Konfliktai darbe: kontroliuokite pyktį ir nepamirškite kantrybės

Kartais kiekvienas iš mūsų būname nesugyvenami. Be to, visi žino, kad kai kurie iš bendradarbių esti daug sunkesnio būdo.

Nesugyvenamą kolegos charakterį, žinoma, galima lyginti su savo sunkiu būdu. Pasak garsaus Kanados psichologo Kerio Kuperio, galima išskirti tris sunkaus būdo kolegų tipus.

Gerai žinoma, kad tai gali neigiamai paveikti karjerą. Dėl to čia pateiksime kelis būdus, kaip reikėtų elgtis su sunkaus būdo kolegomis.

Įsitikinę savo teisumu

Tai pirmasis nesugyvenamų kolegų tipas. Jie – užsispyrę, aikštingi, netaktiški, žiauriai atviri, labai kritiški, globėjiški, aplinkinius laiko nekompetentingais, trokšta viską kontroliuoti, nepripažįsta kompromisų.

Taip pat šie žmonės nuolat konfrontuoja, į visus žvelgia kaip į potencialius konkurentus, elgiasi valdingai ir trokšta garbės. Beje, jie nemaži perfekcionistai.

Visada stresuojantys

Šie žmonės ne tik patys pasirengę išleisti garą, bet ir apie save sukuria tokią aplinką. Dėl to jie tampa sunkaus būdo. Dėl nuolatinio atsipalaidavimo stygiaus, o dvasinis ir fizinis kūnas po įtampos turi pailsėti, tokie “darboholikai” suserga tiek patys, tiek neretai susargdina ir aplinkinius.

Įsitikinę tik savo teisumu žmonės yra pirmasis nesugyvenamų kolegų tipas. Jie – užsispyrę, aikštingi, netaktiški, žiauriai atviri, labai kritiški, globėjiški, aplinkinius laiko nekompetentingais, trokšta viską kontroliuoti, nepripažįsta kompromisų.

Ypač dideli ir ambicingi reikalavimai, keliami aplinkiniams, bruzda, nekantrumas, skubūs reikalai, kuriuos jie visur skleidžia, ir negebėjimas mėgautis profesine sėkme sukuria nepalankią darbo atmosferą.

Tokie viršininkai viską padaro patys, nes pavaldiniai negali pakankamai greitai atlikti užduotis, be to, baiminasi, kad nepavyks visko kontroliuoti.

Agresyvūs kolegos

Šie žmonės savo įsivaizdavimą ir norus perkelia ant svetimų pečių. Jis viską nusprendžia už kitus net nepasitaręs, nepaiso jokių siūlymų, neatsižvelgia į kitų norus, nedalykiškai reaguoja į kritiką ir pats nemoka deramai kritikuoti, kelia didelį triukšmą ir dažnai paleidžia gerklę.

Šaiposi iš aplinkinių, nuolatos konfrontuoja ir ieško svetimų klaidų, labai dažnai būna irzlus, dirglus ir greit pertraukia kitus. Agresyvus viršininkas kelia pavaldiniams baimę, o jie, be jokios abejonės, ieško būdų ir galimybių už visa slapčiomis atkeršyti.

Pagalba sau pačiam

Nesugyvenami kolegos geba skleisti nesibaigiantį stresą, nuolatinę įtampą, o kartu ir susargdinti. Kasdieną nervinantis, baiminantis ar nirštant ir širstant jau nemokama “išsijungti” ir atsipalaiduoti.

Nors išvengti dar daugiau problemų ir patirti mažiau streso, reikia darbą keisti – tai vadinama pabėgimu – arba drąsiai kovoti: bandyti ir stengtis su kolegomis sutarti. Nusprendusiems kovoti, siūlome keletą priemonių.

Kontroliuokite pyktį

Kaip galima šaltakraujiškai apsvarstyti esamą padėtį, savo jausmus ir vidinius išgyvenimus, giliai kvėpuoti ir nepasiduoti nesusivaldymui?

Keblią situaciją privalu paversti dalykine padėtimi. Dėl to būtina palaukti ir iškęsti kolegos pykčio proveržius ir žodinį puolimą, patiems kištis nedera. Geriausias patarimas tokiu atveju: “Tyla – gera byla”.

Kolegą sugluminti ir sugėdinti galima savo draugiškumu: reikia itin ramiai išsakyti savo neigiamus jausmus ir parodyti, kad, nepaisydami tik ką išgirstos nemalonių žodžių lavinos, esate pasirengę problemą spręsti nesikarščiuodami.

Konflikto analizė

Konfliktuoti – visiškai normalu ir įprasta, beje, tikrai naudinga, nes skatina keistis ir tobulėti. Neproduktyvūs esti tokie konfliktai, kurie turi griaunamą poveikį. Labai svarbu į konfliktą reaguoti tinkamai. Žmonių reakcijos labai skiriasi:

 • Vyraujanti reakcija: stengiamasi visais būdais iš padėties išeiti nugalėtoju;
 • Kooperacinė reakcija: norima ir problemą išspręsti, ir paisyti visų aplinkinių poreikių;
 • Pasirengę kompromisui: dalis norų paaukojama, kad būtų pasiekti kiti norai;
 • Apsauginė reakcija: konfliktų baimė skatina vengti bet kokių konfliktinių situacijų;
 • Draugiška reakcija: norint patenkinti aplinkinių norus, savuosius reikia nustumti į šalį.

Visus kylančius konfliktus būtina spręsti taip, kad iš mūšio lauko visi grįžtų nugalėtojai. O kai būna nugalėtojai ir pralaimėtojai, naujų konfliktų ugnį netrukus įskelia ir menkiausia nesutarimų žiežirba.


Šiame straipsnyje: konfliktai darbebiurasofisas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • K. Rimdžius: nuo raudono kilimo nusiurbčiau visus su megztiniais
  K. Rimdžius: nuo raudono kilimo nusiurbčiau visus su megztiniais

  „Pirmoji taisyklė: kai gauni kvietimą į renginį, būtina jį perskaityti iki galo. Ypač tą vietą, kur rašoma, kokio aprangos kodo renginio organizatoriai reikalauja“, – TV3 laidos „Pasaulis pagal moteris“ vedėjai Kr...

 • Pasivaikščiojimams po užburiantį miestą – jauki ir šilta apranga
  Pasivaikščiojimams po užburiantį miestą – jauki ir šilta apranga

  Kas gali būti geriau už pasivaikščiojimą su puikia kompanija po jau kalėdiškai pasipuošti spėjusį miestą? Puodelis karštos arbatos rankoje, spalvingomis lemputėmis pasidabinusios gatvės ir šventiška miesto eg...

  1
 • Šių metų žiemos stilius – pūkuotas ir spalvingas
  Šių metų žiemos stilius – pūkuotas ir spalvingas

  Stilistė ir tinklaraščio TryOn.lt autorė Kristina Danilevičė pataria kaip atrodyti gražiai ir madingai šių metų žiemą. Pasak jos, šiemet dominuoja dirbtinis kailis ir netikėtai ryškios spalvos. ...

  1
 • A. Kuzmickaitė: lietuvės bijo pirkti dizainerių drabužius
  A. Kuzmickaitė: lietuvės bijo pirkti dizainerių drabužius

  Dažnai vietoj dizainerių kurtų drabužių renkamės įprastesnius, mat prisibijome, kad išskirtiniai audiniai bus sunkiai prižiūrimi, greitai „nusiskalbs“ ir nusidėvės.  Dizainerė A. Kuzmickaitė sako pastebinti, kad klientės d...

  4
 • Kaip žymios lietuvės atrodys senatvėje?
  Kaip žymios lietuvės atrodys senatvėje?

  Televizijos ir radijo laidų vedėjos Gabrielė Martirosianaitė ir Indrė Stonkuvienė ryžosi avantiūrai –„pasimatuoti“ senatvę ir pažvelgti, kaip jos atrodys sulaukusios garbaus amžiaus. Ši iniciatyva – tai socialinio proj...

  2
 • Dilema dėl žaliaskarės: dirbtina ar tikra?
  Dilema dėl žaliaskarės: dirbtina ar tikra?

  „Sakyti, kad dirbtinės eglutės yra draugiškesnės aplinkai tolygu teigti, kad nafta yra palankiausias aplinkai energijos šaltinis. Tai vadinama miesto legenda arba reklamos mitu“, – teigia Kauno technologijos universiteto Apli...

  2
 • Daugiau nei trečdaliui vyrų kosmetiką renka mylimosios
  Daugiau nei trečdaliui vyrų kosmetiką renka mylimosios

  Oda žmogų saugo nuo kenksmingo aplinkos poveikio, padeda palaikyti kūno temperatūrą, joje esančiais receptoriais jaučiame ir skausmą, ir švelnius prisilietimus. Nors graži oda – žmogaus sveikatos ir jaunystės ženklas, vyrai jos puosel...

 • Su vilnos suknele nuotaka nesušaltų net šalčiausią žiemos dieną
  Su vilnos suknele nuotaka nesušaltų net šalčiausią žiemos dieną

  Viešbučio "Neringa Vilnius" bibliotekoje ketvirtadienio vakarą tvyrojo šventinė atmosfera. Svečiai ne tik stebėjo kūrėjos Gitanos Vyšniauskienės ("Gitana Felt") autorinės kolekcijos pristatymą, bet ir kartu su...

  3
 • Kaip suprasti moteris: esminiai patarimai vyrams
  Kaip suprasti moteris: esminiai patarimai vyrams

  Vyrai dažnai nesupranta moterų ir jas suvokia kaip mitines būtybes, kurių elgesys yra nenuspėjamas. Pažinčių portalo flirtas.lt ekspertas atskleidžia 15 tiesų, kurias suvokę vyrai pradės geriau suprasti moteris. ...

 • „Victoria's Secret“ šou – 3 mln. vertės liemenėlė
  „Victoria's Secret“ šou – 3 mln. vertės liemenėlė

  Kad šaltą Paryžiaus naktį surengtų savo pirmąjį mados šou seksualius apatinius išradusiame mieste, JAV kompanijai „Victoria's Secret“ prireikė nemažai įžūlumo ir šaltakraujiškumo. ...

Daugiau straipsnių