Belaidis internetas MEZON prieinamas pusei Lietuvos gyventojų

Lietuvos radijo ir televizijos centro („Telecentro“) lygiai prieš metus pradėtas teikti pažangiausios duomenų perdavimo technologijos belaidis interneto ryšys MEZON pasiekiamas jau 50 proc. Lietuvos gyventojų.

"Prieš metus Lietuva tapo pirmąja Europos Sąjungos valstybe, įsidiegusia pažangiausią duomenų perdavimo technologiją „WiMAX“. Šiandien ketvirtosios kartos (4G) ryšys pasiekiamas jau 43 šalies miestuose ir priemiesčiuose – pusė šalies gyventojų turi galimybę naudotis 4G internetu MEZON", – sako „Telecentro“ generalinis direktorius Gediminas Stirbys.

Tyrimai ir statistiniai duomenys patvirtina, kad informacinės technologijos Lietuvoje sparčiai plinta. Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, 2009 metais internetu naudojosi daugiau nei 55 proc. gyventojų, praėjusių metų 4 ketvirtį penktadalis (apie 21 proc.) naujų interneto vartotojų Lietuvoje pasirinko belaidį 4G internetą MEZON.

"Lietuviai linkę priimti naujas technologijas ir jomis naudotis, o interneto vartotojų skaičius nuolat auga. Nors 2009-ieji ekonomiškai buvo sunkūs metai mūsų šaliai, gyventojų noras naudotis naujausiomis technologijomis tik didėjo. Žmonės nori laisvai judėdami turėti prieigą prie interneto ir naudotis sparčiu, saugiu, patikimu ryšiu. Būtent tokias galimybes suteikia 4G ryšio technologija", – tvirtina G.Stirbys.

Jo teigimu, tobulėjant ryšio technologijoms, tikėtinas ypač stiprus šuolis belaidžio interneto vartojimo srityje.

„Pateikus rinkai pakankamai greitą ir kokybišką belaidį ryšį, vartotojų pasirinkimą vis labiau lemia naudojimosi internetu patogumo veiksnys. Belaidis internetas ateityje taps toks pat įprastas vartotojams kaip ir belaidis telefono ryšys“, – prognozuoja „Telecentro“ vadovas.

4G internetas MEZON yra sparčiausias belaidis internetas šalies rinkoje, jo vartotojai naudojasi iki 10 megabitų per sekundę (Mb/s) greitaveika, o MEZON bazinės stoties sektoriaus talpa – apie 40 Mb/s (net penkis ir daugiau kartų didesnė nei teikiama 3G ryšiu).

Per metus baigtas pirmasis MEZON tinklo diegimo etapas. MEZON internetas veikia penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose, taip pat Alytuje, Lentvaryje, Marijampolėje, Mažeikiuose, Nemenčinėje, Nidoje, Palangoje, Plungėje, Raseiniuose, Šventojoje, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje, Vievyje ir daugelyje kitų vietovių. Artimiausiu metu 4G interneto MEZON paslaugas planuojama pradėti teikti Kėdainiuose, Visagine, Druskininkuose, Gargžduose.

„Žmonės atranda vis daugiau galimybių išnaudoti internetą, siekdami nevaržomai gauti ir siųsti informaciją, taupyti laiką ir pinigus. Todėl tikime, kad ir MEZON plėtra didės, o pradėjus kilti šalies ekonomikai – dar spartesniu tempu“, – sako G.Stirbys.

MEZON interneto gimtadienio proga „Telecentras“ pristato naują produktą – užrašų knygutės dydžio (158 x 94,1 x 18,6 mm) nešiojamąjį kompiuterį „Mbook M1“ su įdiegtu jame 4G ryšio modemu. Netrukus rinkoje pasirodys ir daugiau kompiuterių su integruotomis plokštėmis, leisiančiomis 4G interneto MEZON prieiga naudotis be papildomų USB modemų.

Mindaugas Pranskevičius, IT bendrovės „Baltnetos komunikacijos“ generalinis direktorius

Prieš pustrečių metų paskelbta, kam bus suteiktos licencijos Lietuvoje naudoti 3.5 GHz radijo dažnių juostą, t.y. diegti belaidę duomenų perdavimo technologiją „WiMax“. Tačiau, žvelgiant iš dabartinių pozicijų, galima teigti, kad projektas nėra toks komerciškai sėkmingas, kaip buvo tikėtasi.

„Balticum TV“ ir „Neltė“ – dviejų iš trijų bendrovių, gavusių „WiMax“ licencijas veikla, diegiant šią technologiją, šiuo metu nėra itin matoma. Ko gero, didžiausias viltis iš „WiMax“ projekto dalyvių kėlė Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) paskelbęs, kad į technologijos diegimą investuos 100 mln. litų. Šiuo metu yra investuota pusė minėtos sumos. Praėjo vieneri metai, kai Telecentras oficialiai teikia šią paslaugą ir, pagal Ryšių reguliavimo tarnybos ataskaitą, turi apie 8,2 tūkst. vartotojų, kuomet mobiliojo ryšio operatorių teikiama 3G paslauga naudojasi daugiau nei 160 tūkst. vartotojų. Taigi, Telecentro užimama rinkos dalis yra sąlyginai nedidelė.

Todėl, atsižvelgiant į investicijų dydį, jų grąžą ir į sprendimą pradėti „WiMax“ diegti nuo didžiųjų miestų, galima prognozuoti, kad projektas taip greitai neatsipirks. Juk dėl stiprios konkurencijos ir silpno paslaugos veikimo į rinką žengta su labai maža kaina. Manau, kad iš „WiMax“ paslaugos generuojamų pajamų, įvykdyti Telecentro prisiimtus finansinius įsipareigojimus bankams bus pakankamai sudėtinga. Tikėtina, kad šiuo metu ir valstybė negalėtų dotuoti savo lėšomis Telecentro  paskolų.

Pagrindinėmis susidariusios situacijos priežastimis būtų galima įvardinti per vėlai išdalintas licencijas ir pavėluotai pradėtą „WiMax“ technologijos diegimą. Taip pat reiktų nepamiršti konkurencijos su mobiliojo ryšio operatoriais, kurie anksčiau pradėjo diegti mobiliojo interneto technologijas. „WiMax“ technologija nėra konkurencinga, jei vertinsime pagal teritorijų padengimą, kurį mobiliojo ryšio operatoriai išplėtojo puikiai. Be to, sunku konkuruoti ir kainomis – trys Lietuvoje veikiantys mobiliojo ryšio operatoriai dėl konkurencijos vartotojams jau dabar siūlo lanksčią kainodarą.

Šiuo metu susidariusi padėtis yra tokia – dvi „WiMax“ technologijos licencijos kol kas yra nevystomos arba vystomos pakankamai lėtais tempais, o investicijų į Telecentro licencijos atsipirkimą teks ilgokai laukti. Kaip viskas bus toliau, sunku pasakyti – tačiau Telecentro atveju turėtų būti persvarstoma projekto strategija. Vienas iš scenarijų galėtų būti licencijos arba veiklos srities privatizacija.

Apie „WiMAX“ technologijos plėtrą pasaulyje:

„WiMAX“ ryšio tinklai jau yra įdiegti 147 pasaulio šalyse, pažangiosios technologijos ryšiu gali naudotis daugiau nei 620 mln. planetos gyventojų, iš jų – 115 mln. gyventojų Europos šalyse. Pasaulinis „WiMAX“ forumas prognozuoja, kad 2010 metų pabaigoje 4G ryšys „WiMAX“ bus prieinamas 800 mln. o, 2011 metų pabaigoje – vienam milijardui žmonių.

Telecentras dalyvauja Pasauliniame „WiMAX“ forume nuo 2004 m. Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybos leidimą naudoti radijo dažnius „WiMAX“ ryšiui bendrovė gavo 2007-ųjų spalį. „WiMAX“ technologija paremto 4G interneto MEZON paslaugos pradėtos teikti Vilniuje 2009 m. kovo 3 d.


Šiame straipsnyje: mezon3g4g

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Dėl kanapių reklamos „Facebook“ fiksavo žalingo turinio augimą internete
  Dėl kanapių reklamos „Facebook“ fiksavo žalingo turinio augimą internete

  Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) trečiąjį šių metų ketvirtį gavo 1069 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete – penkiskart daugiau nei 2016 metų liepą-rugsėjį, kai buvo gauta 210 pranešimai. ...

 • Robotų karai: JAV sutriuškino Japoniją
  Robotų karai: JAV sutriuškino Japoniją

  Tūkstančiai žmonių stebėjo internete tiesiogiai transliuojamą mūšį, primenantį vaizdus iš tokių filmų, kaip „Transformeriai“. Mūšis baigėsi milžiniškam JAV sukurtam robotui „grandininio pjūklo kardu&...

 • Tyrimas: ar mirštantys žmonės žino, kad miršta?
  Tyrimas: ar mirštantys žmonės žino, kad miršta?

  Klinikinę mirtį išgyvenę žmonės pasakoja įvairių istorijų apie šią patirtį. Vieni teigia regėję šviesą tunelio gale, kiti pasakoja skraidę virš savo kūno ir viską stebėję trečiu asmeniu. Visgi, tokie sąmonės ir ...

  1
 • Kviečia pasižvalgyti, kaip atrodo vienas įdomiausių NASA centrų
  Kviečia pasižvalgyti, kaip atrodo vienas įdomiausių NASA centrų

  Los Andželo (Kalifornija, JAV) pakraštyje, kalnų papėdėje, įrengtas vienas įdomiausių Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) centrų – „Jet propulsion laboratory“ (JPL). ...

 • Mėnulyje atrastas didžiulis urvas, kuriame galėtų gyventi astronautai
  Mėnulyje atrastas didžiulis urvas, kuriame galėtų gyventi astronautai

  Japonijos kosmoso agentūros mokslininkai atrado Mėnulyje didžiulį urvą, kuriame kada nors galėtų būti įkurta bazė astronautams, apsauganti nuo pavojingos spinduliuotės ir didžiulių temperatūros svyravimų, ketvirtadienį pranešė pareigūn...

  2
 • Kodėl žmonių plaukai tokie keisti?
  Kodėl žmonių plaukai tokie keisti?

  Tiesiog neįtikėtina, kokie mes plaukuoti. Žinoma, palyginti, pavyzdžiui, su šimpanzėmis, galime atrodyti beveik pliki. Tačiau iš tiesų visas mūsų kūnas, išskyrus delnus ir padus, yra plaukuotas. Žmogus turi apie 5 milijonus foli...

 • Mokslininkas: kompiuteriai gali atnešti ir sunkumų
  Mokslininkas: kompiuteriai gali atnešti ir sunkumų

  Tikimės, kad kito dešimtmečio pabaigoje mūsų kompiuteris prižiūrės erdvėlaivius, kurie bus siunčiami į tolimąsias Saulės sistemos planetas, 1969 m. žurnalistui Jurgiui Blekaičiui sakė profesorius Algirdas Antanas Avižienis. Jo vadovaujam...

  1
 • Išmanusis laikrodis „Xiaomi Amazfit“: kuo ypatingas?
  Išmanusis laikrodis „Xiaomi Amazfit“: kuo ypatingas?

  Varle.lt mobiliųjų įrenginių specialistų teigimu, išmanieji laikrodžiai yra šiek tiek kitoks įrenginių žanras nei išmanieji telefonai. Ką siūlo „Huami“ kompanija, pagal „Xiaomi“ užsakymą „Xiaomi A...

 • Sudegusi Rusijos kosminė krovinių kapsulė sukūrė įspūdingą reginį
  Sudegusi Rusijos kosminė krovinių kapsulė sukūrė įspūdingą reginį

  Arabijos pusiasalyje pirmadienio vakarą padangę nušvietė atgal į Žemę krentanti nepilotuojama Rusijos kosminė krovinių kapsulė, žiūrovų nuo Dubajaus iki Rijado akivaizdoje subyrėjusi Žemės atmosferoje ir nukritusi į Indijos vandenyną. ...

 • Kodėl Nobelio komitetas nenorėjo įteikti premijos M. Kiuri?
  Kodėl Nobelio komitetas nenorėjo įteikti premijos M. Kiuri?

  Jeigu kas nors paprašytų jūsų įvardinti bent vieną pasaulyje garsią moterį mokslininkę, kokia pavardė jums pirmiausia šautų į galvą? Tikėtina, kad pirmiausia pagalvotumėte apie radioaktyvumo tyrinėtoją ir dviejų Nobelio premijų ...

Daugiau straipsnių