Amerikiečiai atvirame kosmose - jau 45 metus

Tai astronautams gali tapti didžiausiu išbandymu: 6 valandų išėjimas į atvirą kosmosą vilkint žmogaus formos balionu, įsuktu į daugybę izoliacijos sluoksnių.

Tačiau Amerikos astronautai atvirame kosmose dirba jau 45 metus, ryškiausią savo darbo žymę palikdami ant 100 mlrd. dolerių kainavusios kosminės stoties, rašo SPACE.com.

Pirmą kartą amerikiečių astronautas į atvirą kosmosą išėjo 1965 metų birželio 3 dieną. Tuomet astronautas Edas White`as, išlipęs iš erdvėlaivio „Gemini 4“, atvirame kosmose praleido 23 minutes. Tai nutiko praėjus keliems mėnesiams po to, kai atvirame kosmose pabuvojo pirmasis žmogus, sovietų kosmonautas Aleksejus Leonovas. Jo kosminė ekskursija tų pačių metų kovo 18 dieną truko 10 minučių.

Nuo to laiko amerikiečių astronautai į atvirą kosmosą išėjo 239 kartus, kiekvienas išėjimas truko 6 valandas ar daugiau. Kai kurie jų vaikščiojo Mėnulio paviršiumi, kiti padėjo išgelbėti ir pakelti „Hubble“ kosminį teleskopą, tačiau didžioji dalis dirbo prie Tarptautinės kosminės stoties (TKS).

Daugiau kaip pusė (146) NASA astronautų išėjimų į atvirą kosmosą buvo skirta TKS kūrimui, kurios statybos po 12 metų jau artėja prie pabaigos.

„Tai gana fenomenalus pasiekimas, kai pagalvoji apie aplinką, kurioje atsiduri ir nuo kurios tave turi apsaugoti kostiumas“, – teigia daugiausia – 10 kartų – į atvirą kosmosą išėjęs JAV astronautas Michaelas Lopezas-Alegria.

Kai 1998 metais TKS statybos prasidėjo, NASA inžinierius ir astronautus baugino laukiantys išėjimai į atvirą kosmosą, kurie buvo būtini norint 354 kilometrų aukštyje virš Žemės iš dalių surinkti šį įrenginį. Galiausiai astronautams teko imtis taisymo darbų, apie kuriuos ankstyvieji išėjimų į atvirą kosmosą planuotojai net nesvajojo: astronautai tvarkė saulės baterijas ir didžiulius prietaisus, kuriais aplipusi visa TKS.

„Mes sugebame padaryti kur kas daugiau. Tai nepaprasta. Tai tas pats, kaip lyginti skridimą lėktuvu ir važiavimą arklio traukiamu vežimu“, – kalbėjo M. Lopezas-Alegria.

M. Lopezas-Alegria dalyvavo keturiose kosminėse misijose, trijų jų metu, skrisdamas NASA daugkartiniais erdvėlaiviais, jis 5 kartus išėjo į atvirą kosmosą. Dar penkis kartus atvirame kosmose jis pabuvojo 2006 ir 2007 metais vadovaudamas TKS.

Iki šiol M. Lopezas-Alegria atvirame kosmose praleido 67 valandas ir 10 minučių – daugiau nei bet kuris kitas amerikietis.

Pasaulio rekordas priklauso rusų kosmonautui Anatolijui Solovjovui. Jis į atvirą kosmosą išėjo 16 kartų ir ten praleido 82 valandas ir 22 minutes.

Dirbdami atvirame kosmose, JAV astronautai šiandien vilki specialiai sukurtus didelius baltus astronautų kostiumus EMU (angl. Extravehicular Mobility Unit). Rusijos kosmonautai naudoja kitokius kostiumus, vadinamus „Oralan“, dar kitokius, vadinamus „Feitian“, naudoja kinai.

NASA darbui atvirame kosmose naudojami kostiumai padengti 17 izoliacijos sluoksnių ir atsparia medžiaga, turinčia apsaugoti nuo pradūrimų ir didžiulių temperatūros svyravimų – nuo 121 laipsnių Celsijaus šviečiant saulei, iki 156 laipsnių šalčio naktį.

„Tai tas pats, kaip žiemą apsitūloti keliais drabužių sluoksniais“, – teigė NASA inžinierius Glennas Lutzas.

Kostiumo pagrindas – kieta viršutinė liemens dalis, prie kurios tvirtinamos minkštesnės dalys, skirtos kojoms ir rankoms, o taip pat kuprinė su gyvybės palaikymo įranga. Ši ansamblį papildo pirštinės ir stiklinis šalmas su įmontuotomis vaizdo kameromis ir šviesomis (darbui naktį) bei antveidžiu, apsaugančiu nuo ryškios saulės šviesos.

Kostiume taip pat yra atsarginis deguonies šaltinis, kurio užtektų 30 minučių, ir avarinis azoto dujomis varomas įrenginys, jei kosmose dirbantis astronautas atitrūktų nuo kosminės stoties ar erdvėlaivio.

Tačiau tikrų atvirame kosmose atliekamų misijų metu šių atsarginių įrenginių neteko nė karto panaudoti, teigė G. Lutzas.

Astronautai išėjimams į atvirą kosmosą ruošiasi naudodami Johnsono kosmoso centre esančią virtualios tikrovės įrangą ir didžiulį plaukimo baseiną. Šis baseinas yra tokio dydžio, kad jame telpa realaus dydžio erdvėlaivio krovinių skyriaus kopija ir didelės TKS dalys, kurių ilgis – kaip futbolo stadiono.

„Jie nesivargina ant baseino dugno nupiešti Žemės ar kažko panašaus“, – teigia M. Lopezas-Alegria. Astronautai, besiruošdami kiekvienai valandai atvirame kosmose, treniruotėse praleidžia keletą valandų.

Kitaip nei „Apollo“ misijai Mėnulyje naudoti kostiumai, dabartiniai kostiumai vaikščioti nėra skirti. Jie tinkami tik dirbant nesvarumo būklėje.

Šie pasivaikščiojimai kosmose ne visada būna labai patogūs. Kostiumų sujungimai ties pečiais leidžia atlikti ne visus judesius, kuriuos geba atlikti žmogaus ranka, todėl treniruočių baseine metu astronautai patiria sužalojimų, teigia M. Lopezas-Alegria.

Į pensiją išėjusio NASA inžinieriaus Jameso McBarrono, kūrusio kostiumus nuo „Mercury“ programos pradžios, teigimu, astronautai, besirengdami darbui atvirame kosmose, susižalodavo ir pirštus bei nagus.

„Jie norėdavo, kad pirštinės būtų ypač gerai prigludusios“, – teigė J. McBarronas.

Atvirame kosmose pabuvoję astronautai pripažįsta, kad didžiausią įspūdį jiems paliko Žemės vaizdas, matomas tik per šalmo stiklą. Anot pirmojo į atvirą kosmosą išėjusio amerikiečio E. White`o, misijos valdymo centro paliepimas baigti pasivaikščiojimą kosmose buvo „liūdniausia akimirka gyvenime“.

Su tuo sutinka ir M. Lopezas-Alegria. Jis vis dar aiškiai prisimena, kaip atrodė Karibai, kai jis išėjo į atvirą kosmosą antrojo savo skrydžio metu.

„Karibų spalvos bet kuriuo atveju atrodo gražiai. Bet pamatyti šią panoramą ir Persijos įlanką, atpažinti jos geografiją, tai buvo nepaprastas potyris“, – teigė jis.

Kaip atrodo minėtos "povandeninės" treniruotės:


Šiame straipsnyje: KosmosasNASA

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kuo nustebins „Mokslo sala“?
  Kuo nustebins „Mokslo sala“?

  Praėjusį ketvirtadienį iš penkių senojo žemyno valstybių atvykę profesionalai padėjo stiprius pamatus Kaune planuojamo mokslo populiarinimo centro koncepcijos sukūrimui. Intensyvią sesiją Kaune surengę mokslo centrų ekspertai galutinius sav...

  6
 • „Facebook“ griežtina kovą su propaganda
  „Facebook“ griežtina kovą su propaganda

  „Facebook“ ketvirtadienį pranešė griežtinantis saugumą, siekiant atremti vyriausybių ir kitų subjektų pastangas skleisti dezinformaciją ar manipuliuoti diskusijomis dėl politinių priežasčių. ...

  3
 • NASA erdvėlaivis sėkmingai pranėrė tarp Saturno žiedų
  NASA erdvėlaivis sėkmingai pranėrė tarp Saturno žiedų

  Bepilotis NASA aparatas „Cassini“ sėkmingai pranėrė tarp Saturno žiedų, nors kurį laiką buvo dingęs ryšys su Žeme, bet vėliau jis atgijo, pranešė JAV kosmoso tyrimų agentūra ketvirtadienį. ...

 • „Mokslo sriuba“: keturi būdai panaudoti mūsų nuotekose esantį dumblą
  „Mokslo sriuba“: keturi būdai panaudoti mūsų nuotekose esantį dumblą

  Pagalvoję apie miestų nuotekų valymo procesą, daugelis pirmiausia įsivaizduojame nosį riečiantį kvapą, ištisus kalnus po valymo likusių atliekų. ...

 • Jauni išradėjai griauna mitus, kad chemija – baubas, o fizika – džiunglės
  Jauni išradėjai griauna mitus, kad chemija – baubas, o fizika – džiunglės

  Agurkų sėklos languose, stiklainiuose spalvotos salotos, o termostate pačių augintos bakterijos – taip atrodo VII forto kazematų laboratorija, kur jaunieji išradėjai griauna mitus, esą chemija – baubas, o fizika – džiunglės. ...

 • Pirmajam Lietuvos lazeriui įsižiebti padėjo kelnės
  Pirmajam Lietuvos lazeriui įsižiebti padėjo kelnės

  Dabar Lietuva pasaulyje pirmauja mokslinių lazerių srityje. Tačiau pirmojo lazerio įžiebimas prieš daugiau nei penkiasdešimt metų tai padariusiam fizikui prof. Juozui Vidmančiui Vaitkui  primena anekdotinę istoriją. „[Soviet...

 • Sporto halėje e-sportininkai rungėsi dėl tūkstantinių prizų
  Sporto halėje e-sportininkai rungėsi dėl tūkstantinių prizų

  Penktadienį prasidėjo 10 dienų truksiantis informatiškiausias studentų festivalis „InfoShow“. Tradiciškai renginių maratoną pradėjo jau penkioliktus metus rengiama elektroninio sporto fiesta „InfoShow Lan Party“. Le...

 • „Galaxy S8“ prieš „iPhone“: kuris pranašesnis?
  „Galaxy S8“ prieš „iPhone“: kuris pranašesnis?

  Varle.lt specialistų manymu, naujieji „Samsung“ flagmanai tikrai gali drąsiai pretenduoti į geriausių 2017 metų išmaniųjų telefonų titulą. Pagal kai kuriuos parametrus jie lenkia net naujausią „Apple“ išmanųjį....

  1
 • „Galaxy A5 <span style=color:red;>(2017)</span>“: kuo išskirtinis?
  „Galaxy A5 (2017)“: kuo išskirtinis?

  Praeitų metų „Samsung Galaxy A“ išmaniųjų telefonų serija dizaino požiūriu buvo labai vykusi. Telefonai atrodė labai stilingai, nors, pagal charakteristikas, šiek tiek nusileisdavo kai kuriems kinų analogams. Tenka pripažint...

 • Pokytis evoliucijoje: rasti seniausi pasaulyje grybai?
  Pokytis evoliucijoje: rasti seniausi pasaulyje grybai?

  Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) atsitiktinai aptiktos fosilijos turbūt yra seniausi kada nors rasti grybai, daug senesni, nei iki šiol žinoti mokslui, ir dėl jų tenka perrašyti šių organizmų, kurie nėra nei augalai, nei gyvūnai, ...

Daugiau straipsnių