Nemokami kaulų tankio tyrimai sveiką paverčia ligoniu

Nemokami kaulų tankio matavimo tyrimai vaistinėse  puiki galimybė farmacininkams įlįsti į patiklių žmonių kišenę – įpiršti jiems maisto papildų net ir tada, kai jie nėra būtini.

Palygino su senute

Tokį įspūdį susidarė panevėžietė 53 metų Nijolė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuriai  nemokamas tyrimas vaistinėje „Smėlynė“  ne tik patuštino piniginę beveik 80 litų, bet ir įvarė baimės.

Kaulų tankį ultragarsu jai pamatavęs kaunietis gydytojas konstatavo, kad jos kaulų būklė kaip 85 metų senutės. Jis rekomendavo vartoti maisto papildus, saugančius nuo kaulų retėjimo.

Medikas nepamiršo pabrėžti, kad šiuo metu tiems papildams kaip tik taikoma nuolaida. Išsigandusi moteris prisipirko pasiūlytų piliulių ir porą mėnesių jas gėrė.

Nerimaujanti dėl savo sveikatos panevėžietė  nusprendė kreiptis į gydytojus. Šie jai paskyrė kaulų mineralinio tankio matavimo tyrimą rentgeniniu „Dexa“ aparatu. Tyrimo rezultatai Nijolę maloniai nustebino, nes nerodė nei kaulų retėjimo požymių, nei polinkio į tai.

Vaistinėje atlikti tyrimai bylojo, kad moteriai – osteopenija. Tai būklė, kai tiriamas kaulų tankis nustatomas mažesnis nei norma, bet dar nėra toks mažas, kad jau būtų galima diagnozuoti osteoporozę – kaulų išretėjimą.

Kitaip sakant, Nijolė sužinojo, kad iki šios baisios ligos jai likę keli žingsniai, jeigu nesusirūpins profilaktika: nevartos papildų su kalciu ir vitaminu D, nesubalansuos maisto, fiziškai nebus aktyvi.

Jeigu moteris nebūtų atlikusi tyrimo poliklinikoje ir ilgai gėrusi kalcį bei kitus maisto papildus, veikiausiai iš tiesų būtų pakenkusi savo sveikatai. Per didelės kalcio dozės gali pabloginti inkstų funkciją.

„Smėlynės“ vaistinėje nemokamus kaulo tankio matavimo tyrimus organizuojančios bendrovės „Losbalt“ atstovas Aurimas Mitkus neigia, kad tokie tyrimai yra maisto papildų rinkodaros triukas. Jis tikina, kad tai – gana patikima profilaktinės priemonė, iš kurios galima spręsti, ar žmogui gresia kaulų išretėjimas.

Panevėžio ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja, reumatologė Violeta Smilgienė įspėja žmones nebūti patiklius.

Suklaidinta pakeitė šeimos gydytoją

Nijolė dėmesį į skelbimą apie vaistinėje atliekamus nemokamus kaulų tankio matavimo tyrimus atkreipė neatsitiktinai. Jai jau kuris laikas maudė kelius. Moteris nusprendė apsilankyti vaistinėje ir pasinaudoti galimybe nemokamai išsitirti kaulų tankį.

Tyrimas parodė, kad jos kaulų mineralų tankio T lygmuo, pagal kurį sprendžiama apie kaulų būklę, yra minus 2,2. Kai T yra minus 2,5, jau diagnozuojamas kaulų išretėjimas ir skiriamas gydymas. Taigi tyrimas rodė, kad Nijolė jau stovi ant osteoporozės slenksčio.

„Mane tyręs gydytojas pasakė, kad mano kaulų būklė – kaip 85 metų senutės.  Jis patarė vartoti kalcį, įvairius maisto papildus. Ant stalo buvo pridėta papildų reklaminių lapelių. „Smėlynės“ vaistinėje jiems kaip tik buvo akcija, taigi įsigijau rekomenduotų papildų maždaug už 80 litų“, – „Sekundei“ pasakojo moteris.

Nijolei buvo patarta papildus vartoti pusmetį, o paskui vėl pasitikrinti kaulų tankį. Du mėnesius ji darė kaip liepta. Paskui nusprendė pakeisti savo šeimos gydytoją, nes pagalvojo, kad negali pasitikėti specialiste, kuri neįžvelgė, kad jos kaulai gali būti susidėvėję kaip senolės.

Apie vaistinėje atlikto tyrimo rezultatus ji informavo savo naują šeimos gydytoją. Ši ją pasiuntė pas ortopedą, pastarasis – pas reumatologę. Šioji pareiškė nepasitikinti vaistinėje atlikto tyrimo rezultatais ir rekomendavo pacientei pasidaryti kaulų tankio matavimo tyrimą „Dexa“ aparatu.

Jis Nijolei kainavo 70 litų.

Tyrimas parodė, kad moters kaulų mineralų tankio T lygmuo yra 1,5. Vadinasi, jos kaulų tankio masė atitinka normą, tad nereikalingi jokie papildai.

„Negaila maisto papildams išleistų pinigų. Man nieko blogo neatsitiko, kad porą mėnesių juos gėriau. Tačiau patyriau psichologinį smūgį. Baisu sužinoti, kad būdama 53 metų turiu 85-erių senutės kaulus“, – kalbėjo moteris.

Nijolė svarstė, kad medikai ir farmacininkai pasirinko negarbingą būdą įbrukti maisto papildus.

Patikimiausi tyrimai – gydymo įstaigose

Reumatologė V.Smilgienė, palyginusi Nijolės kaulų tankio tyrimų rezultatus vaistinėje ir poliklinikoje, labai nustebo, kad jie taip skiriasi.

Pasak gydytojos, jeigu „Dexa“ aparatas būtų parodęs, kad T lygmuo 1,5 yra minusinis, tokia paklaida (nuo -2,2 iki -1,5) dar būtų leistina. Tačiau dabar esą jokios kalbos apie osteopeniją, kai kaulų išretėjimo profilaktikai reikia vartoti kalcį ir kitus maisto papildus, nėra.

„Į mus dažnai kreipiasi žmonės, kuriuos išgąsdina vaistinėse atliktų kaulų tankio matavimo tyrimų rezultatai. Mes tyrimais vaistinėse nepasitikime ir visada pacientams patariame išsitirti „Dexa“ aparatu, kurio rodmenys nekelia abejonių. Be tyrimų šiuo aparatu arba kompiuteriniu tomografu negalima išrašyti kompensuojamųjų vaistų osteoporozei gydyti“, – kalbėjo reumatologė.

V.Smilgienė nepataria vartoti kalcio ir kitų maisto papildų nepasitarus su gydytoju. Pasak jos, organizme susikaupęs per didelis tam tikrų medžiagų kiekis gali pakenkti.

Specialistė turi savo nuomonę apie pastaruoju metu vaistinėse labai išpopuliarėjusius kaulų tankio ir kitus tyrimus.

„Tais tyrimais sumaniai naudojamasi, kad būtų parduota įvairių maisto papildų“, – mano ji.

Kriminalo nėra, bet...

„Smėlynės“ vaistinės savininkė Daiva Samuolienė „Sekundei“ sakė, kad kaulų tankio matavimus atliekantiems medikams iš Kauno vaistinė nuomoja patalpas panaudos būdu. Jie į vaistinę atsigabena aparatą, kuriuo ir darbuojasi.

Moteris neatskleidė gydytojo ar gydytojų, kurie atlieka tuos tyrimus pavardžių, bet davė bendrovės „Losbalt“ atstovo A.Mitkaus mobiliojo telefono numerį. Šis žmogus esą  gali pakomentuoti situaciją.

A.Mitkus „Sekundę“ patikino, kad vokiški ultragarsiniai aparatai yra šiuolaikiški ir jais atliekamų tyrimų patikimumas gana didelis.

Mediko išsilavinimą turintis pašnekovas sakė, kad jam sunku patikėti, jog panevėžietės tyrimo rezultatų buvo  tokia didele paklaida.

„Žinoma, kompiuterinio tomografo ar „Dexa“ aparato duomenys yra dar tikslesni. Tačiau vaistinėse mes atliekame tyrimus profilaktikos tikslais. Tai – rekomendacinio pobūdžio informacija. Jeigu tyrimai žmogui rodo, kad viskas gerai, patariam juos pakartoti po pusmečio, jeigu blogai – patariame kreiptis į gydymo įstaigą nuodugnesniems tyrimams. Norint patvirtinti tikslią diagnozę vieno tyrimo nepakanka“, – „Sekundei“ aiškino medikas.

A.Mitikus teigė, kad nemokamai kaulų tankį išsitirti susigundžiusių žmonių niekas neverčia pirkti maisto papildų. Jiems tik suteikiama informaciją, kas galėtų apsaugoti nuo kaulų retėjimo.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Receptas dailiai figūrai – 10 tūkst. žingsnių
  Receptas dailiai figūrai – 10 tūkst. žingsnių

  Neatsispyrėte pagundai prie kavos paskanauti saldumynų? Nesijaudinkite, lieti prakaito sporto salėje dėl aplankiusios silpnumo akimirkos nereikės – sudeginti nepageidaujamas kalorijas galima ir einant.  Amerikiečių moksliniai tyrimai rodo, ka...

  1
 • Įžymybių stilistė pataria, kaip neišleidžiant krūvos pinigų atrodyti tarsi žvaigždei
  Įžymybių stilistė pataria, kaip neišleidžiant krūvos pinigų atrodyti tarsi žvaigždei

  „Garsių klientų būdavo tiek daug, kad net jų visų vardų nepamenu. Mūsų parduotuvėje apsipirkdavo dar ir dabar aukščiausiu lygiu besivaržantys lenktynininkai, daug kino žvaigždžių ir bet kokia kaina viešumo vengiančių turtuo...

 • Korsetų kultas arba mada, kuri žaloja
  Korsetų kultas arba mada, kuri žaloja

  Nors korsetas tokio pat senumo kaip mūsų civilizacija, jis madingas ir XXI a. Gydytojas Alvydas Unikauskas įspėja – tokia mada gali rimtai sužaloti. ...

 • Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies
  Pasitepusi riebiu kremu vos nenušalo nosies

  Patarimų, kaip apsaugoti veido odą nuo šalčio, apstu, tačiau neretai jie prieštaringi. Kauno kolegijos Medicinos fakulteto Kosmetologijos katedros dėstytoja Vaiva Vaikšnorienė perspėja pasikliauti tik profesionalų nuomone. ...

  1
 • Štai sąrašiukas daiktų, tiesiog privalomų atostogoms!
  Štai sąrašiukas daiktų, tiesiog privalomų atostogoms!

  Nors seniau atostogos prie jūros daugiausia asocijuodavosi su vasaros sezonu, lietuviai vis dažniau pasilepinti saulės ir jūros teikiamais malonumais pasirenka žiemą. ...

 • Lietuvės nemėgsta gėlėtų suknelių?
  Lietuvės nemėgsta gėlėtų suknelių?

  Pasirodo, moterų pamėgta frazė „neturiu kuo apsirengti“ – nėra laužta iš piršto. OTTO surengta apklausa atskleidė, kad nors 82 proc. Lietuvos moterų spintose galima rasti iki 10 suknelių, jei rytoj būtų ypatinga proga,...

  4
 • Kasdienė odos priežiūra turi virsti natūraliu įpročiu
  Kasdienė odos priežiūra turi virsti natūraliu įpročiu

  Jei žiemos metu išsausėja veido oda, tinkama jos priežiūra gali padėti įveikti sudirgimus. Visgi norint užtikrinti ilgalaikę sveiką odos būklę, rekomenduojama ja rūpintis nuolatos. Kosmetologė Žaneta Lubianskienė pabrėžia, jog veido odo...

 • Tai, kas padės greičiau atsisveikinti su švenčių padariniais
  Tai, kas padės greičiau atsisveikinti su švenčių padariniais

  Praūžus griausmingam šventiniam laikotarpiui, neretam suvalgytas ar išgertas nuodėmes norisi kuo greičiau išvaryti iš organizmo. Deja, ne itin saikingo valgymo ar gėrimų vartojimo padariniai gali ilgam turėti įtakos tiek vid...

 • Priaugintos blakstienos: ar pavojus akims realus?
  Priaugintos blakstienos: ar pavojus akims realus?

  „Labai norėčiau prisiauginti blakstienas, bet girdėjau, kad tai kenkia akims. Norėčiau išgirsti specialistų nuomonę apie tai. Taip pat norėčiau žinoti, ar priaugintoms blakstienoms reikalinga kokia nors ypatinga priežiūra“, &ndas...

  5
 • Ryški moteris, renkanti savo gyvenimo akimirkų kolekciją
  Ryški moteris, renkanti savo gyvenimo akimirkų kolekciją

  Žinomos menininkės Jūratės Rekevičiūtės nepastebėti tiesiog neįmanoma. Ji ne tik rengiasi tik jai vienai būdingu išskirtiniu stiliumi, bet ir tiesiog trykšte trykšta energija bei gyvenimo džiaugsmu. Nors grafikę kalbinome pači...

  7
Daugiau straipsnių