Brandos egzaminų metu – griežtesnės sąlygos

Švietimo ir mokslo ministerija žada didinti brandos egzaminų vertintojų skaičių ir stiprinti užduočių saugumą.

Kaip teigiama ŠMM pranešime, šiemet brandos egzaminų darbams vertinti planuojama pasitelkti apie 1780 vertintojų - 550 daugiau nei pernai, kai valstybinius brandos egzaminus vertino 1230 mokytojų.

Anot pranešimo, prieš sesiją planuojami naujai atrinktų vertintojų įvadiniai mokymai, taip pat ketinama surengti mokymus visiems vertintojams.

2006-aisiais buvo kilus skandalas dėl egzaminų užduočių paviešinimo atsistatydino tuometinis Nacionalinio egzaminų centro vadovas, pranešimų apie pažeidimus būta ir vėlesniais metais.

Vertinti valstybinius brandos egzaminus, pasak ministerijos, jau panoro apie 2400 mokytojų. Vertintojai bus atrinkti vadovaujantis Nacionalinio egzaminų centro direktoriaus patvirtintais kriterijais. Bus atsižvelgiama į išsilavinimą, kvalifikacinę kategoriją ar mokslinį laipsnį, valstybinių brandos egzaminų kandidatų darbų vertinimo patirtį, vertinamo dalyko egzaminų programos, organizavimo ir vykdymo tvarkos išmanymą. Pirmenybė teikiama mokytojams, dirbantiems bendrojo lavinimo mokyklų 11-12 klasėse arba gimnazijų III-IV klasėse.

Ministerija tvirtina, kad šiemet daug dėmesio skirta dalykams, kuriuos abiturientai laikys pagal redaguotas egzaminų programas.

Pasak ŠMM, šiemet daug dėmesio skiriama ne tik kokybiškam užduočių parengimui, bet ir saugumui. Atliktas technologinis auditas, panaudojus Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas iš dalies jau atnaujintos užduočių gamybos technologijos.

Šiemet prašymus laikyti brandos egzaminus pateikė beveik 49,6 tūkst. kandidatų: beveik 700 eksternų, per 600 buvusių mokinių, beveik 3500 suaugusiųjų mokyklų, apie 9500 profesinių ir žemės ūkio mokyklų, 14,8 tūkst. vidurinių mokyklų ir 20,5 tūkst. gimnazijų mokinių.

Pernai egzaminus laikė 50,3 tūkst. kandidatų, iš jų 17,7 tūkst. vidurinių mokyklų, 18 tūkst. gimnazijų abiturientų.

Šiemet dauguma kandidatų (19,7 tūkst.) laikys tris arba keturis (16 tūkst.) egzaminus. Visus šešis egzaminus panoro laikyti 399 kandidatai. Vidutiniškai vienas kandidatas laikys 3,26 egzamino.

Be privalomojo lietuvių kalbos egzamino, šiais metais populiariausi pasirinkimai yra šie: valstybinis istorijos egzaminas (22,7 tūkst. kandidatų), valstybinis matematikos (22,1 tūkst. kandidatų) ir valstybinis užsienio kalbos (anglų) egzaminas, kurį laikys 21,4 tūkst. kandidatų.

Iš mokyklinių egzaminų populiariausi geografijos (11,4 tūkst. kandidatų) ir naujai įvestas technologijų (4,7 tūkst.) brandos egzaminas.

Nors brandos atestatui gauti 2010 metais pakaks dviejų brandos egzaminų - privalomo lietuvių kalbos ir kito pasirenkamojo, - stojantiesiems į aukštąsias mokyklas bus keliami aukštesni reikalavimai.

Šiemet baigusieji mokyklas galės pretenduoti į valstybės finansuojamas studijų vietas, jeigu bus išlaikę ne mažiau kaip 3 brandos egzaminus - privalomąjį lietuvių kalbos ir du pasirenkamuosius brandos egzaminus. Išimtis - menų studijos: į jas stojant pakaks 2 brandos egzaminų.

Šiemet abiturientai turėjo galimybę rinktis valstybinius matematikos, istorijos, biologijos, chemijos, fizikos, informacinių technologijų, užsienio kalbų (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių,) arba mokyklinius gimtųjų kalbų (baltarusių, lenkų, rusų, vokiečių), geografijos, dailės, muzikos, muzikologijos ir technologijų egzaminus.

Kandidatų pasirinkimai rodo, kad lyginant su 2009 metais, 2010 metais, valstybinių brandos egzaminų pasirinkimo skaičius didėja apie 1,45 karto, o mokyklinių - mažėja apie 2 kartus.


Šiame straipsnyje: egzaminaiabiturientai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių