismo praktikos identifikatoriumi susijusi veikla, siekiant palengvinti galimybes susipažinti su tarpvalstybinio pobūdžio nacionaline ir ES teismų praktika.
 
Portalą tvarkanti Komisija toliau glaudžiai bendradarbiaus su valstybėmis narėmis, nuolat jį pildys ir tobulins.
 
Tolesni veiksmai
 
Šiandien žengtas pirmas žingsnis plėtojant daugiakalbį portalą, kuris gali būti labai naudingas Europos piliečiams, verslininkams ir praktikuojantiems teisininkams.
 
Artimiausiais metais portalas bus papildytas nauja informacija, priemonėmis ir funkcijomis. 2011 m. pradžioje bus pateiktos informacijos apie atsakovų ir aukų teises visose ES valstybėse narėse suvestinės. Pvz., bus pateikta informacija apie tai, kaip skirtingose šalyse sprendžiami kelių eismo pažeidimų klausimai. Šios informacijos suvestinės bus pradinis šaltinis piliečiams ir praktikuojantiems teisininkams.
 
Portalas bus atnaujinamas, taigi esamos ES teisingumo priemonės taps veiksmingesnės, piliečiai ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo arba mokėjimo orderio procedūras galės atlikti internetu. Verslininkams bus naudinga tai, kad naudodamiesi paprastesnėmis, racionaliomis teisinėmis procedūromis internetu, jie patirs mažiau išlaidų, nes netrukus bankroto ir įmonių registrai, taip pat žemės kadastrai bus prieinami internetu. Teismai internetu galėtų nagrinėti tarpvalstybinius prašymus ir susisiekti su tam tikros bylos ieškovais bei atsakovais, taip pat su teismais kitoje valstybėje narėje.
 
Siekiama, kad iki 2013 m. piliečiai galėtų atlikti tikslią teisininkų paiešką. Pavyzdžiui, pilietis portale galės ieškoti vokiškai kalbančio teisininko, kurio specializacija – šeimos arba skyrybų teisė Vengrijoje.

Taip pat siekiama pažangos sprendžiant su e. parašu, e. tapatybe ir e. mokėjimu susijusius sąveikos klausimus ES mastu. Šiuos klausimus išspręsti būtina siekiant visapusiškai įgyvendinti kelis e. teisingumo projektus, pavyzdžiui, Europos mokėjimo orderio ir Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūras.
 
Daugiau informacijos apie veiklą iki 2013 m. pabaigos pateikiama E. teisingumo veiksmų gairėse.
 
Pagrindiniai faktai
 
2008 m. lapkričio mėn. priimtu Tarybos veiksmų planu dėl e. teisingumo 2009–2013 m. siekiama sudaryti geresnes sąlygas kreiptis į teismą. Plane nustatytas tikslas sukurti Europos e. teisingumo portalą. Pripažįstama, kad informacinės ir ryšių technologijos gali būti itin naudingos gerinant teismų sistemų veiklą, nes gali palengvinti praktikuojančių teisininkų kasdienį darbą ir skatinti teisinių institucijų bendradarbiavimą.

Komisija jau šalina bendrosios rinkos kliūtis įgyvendindama 2010 m. kovo 3 d. strategiją „Europa 2020“ (IP/10/225). Sumaniai naudotis technologijomis – vienas geriausių būdų mažinti teismų procesų išlaidas ir paprastinti tarpvalstybines operacijas, taikant internetines Europos mokėjimo orderio ir Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūras, taip pat užtikrinant bankroto ir verslo registrų sąsają.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių