Patarimai: kaip gintis nuo uodų ir ką daryti, jei įgėlė?

Lietuvoje dūzgiantys uodai maliarijos tikrai nenešioja – per šalta. Tačiau uodų įkandimai gali sukelti alergiją, įkąstą vietą niežti. Kaip gintis nuo šių įkyrių mašalų ir ką daryti, jei vis tiek įkanda?

Kaip rašo GRYNAS.lt, pasaulyje žinoma apie 3 tūkst. rūšių uodų, Lietuvoje gyvena apie 300. Tiek uodo patelės, tiek patinai minta gėlių nektaru, tačiau patelės, po apvaisinimo likusios našlėmis, tampa kraugeriškomis vampyrėmis.

Uodas per savo gyvenimą gali nuskristi iki 500 km, gali mus pamatyti už 6 m, o juos labiausiai vilioja šiluma, drėgmė, šampūnai, kvepalai, kūno kremai ir anglies dioksidas. Jų pajėgumas didžiausias tekant ir leidžiantis saulei, jiems itin patinka šiltas ir drėgnas oras. Siurbdami mūsų kraują, uodai tuo pačiu metu suleidžia ir kraują skystinančių medžiagų. Įkyrus niežėjimas ir patinimas, įkandus uodui, yra mūsų imuninės sistemos reakcija į svetimą baltymą, esantį uodo seilėse.

Renkasi stambų grobį

Entomologai sako, kad uodai, patys būdami mažyčiai, mėgsta pasirinkti kuo stambesnę auką. Kuo didesnis žmogus, tuo didesnė tikimybė, kad uodai pasirinks jį savo pusryčiams ar vakarienei.

Kadangi vabzdžius taip pat traukia judesys, nenuoramos gali tikėtis, kad būtent juos kraujasiurbiai įtrauks į savo meniu.

Uodai renkasi ir pagal aprangą - dryžuoti ir gėlėti apdarai mažiausiai traukia vabzdžius, tuo metu tamsiai žalios spalvos tankus audinys pritrauks gausybę. Taigi geriausia rengtis lengvais šviesiais medvilniniais rūbais.

Tiesa tai ar ne, tačiau sakoma, kad blondinai ir žilstelėję žmonės rečiau būna uodų apsuptyje, mat kraujasiurbiams labiau patinka tamsiaodžiai brunetai. Kalbama, kad uodai savo aukas renkasi ir pagal kraujo grupes, tačiau čia vienos nuomonės nėra: III kraujo grupę turintys žmonės sako, kad jų kraujas uodams skaniausias, tačiau I kraujo grupės savininkai skuba prieštarauti ir tikina, kad uodai mieliau renkasi juos.

Organizmas į uodų įkandimus reaguoja įvariai. Dėl toksinio uodų seilių poveikio gali atsirasti pūslelė iki 12 mm skersmens, odos niežėjimas bei deginimas. Niežėjimui malšinti tinka šaltas vanduo, ant įkandimo vietos galima palaikyti ledo gabalėlį.

Medikų požiūriu, priemonės, apsaugančios nuo uodų, erkių ir kitų vabzdžių puolimo, turi atitikti kelis reikalavimus: kuo mažesnis pašalinis veikimas žmogui, kuo ilgesnis veikimo periodas ir preparato kokybė. Vaistinėse galima rasti įvairių balzamų, purškalų, pleistrų, kurių veikliosios medžiagos gali atbaidyti uodus.

Jeigu norite nuo uodų apsisaugoti namuose, prekybos centruose galite įsigyti į elektros rozetę įkišamų prietaisų.

Namus nuo šių vabzdžių galima apsaugoti specialiais tinkleliais langams ir durims. Vykstantiems į gamtą apsisaugojimui nuo uodų įkandimų patartina naudoti repelentus (kraujasiurbius nariuotakojus atbaidančias medžiagas). Jų efektyvumas ir veikimo trukmė priklauso nuo rūšies, naudojimo būdo, aplinkos sąlygų (temperatūros, drėgmės, vėjo), vabzdžių jautrumo repelentui. Uodai taip pat vengia eterinių aliejų. Sakoma, kad jiems itin nemalonus eukalipto eterinio aliejaus kvapas.

Gvazdikėliai, česnakai ir svogūnai

Iš liaudies siūlomų metodų uodams ypač nepatinka gvazdikėlių kvapas. Gelbėja paprastutė priemonė – pasigaminkite prieskoninių gvazdikėlių nuovirą: 1/2 stiklinės vandens pavirinkite 10-12 gvazdikėlių, uždenkite ir leiskite atvėsti. Ištepkite tuo nuoviru visur, kur tik gali uodai kąsti.

Dar liaudies išmintis byloja, jog uodams itin nemielas česnakų kvapas. Per iškylas gamtoje skanaukite česnakų. Sakoma, kad kai kuriems žmonėms tai padeda.

Taip pat galima pabandyti sukąstą vietą tepti actu, kuris skiestas vandeniu, ar ant jos uždėti svogūno skiltelę. Ji nuramins skaudamą ir tinstančią odą. Labai svarbu – įkąstos vietos nesikasyti.

Taip pat teigiama, kad uodai niekada nepuola žmonių, kurie mėgsta kartų maistą, mažai valgo saldumynų. Kai kurie specialistai tvirtina, kad uodas tik nutūpęs ant odos jau žino, kokio skonio kraujas: jeigu kartus, jis tiesiog nuskrenda, jeigu miške vaikšto keletas žmonių, tai labiausiai nukenčia moterys ir vyrai saldumynų mėgėjai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių