Kovoje su vaistų kainomis – vaistininkų gudrybės

Kovojant su vaistų kainomis - maišalynė. Brangūs vaistai pinga, bet pigūs brangsta, pirkėjams turinčių padėti susigaudyti monitorių reikia ieškoti su žiburiu.

Kainų lyginti nėra kaip

Šią savaitę baigėsi visi laiko limitai vaistinėms realizuoti brangiau pirktus vaistus, juos atpiginti ir įrengti monitorius. Pagal praėjusiais metais politikų patvirtintą planą "Dėl vaistų prieinamumo gerinimo ir jų kainų mažinimo" visa tai turėjo būti padaryta iki balandžio 1-osios. Naujasis sveikatos apsaugos ministras Raimundas Šukys vaistininkų pagailėjo ir terminą buvo atidėjęs mėnesiui.

Raudondvario plente esančioje "Eurovaistinėje" vakar nebivololį pirkusios ir kompensuojamųjų vaistų pasą pateikusios kaunietės vaistininkė paklausė, ar ji vartoja "Nebilet". Tai patentiniai vaistai, kainuojantys brangiausiai - beveik 110 litų už tris pakuotes, skirtas trims mėnesiams. Už 80 proc. kompensuojamus šiuos vaistus reikia primokėti beveik 38 litus, kai nuolaida - 36 litai. Tačiau moteris prieš kelis mėnesius vietoj "Nebilet" yra pirkusi "Nebispes". Trijų mėnesių gydymosi šiais vaistais kurso kaina - 61 litas. Pirkėja tuomet primokėjo 18 litų.

Kai vakar "Eurovaistinėje" kaunietė paklausė, ar negalėtų pastudijuoti kainų informaciniame monitoriuje, vaistininkė atsakė, kad jis dar neveikia. Veiks artimiausiu metu. Jei pirkėja labai norinti, vaistininkė analogiškų vaistų kainas galinti pakomentuoti žodžiu.

Mainosi kaip chameleonai

Dar ši kaunietė nusprendė nusipirkti "Sedatif" vaistų, kurių kaina toje "Eurovaistinėje" buvo nurodyta 12,80 lito. Anksčiau jie kainavo daugiau kaip 20 litų. Pirkėja pasidžiaugė, kad dėl vaistų antkainių reguliavimo  šie vaistai tiek daug atpigo. Tačiau vaistininkė paaiškino, kad tokia šiomis dienomis vykstančios akcijos kaina, ir nurodė, kad jie kainuoja ne 12,80, o 13,69 lito. Kodėl daugiau, nei parašyta etiketėje, nepaaiškino, tik nuėmė kainos etiketę nuo lentynos.

Taigi atpigo vaistai pagal jų kainų mažinimo planą ir įsigaliojus ribotiems antkainiams, ar ne?

Sveikatos apsaugos ministerija džiaugiasi: remiantis balandžio pabaigoje atliktu tyrimu, vaistų kainos, lyginant su buvusiomis sausį, sumažėjo 9,83 proc.: tinklams priklausančiose vaistinėse - per 10 proc., nepriklausančiose - apie 7,5 proc.

Uždraus pardavinėti

Vyriausybė nustatė maksimalius vaistų antkainius, kurių viršyti nuo gegužės 1 d. nevalia. Dėl to vaistų kainos turi sumažėti. Gamintojai privalo deklaruoti didmenines kainas. Tačiau tai padarė ne visi: iki gegužės 4-osios nedeklaravo 113 nekompensuojamųjų vaistų kainų, deklaravo 4213.

Vakar Vyriausybės posėdyje priimtas nutarimas uždrausti parduoti  vaistinėse tuos vaistus, kurių gamintojai nedeklaravo kainų. Šis draudimas nebus taikomas tik tiems vaistams, kurie neturi analogų ir įrašyti į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą sąrašą.

Gamintojų pelnas - didžiausias

Sveikatos apsaugos ministras R.Šukys pažadėjo, kad ministerija stengsis įtikinti vaistų gamintojus deklaruoti kainas.

Tačiau prekiautojai vaistais atkreipia dėmesį, kad šiuo metu didžiausią dalį pirkėjo sumokamos kainos sudaro toli gražu ne vaistinių antkainis.

Lietuvos vaistų didmeninės prekybos įmonių asociacijos atliktos analizės duomenimis, gamintojo ir jo atstovybės dalis siekia 60 proc. galutinės vaisto kainos, vaistų prekybos didmenininkų - 7 proc., vaistinių - 16 proc., PVM - 17 proc. galutinės vaisto kainos. Asociacijos narių nuomone, norint pastebimai sumažinti vaisto kainą pacientui, pirmiausiai reiktų riboti gamintojų pelną ir antkainius.

Pigius vaistus pabrangins

Nustatyti maksimalūs vaistų antkainiai vaistininkams suteikia teisę iki didžiausios leistinos ribos pakelti iki šiol buvusių pigių preparatų kainą. Taip vaistininkai pasirengę kompensuoti nuostolius, sumažėjus brangių vaistų kainai.

Tai patvirtina Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos balandžio mėnesį atliktas patikrinimas 36 vaistinėse Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Nustatyta, kad iš pasirinktų tikrinti 30 vaistų 22 vidutinės kainos sumažėjo, 7 - padidėjo. Be to, daugeliu pigių ir populiarių nereceptinių vaistų joms neapsimokės prekiauti.

Lietuvos pareigūnai susidūrė ir su kita problema - maždaug trečdalis nekompensuojamų vaistų kainų yra didesnės nei aštuoniose palyginimui pasirinktose šalyse.


Šiame straipsnyje: vaistaivaistų kainos

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių