Šalutinis 3D filmų poveikis, arba Kodėl nuo „Įsikūnijimo“ norisi vemti?

Fantastinis filmas „Įsikūnijimas“, kino teatrų ekranuose pasirodęs daugiau kaip prieš mėnesį, jau tapo daugiausiai pasaulyje uždirbusia kino juosta. Beveik 80 proc. filmo pajamų Didžiojoje Britanijoje sudaro įplaukos už šio filmo 3D seansus.

3D efektą susilpnina regėjimo sutrikimai

Jau seniai praėjo laikai, kai tekdavo dėvėti nepatvarius akinius su spalvotais filtrais, sukuriančiais iliuziją, kad objektai tiesiog išlekia iš ekrano, ir baimintis, jog vos pasukus galvą toks efektas pranyks.

Šiais laikais kino entuziastai papildomai moka už modernius „Rayban“ stiliaus akinius, turinčius įtaisytus poliarizuotus filtrus, dėl kurių ekrane projektuojami sudvejinti vaizdai tampa trimačiais.

Tačiau net naudojant moderniąsias technologijas didelė žiūrovų dalis, žiūrėdama 3D filmus, patiria diskomfortą.

Daugiau nei trys milijonai žmonių Jungtinėje Karalystėje turi regėjimo problemų, dėl kurių pablogėja „stereoskopinė rega“, t. y. įprasto dviem akimis matomo vaizdo erdvės suvokimas, todėl žiūrėti 3D filmus jiems labai sudėtinga ar net neįmanoma.

3D efektą susilpnina ir įvairūs žvairumo tipai ar ambliopija (dar vadinama „tingios akies“ sindromu, kai vienos akies rega yra prastesnė).

Šias būkles dažnai sukelia vaikystėje išsivystęs ir nepašalintas astigmatizmas – lengvai išgydomas akies sferos defektas, dėl kurio susilpnėja matomo vaizdo aštrumas ir pablogėja erdvės suvokimas.

Norisi vemti tiesiogine to žodžio prasme

3D vaizdo iliuzijai kurti naudojamos technologijos gali sukelti ir rimtesnių fizinių reakcijų.

Likus mėnesiui iki „Įsikūnijimo“ išleidimo į kino ekranus, anoniminis apžvalgininkas Holivudo paskalų svetainėje gawker.com pranešė, kad apsilankius 3D filmo demonstracijoje jam pasidarė bloga.

„Problema iškyla bandant aprėpti 3D židinio taškus ir perspektyvą, – teigė tinklaraštininkas. – Protas prie to tiesiog negali prisitaikyti, todėl nuo „Įsikūnijimo“ norisi vemti tiesiogine to žodžio prasme.“

Kino mėgėjai internete rašo apie panašias problemas, susijusias su 3D filmų poveikiu, ypač stipriai pasireiškiančiu vaikams. Vienos interneto diskusijos dalyvis amerikietis papasakojo buvęs kino filme kartu su keturiolikmečiu paaugliu, kurį po 20 minučių teko išlydėti iš salės „dėl stipraus svaigulio, drebulio ir galvos skausmo. Šie simptomai išliko, todėl teko kreiptis į gydytoją, kuris pasiteiravo, ar tik ne dėl „Įsikūnijimo“ 3D versijos kilo tokie simptomai.  Pasak gydytojo, dabar daug kur skelbiama, kad žiūrint filmo 3D versiją kai kuriems žmonėms darosi bloga.“

Kitos svetainės vartotojas teigė, kad: „Mano sūnaus neurologas įspėjo nesivesti vaiko į filmo 3D versiją, nes ji gali sukelti epilepsijos priepuolį.“

Akys patiria milžinišką krūvį

Manoma, kad tokios stiprios reakcijos kyla dėl nenatūralių akių judesių žiūrint 3D filmus. Paprastai žiūrėdami į link mūsų artėjantį objektą, susikoncentruojame į jį akimis. Pirmiausia akių obuoliai pasisuka nosies link, tada krumplyniniai raumenys suspaudžia lęšiukus, kad pakeistų jų formą ir akis prisitaikytų prie matomo vaizdo. Tai vadinama akomodacija.

Žiūrint 3D formato vaizdą, mūsų akių obuoliai taip pat pasisuka link nosies. Tačiau jei įvyktų akomodacija, žiūrovo akys susikoncentruotų ne į ekraną, o į prieš jį esantį tašką. Smegenys gauna klaidingą signalą, nes akys susieina be akomodacijos. Taip akys bando išlaikyti ir įprastą, ir filmui žiūrėti būtiną dirbtinę būseną, todėl patiria ypač didelį krūvį, dėl kurio gali kilti migrena ar net atsirasti pykinimas.

„Įsikūnijimas“ nėra vienintelis 3D filmas, pasak žiūrovų, turintis neigiamų šalutinių poveikių. Praėjusiais metais Caroline Howarth iš Češyro nusivedė savo sūnus – septynerių metų Beną ir trejų Tomą – į 3D filmą „Boltas“ apie superherojų šunį. Vos prasidėjus šiam filmui Benas pradėjo skųstis svaiguliu ir pykinimu.

„Jis pasakė: „Mamyte, man bloga“, – teigia 39-erių Caroline. – Taigi aš jam pasiūliau kuriam laikui nusiimti 3D akinius, tikėdamasi, kad tai padės. Jis bandė užmerkti akis, bet vis tiek buvo neramus, todėl mes išėjome iš salės truputį pailsėti. Tačiau, kai grįžome atgal, jis vėl pasiskundė svaiguliu sakydamas: „Mamyte, man tikrai negera“. Turėjome visai išeiti. Kol atsidūrėme lauke, jo savijauta buvo visai prasta.”

Caroline negalėjo suprasti, kodėl jos sūnui pasireiškė tokia stipri neigiama reakcija. „Benas nešioja akinius skaitydamas ir atlikdamas namų darbus, bet nesu tikra, kad šie du dalykai yra susiję, nes jis niekada neturėjo kitų regėjimo problemų“ – svarsto ji.

Jamesas Suttonas, Oksfordšyro akių sveikatos įmonės „Butterflies Healthcare“ optometristas ir generalinis direktorius, teigia: „Bėda ta, kad 3D vaizdas yra visiškai nenatūralus. Akys priverčiamos dirbti ypač sunkiai. Dėl 3D vaizdo daugelio žmonių, ypač vaikų, akys pavargsta, skauda ir svaigsta galva. Žiūrėdami intensyvaus veiksmo filmą, galite pajusti pykinimą, primenantį kinetozę.“

Pats J. Suttonas kino teatre taip pat pajuto šleikštulį. „Negaliu pakęsti 3D filmų, – teigia jis. – Man jie nekelia jokių gerų emocijų. Pažiūrėjęs 3D filmą vos 15 minučių, pajuntu migreną primenantį galvos skausmą. Žiūrint tokį filmą dvi valandas tikrai gali supykinti.“

3D jau veržiasi į mūsų namus

Žmonėms, patiriantiems 3D filmų sukeliamą šalutinį poveikį, greitai gali tapti daug sunkiau pasirinkti, kokį filmą jie norėtų pažiūrėti penktadienio vakarą.

JK Filmų tarybos duomenimis, šiuo metu Didžiojoje Britanijoje yra apie 400 3D ekranų, o kas savaitę atidaroma dar apie 10 naujų. Studijos taip pat kuria daugiau 3D filmų nei anksčiau. George’as Lucas šiuo metu perdaro „Žvaigžių karų“ seriją 3D formatu, naujausioje „Šreko“ dalyje, kaip ir būsimuose filmų „Linksmos pėdutės“ ir „Penktadienis, 13-oji“ tęsiniuose, taip pat bus taikoma ši technologija.

3D ruošiasi įsiveržti net į mūsų namus. Naujos kartos televizoriai, turintys stereoskopinės technologijos galimybes, buvo vieni iš labiausiai laukiamų produktų, neseniai pristatytų Las Vegaso tarptautinėje vartotojų elektronikos parodoje CES. „Sony“ tikisi, kad iki 2013 metų pusė parduodamų televizorių turės 3D vaizdo rodymo galimybę.

Pramogų ateitis gali būti trimatė, tačiau didelei žiūrovų daliai ši patirtis tikrai nebus maloni.

Išvertė


Šiame straipsnyje: 3DĮsikūnijimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių