Kuo dažyti kiaušinius: burokais ar vynuogėmis?

Senoliai tikėjo, jog margučių lupimas iš kankynės išlaisvina kiaušinio gyvybingumą. O gyvenimo džiaugsmą žmogui kiaušinis dovanoja tik tada, kai jis tampa ne tik meno kūriniu, bet ir įprasmina simbolius.

Archeologas Tadas Daugirdas sakė, jog dažant margučius svarbiausia ne fantazija, o tradicijos, pabrėžiančios žemės atgimimą,  pratęsimas. Svarbiausia kiaušinius dažyti kuo natūralesniais dažais ir pabrėžti margučių subtilumą, spalvų dermę ir harmoniją.

Norite nustebinti aplinkinius nevienspalviai nudažytais kiaušiniais? Pasikliaukite nuo Akmens amžiaus išlikusiais kiaušinių marginimo būdais: skutinėkite, dažykite vašku, ornamentus braižykite smailiu daiktu, pieškite ar apvyniokite siūlais ar numegzkite kiaušiniui drabužį. Senovės lietuviai ant kiaušinių lukštų piešdavo dangaus kūnus, medžius, paukščius, zodiako ženklus ar geometrines figūras bei puošdavo pasakų motyvais. Senovės Egipte ant kiaušinių piešė skarabėjus, Sudane - rašydavo Korano citatas, Kinijoje - piešė chrizantemų žiedus bei paukščių miniatiūras.  

„Kiaušinių ornamentika yra archetipinė Baltų kultūros apraiška, - sako etnokultūros dėstytoja Stasė Mickutė. - Norėdami pabrėžti kiaušinio šventumą senoliai kiaušinius margindavo svogūnų lukštais, laukinės obels ar alksnio žievės bei piliarožės žiedlapių nuovirais.“ Anot S.Mickutės margučių raštų įvairovė simbolizuoja žmogaus dvasingumą.

Kiekviena margučio spalva turi savitą reikšmę. Anot S.Mickutės, ant šv. Velykų stalo turėtų būti bent keli kiaušiniai nudažyti juoda spalva, kurie simbolizuotų žemės spalvą. Žalia kiaušinių spalva simbolizuoja pasėlių želmenis, viltį ir ramybę, o raudona - įprasmina saulę ir ugnį bei simbolizuoja gyvenimo atgimimą. Geltonai dažyti kiaušiniai pabrėžia subrendusių javų spalvą, o mėlyna - simbolizuoja mitologiją ir dangų.

Rinkitės natūralius dažus ir kiaušinius dažykite daržovių ar vaisių sultimis: aukso spalvą gausite į karštą vandenį įbėrę 2 - 3 šaukštus geltonojo imbiero miltelių ir pavirę kelias minutes. Išvirtus kiaušinius pamerkite į spanguolių arba raudonųjų burokėlių sultis ir jie nusidažys rožine spalva. Kiaušinio lukštas pasidengs violetine spalva, jeigu į karštą vandenį pamerksite žibuoklių žiedų ir kiaušinius tirpale palaikysite pernakt. Jeigu į žibuoklių žiedų vandenį įpilsite šiek tiek citrinų sulčių arba kiaušinius užmerksite raudonųjų vynuogių sultyse  - jie nusidažys levandų spalva.

Švelniai rožinę ar žydrą spalvą gausite kiaušinių lukštus įtrynę mėlynėmis ar spanguolėmis, o tamsiai rudą - išvirus kiaušinius 250 mililitruose kavos. Žalios spalvos kiaušinį gausite jį išvirus su špinatais arba į violetinei spalvai gautą mišinį įbėrus šaukštelį druskos.

Smulkiai supjaustykite dvi raudonųjų kopūstų galvas, jas užpilkite puse litro vandens ir 6 šaukštais baltojo acto ir per naktį šiame tirpale palaikius kiaušinį jo lukštas nusidažys mėlyna spalva. Keturiuose puodeliuose raudonųjų svogūnų lukštų kiaušinius virkite pusvalandį arba valandą ir priklausomai nuo virimo laiko kiaušinis įgaus skaisčiai raudoną arba vyšninį atspalvį.

Kiaušiniai išvirti ąžuolo žievės tirpale nusidažys juoda spalva, o apsiuvus kiaušinį svogūno lukštais ir išvirus lukštų tirpale gausite įvairiausius rudus atspalvius.

Būkite atsargūs, valgomaisiais dažais galite nudažyti ne tik kiaušinio lukštą, bet ir patį kiaušinio baltymą. Jeigu dažant kiaušinius nusidažė ne tik lukštas, bet ir kiaušinio baltymas rekomenduojama spalvotą vietą nupjauti. Tačiau jeigu kiaušinis jau nebe baltos spalvos, o oranžinis ar žalias geriau tokiu meno kūriniu papuoškite stalą.

Etnokultūros dėstytoja Stasė Mickutė:

Kiaušinių marginimo paprotys yra išlikęs nuo seniausiai gyvenusių žmonių civilizacijų. Senovės Egipte, Graikijoje, Romoje ir Artimuosiuose Rytuose margindavo ne tik paprastus, bet ir akmeninius, malachito, gintaro, molinius ar kaulinius kiaušinius. Senovėje buvo tikima, jog kiaušinis apsaugo namus nuo perkūnijos, piktų dvasių apsėdimo: namų pamatuose įmūrytas kiaušinis saugo nuo nelaimių, permestas per stogą - nuo gaisrų, o naminius paukščius apsaugoja nuo vanagų. Ikonografiniai šaltiniai rodo kiaušinių sąsajas su Vėlinių apeigomis, todėl iki šių laikų išlikęs paprotys per šv. Velykas lankyti mirusiųjų kapus.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių