Bibliotekų svetainėse jau gali naršyti ir neįgalieji

Neįgaliųjų skaitmeninė atskirtis Lietuvoje ima tirpti. Prie to prisideda viešosios bibliotekos, savo interneto svetaines pritaikiusios specialiųjų visuomenės grupių poreikiams. Projekto „Bibliotekos pažangai“ iniciatyva jau ėmė veikti dešimt tokių svetainių. Iš viso iki vasaros pradžios neįgaliesiems atsivers 56 bibliotekų svetainės.

„Nors Lietuvoje yra daug teisės aktų, reglamentuojančių neįgaliųjų teises, kasdieniame gyvenime tokie žmonės susiduria su daugybe problemų, viena iš jų – skaitmeninė atskirtis. Apytiksliai 10 tūkst. šalyje gyvenančių regėjimo negalią turinčių gyventojų interneto svetainės tarnauja kaip puikus informacijos šaltinis, langas į kultūrinį ir žinių pasaulį, tad jį atverti kuo plačiau yra būtina“, - sakė projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovas Kęstutis Juškevičius.

Praėjusių metų pabaigoje startavęs bibliotekų svetainių pritaikymo neįgaliesiems projektas davė pirmuosius vaisius. Lazdijų, Kaišiadorių, Molėtų, Varėnos, Jurbarko, Kelmės, Tauragės, Kauno, Jonavos rajonų bei Alytaus miesto viešosios bibliotekos jau modernizavo savo svetaines, jose gali naršyti negalią turintys žmonės, taip pat besinaudojantys mobiliaisiais įrenginiais. Per balandžio mėnesį tokiu būdu bus atnaujinta dar 10, gegužę – 20, birželio pradžioje – 16 bibliotekų svetainių.

„Įgyvendiname projektus, kurių tikslas – ne tik literatūros populiarinimas, informacinių paslaugų modernizavimas, bet ir socialinės atskirties mažinimas. Neįgalūs žmonės nėra mobilūs, be to, dažnai vieniši, tad jiems būtina kuo dažniau ištrūkti iš savo pasaulio, pasisemti naujų įspūdžių, išreikšti save, pabendrauti, o tam reikalui esame ideali vieta. Tad džiaugiamės, galėdami dar labiau prisidėti prie neįgaliųjų integracijos“, - svetainės atnaujinimą komentavo Alytaus miesto J. Kunčino bibliotekos direktorė Giedrė Bulgakovienė.

Jos teigimu, modernizuojant svetainę bibliotekininkams teko nemažai paplušėti koreguojant ir atnaujinant jos turinį taip, jog jis galėtų būti suprantamas ir pasiekiamas specialiais naršymui skirtais įrenginiais besinaudojantiems neįgaliesiems. „Neabejojame, jog geresnis svetainės turinio pasiekiamumas pradžiugins ne tik mūsų nuolatinius negalią turinčius lankytojus, kurių yra per 350, bet ir padės į biblioteką pritraukti naujų“, - sakė Alytaus J. Kunčino bibliotekos direktorė.

Kaip teigė projekto „Bibliotekos pažangai“ IT koordinatorius Gediminas Navickas, svetainių modernizavimo procesas, vykstantis kartu su konkursą laimėjusia bendrove „Dizi“, įgauna pagreitį. „Kadangi tai ypač plataus masto projektas, apimantis perprogramavimą, dizaino ir kitų technologinių sprendimų patobulinimą, svetainės struktūros atnaujinimą, konsultacijas bibliotekininkams, už jį atsakingi ne tik IT specialistai, bet ir patys bibliotekininkai, kuriems tenka atnaujinti nemažai duomenų“, - teigė G. Navickas.

Anot jo, norint jog svetainėje be trukdžių galėtų naršyti negalią turintis ar garbaus amžiaus žmogus jos turinys turi būti pritaikytas specialiems įrankiams bei didesnį pasiekiamumą užtikrinančioms priemonėms, tokiems kaip balso sintezatorius, spartieji klaviatūros klavišai, alternatyvus tekstas ir t. t.

ES statistiniais duomenimis, 2008 m. neįgaliesiems buvo prieinami tik 2,6 proc. svarbiausių viešojo ir privataus sektorių tinklalapių bei vos 5,3 proc. ES narių vyriausybių svetainių.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių