Savigyda, sergant peršalimo ligomis, gali būti žalinga

Vaistus nuo peršalimo žmonės dažnai renkasi nepasitarę su gydytoju ar vaistininku, pastebi „Šeimos vaistinė“.

Sparčiai daugėja žmonių, kurie skundžiasi peršalimo ar gripo simptomais, pastebi „Šeimos vaistinė“. Tarp jų - nemaža dalis darbingo amžiaus žmonių, studentai, taip pat ir pensinio amžiaus žmonių. Vaistus nuo peršalimo žmonės dažnai renkasi nepasitarę su gydytoju ar vaistininku.

„Kaip ir kiekvienais metais, tokiu metų laiku sulaukiame daug klientų, kurie skundžiasi peršalimo simptomais, padidėjusia temperatūra, kosuliu, sloga ar bendru silpnumu. Dažnas jų į vaistinę ateina jau apsisprendę, kokio vaisto norėtų nusipirkti ir tariasi tiksliai žiną savo negalavimų priežastį bei kaip gydytis“, - sako Danutė Bubnienė, „Šeimos vaistinės“ vaistininkė.

D. Bubnienė mano, jog žmonės linkę informaciją rinkti iš bendradarbių, kaimynų ar televizijos reklamų ir jei yra galimybė - vengti gydymo įstaigos paslaugų. Nesikonsultavimas su gydytoju ar vaistininku gali turėti rimtų pasekmių, o kartais netgi baigtis ir mirtimi.

„Kai sergantis žmogus ateina į vaistinę, jis nori nusipirkti jo manymu reikiamo vaisto ir kuo greičiau pasijusti geriau. Neretai besiskundžiantis peršalimo ar gripo simptomais prašo skirtingų pavadinimų vaistų, taip tikėdamasis pagreitinti ar sustiprinti jų poveikį. Čia ypač svarbu atkreipti dėmesį, kad labai dažnai pagrindinė vaistų nuo peršalimo veiklioji medžiaga - paracetamolis, tad maišant įvairius vaistus nesunku perdozuoti šio vaisto, - perspėja „Šeimos vaistinės“ vaistininkė. - Pavyzdžiui, žmogus darbe išgėrė vieno vaisto nuo peršalimo, namuose dar turėjo kitokio, o atėjęs į vaistinę prašo trečios rūšies, bet visų vaistų sudėtyje yra paracetamolio. Žmogui atrodo, kad jis neviršija informaciniame lapelyje nurodytos normos, tačiau neatkreipia dėmesio, kad jo vartojami vaistai yra sudaryti tos pačios veikliosios medžiagos pagrindu“.

Rekomenduojama vienkartinė paracetamolio dozė yra nuo 500 iki 1000 miligramų (1-2 tabletės), kuri gali būti pakartojama kas 4-6 valandos.

Vaistininkė primena, kad maksimali dienos dozė suaugusiam žmogui yra 4 gramai paracetamolio. Didesnis paracetamolio kiekis gali sukelti kepenų pažeidimus ir netgi tapti mirties priežastimi. „Šeimos vaistinė“ pataria gydantis savarankiškai būtinai pasitarkite su vaistininku.

„Jei nusprendėte nesikreipti į gydytoją, būtinai pasitarkite su vaistininku, kokio vaisto jums reikėtų. Papasakokite, kokius vaistus jau vartojote paskutinėmis dienomis, dar geriau - atsineškite į vaistinę vartoto vaisto informacinį lapelį, tokiu būdu vaistininkas galės tiksliau nustatyti jau suvartotų vaistų kiekį“, - atkreipti dėmesį ir būti atidžiais kviečia „Šeimos vaistinė“.

 Dėl paracetamolio perdozavimo JAV apsinuodijimo centrai sulaukia daugiau kreipimųsi, nei dėl bet kurio kito farmakologinio preparato. Jungtinėje Karalystėje per metus užregistruojama apytikriai 70 tūkst. apsinuodijimo paracetamoliu atvejų.

Lietuvoje paracetamolis sutinkamas keletu pavidalų: tabletėse, kapsulėse, vandenyje tirpstančiuose milteliuose bei tabletėse, sirupuose. Vaistai, kurių sudėtyje yra paracetamolio: Coldrex, TheraFlu, Gripex, Apap, Panadol, Solpadeine, Citramonas, Daleron Cold ir kt.

 


Šiame straipsnyje: vaistai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių