Klastinga radiacija gali slypėti ir mūsų namuose

Vos tik išgirdus žinią apie avariją tolimoje atominėje elektrinėje, pasklinda radiacijos baubas. Tačiau dauguma nežino, kad ir mūsų namuose gali būti radiaciją skleidžiančių daiktų, įsigytų antikvariatuose ar sendaikčių turguose.

Prietaisas nesuvibravo

Radiacinės saugos centro darbuotojams neretai tenka apsilankyti  antikvariatuose ar sendaikčių turguose. Specialistai dairosi ne interjero detalių. Apsimetę besidominčiais pirkėjais, jie specialiais prietaisais matuoja, ar šalia parduodamų daiktų nėra padidėjęs radiacinis fonas. Jei jis viršytų leistiną ribą, kišenėje laikomas prietaisas pradėtų vibruoti, tuomet būtų imamasi reikalingų veiksmų, būtų kviečiamos specialiosios tarnybos.Laimė, pastaruoju metu radioaktyvių prekių nebuvo nustatyta. Kad nekiltų nereikalinga pardavėjų ir pirkėjų panika, tikrintojai neišsiduoda, kas jie yra iš tikrųjų.

„Kauno diena“ atliko analogišką eksperimentą Kauno prekyvietėse. Su Kauno radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyriaus vedėja Irena Račiene aplankėme keturias prekybos senienomis vietas.

Dairėmės atvežtinių senovinių rakandų parduotuvėje Savanorių prospekte ir A.Mickevičiaus, Kumelių gatvėse bei Laisvės alėjoje įsikūrusiuose antikvariatuose.

Pardavėjai apie patikrinimą nė nesužinojo, nes I.Račienės striukės kišenėje paslėptas prietaisas niekur nesuvibravo, nors galimų radiacijos šaltinių matėme ne vieną. Šį kartą antikvarai lankytojas palaikė eilinėmis pirkėjomis.

Nustatoma kertant sieną

Radiacinės saugos specialistai periodiškai tikrina senų daiktų prekyvietes, nes anksčiau radioaktyvios medžiagos naudotos įvairios paskirties prietaisų gamyboje. Dar praėjusio šimtmečio pradžioje apie radiaciją žinota labai nedaug. Radioaktyvios medžiagos, pavyzdžiui, radis ar fosforo radionuklidas, buvo naudojami laikrodžių,kompasų, baromertrų, laivų ir lėktuvų prietaisų skalių gamyboje, mat tamsoje šios medžiagos švyti.

Pavojinga gali būti net ir keramika. Mat senoviniai porceliano gaminiai gali būti išmarginti dažais, kurių sudėtyje buvo radioaktyvaus urano.

I.Račienė prisiminė atvejų Kauno apskrityje, kai buvo nustatyti radioaktyvūs daiktai. Kartą žmonės iškvietė specialistus, nes jų senovinis laikrodis turėjo švytinčią skalę. Nuogąstavimai pasitvirtino, laikrodis išties skleidė didesnę radiaciją, nes ciferblatas buvo padengtas radioaktyviuoju radžiu.

Pasak I.Račienės, į radiacijos specialistus žmonės dažniausiai kreipiasi tada, kai žiniasklaidoje nuskamba panašūs atvejai. Tuomet  susimąstoma apie galimą pavojų sveikatai.

Pasirodo, radiacinė apšvita gali tykoti kone visur. Ne kartą yra išaiškinti užterštų pinigų banknotų atvejai. Radioaktyvumas dažniausiai nustatomas vežant valiutą iš vienos valstybės į kitą, mat kertant sieną gabenamų daiktų saugumas yra tikrinamas.

Kartą buvo sulaikytas pilietis, bandęs per sieną vežti auksinį žiedą, kurio sudėtyje buvo radioaktyvaus cezio. Vėliau paaiškėjo, kad jis atkeliavo iš nuo Černobylio elektrinės nukentėjusių zonų. Panašiomis aplinkybėmis yra buvęs sulaikytas radioaktyvus krovinys su papuošalais.

Kad žmogaus savijauta iškart pablogėtų, radioaktyvus fonas turi būti labai stiprus. Nuo radioaktyvios žvakidės ar nedidelio papuošalo staigaus neigiamo poveikio nepajus, tačiau per ilgą laiką gali kilti sveikatos problemų. Specialistai perspėja – nekenksmingos jonizuojančios spinduliuotės nėra.

Išmesti negalima

„Pas mus vyksta tarptautiniai antikvariato turgūs. Žinoma, kiekviena įvažiuojanti mašina iš Rusijos ar Baltarusijos yra patikrinama. Jie įvažiuoja pro specialius vartus. Jei koks nors daiktas stipriai paveiktų aplinkos foną, būtų užfiksuota ir visos reikalingos tarnybos atitinkamai reaguotų“, – pasakojo Kauno radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyriaus vedėja.

Pasak jos, tarp daugybės antikvarinių daiktų gali būti koks nors nedidelis radioaktyvus daiktas, kurio minėti vartai neužfiksuos per didelį atstumą. Todėl budrumo perkant antikvarines vertybes nereikėtų prarasti.

Kilus įtarimui, kad daiktas radioaktyvus, jokiu būdu negalima išmesti jo į buitinių atliekų sąvartyną ar kur kitur. Apie turimą daiktą ar radinį būtina pranešti Radiacinės saugos centrui.

Tikrinamos japoniškos mašinos

I.Račienė negali pamiršti atvejo, kai į perdirbamo metalo rinką buvo pakliuvę radioaktyvūs žalvariniai vamzdeliai iš povandeninių laivų. Pasak jos, Žaliakalnyje buvo rasta apie 2 tonas tokių vamzdelių.

Perlydžius žalvarį į kitus gaminius, pavyzdžiui, papuošalus, radioaktyvumas niekur nedingsta. Kol kas, ramino pašnekovė, Kaune radioaktyvių žalvarinių papuošalų nebuvo nustatyta. Kita vertus, silpną radioaktyvų foną skleidžiantis daiktas neturės įtakos, jei nuo jo bus laikomasi atokiau, jei jis bus atitvertas tankia medžiaga.

Radioaktyvūs daiktai gali tapti tuomet, jei jie būna aplinkoje, kurioje pasklinda branduolinės medžiagos – atviri izotopai. Pavyzdžiui, įvykus atominės elektrinės avarijai, daiktas buvo lauke, kur buvo radioaktyvių iškritų ir jos papuolė ant to daikto. Jei daiktas nedezaktyvuotas specialiomis priemonėmis, jis gali likti užterštas.

„Po Fukušimos atominės elektrinės avarijos žmonės, norėdami pirkti japonišką automobilį, prašo mūsų atlikti matavimus, nes nežino, iš kurio regiono automobilis atkeliavo. Lygiai taip pat kviečia mus net ir naujų Japonijoje gamintų automobilių pardavėjai. Baiminamasi, kad jų gamyboje gali būti panaudota užteršto metalo detalių“, – pasakojo I.Račienė. Kol kas nė karto nuogąstavimai nepasitvirtino.

Metalo patikra privaloma

Neretai didesnis radioaktyvumas nustatomas metalo laužo supriktuvėse. Dabar visos metalo supirktuvės privalo turėti dozimetrijos prietaisus ir turi tikrinti visą superkamą laužą, darbuotojai turi būti dalyvavę specialiuose mokymuose.

Mat pasaulyje buvo atvejų, kai buvo išlydytas labai didelio aktyvumo metalas ir papuolė į baldų metalines detales. Tarša į atmosferą pasklido jau lydant, taip pat jos liko plataus vartojimo daiktuose. Po tokių atvejų sugriežtinta metalo supirkimo tvarka.

I.Račienė pasakojo, kad viena Lietuvos metalo supirkimo bendrovė, spėjama, tik formaliai vykdė radiologinę kontrolę. Sukrovus metalo laužą į vagonus, jis buvo gabenamas į perlydymo įmonę Latvijoje. Ten buvo nustatyta, kad prieš patekdamas į  krovinys buvo radioaktyvus.

Tuomet apie tai buvo informuotos kitos valstybės, Lietuva buvo įvardyta šalimi, kuri skleidžia radioaktyvų foną.

Pavojinga gali būti net ir mediena. Šių metų rugsėjį Druskininkų pasieniečiai į Lietuvą neįleido ukrainiečio vairuojamo vilkiko, kuriuo iš Baltarusijos buvo gabenami didelį radiacijos foną skleidžiantys pjuvenų briketai.

Radiacijos poveikis sveikatai

Jonizuojanti radiacija, kuri išspinduliuojama tam tikrų mineralų, taip pat per atominius sprogimus ar branduolinėse jėgainėse, žmogaus organizmui labiausiai kenkia tuo, kad ardo ir silpnina DNR. Ląstelės pažeidžiamos taip, kad jos arba žūva, arba mutuoja į audinius, iš kurių formuojasi piktybiniai navikai.Jei radiacija DNR molekules spėjo smarkiai pažeisti, ląstelės gali netekti gebėjimo regeneruoti, prasideda ląstelių žūties procesas. Tiesioginiai šio proceso simptomai – pykinimas, vėmimas, plaukų slinkimas.

Į organizmą patekusios radioaktyviosios dalelės gali iš jo pasišalinti nespėjusios padaryti didelės žalos, tačiau kai kurios jų linkusios organizme užsibūti. Ypač pavojingas yra radioaktyvus izotopas jodas 131. Jį sugeria skydliaukė. Neatsitiktinai žmonėms, kurie gali būti ar buvo apšvitinti, rekomenduojama išgerti neradioaktyvaus jodo preparatų ir tokiu būdu užpildyti skydliaukę, kad neliktų vietos radioaktyviajam jodui.

Leistina radiacijos dozė

Lietuvos gyventojų metinė vidutinė apšvitos dozė, sąlygota gamtinės kilmės šaltinių, yra 2,2 milisiverto, iš kurių: apie 1 milisivertą lemia radonas patalpose, 0,35 milisiverto sudaro kosminė spinduliuotė, 0,06 milisiverto duoda gruntas lauke, 0,45 milisiverto lemia statybinės medžiagos patalpose, 0,34 milisiverto apšvitą sąlygoja radionuklidai, esantys žmogaus kūne. Pasaulio gyventojų metinės gamtinės apšvitos sąlygotos apšvitos dozės vidurkis yra 2,4 milisiverto. Pasaulio branduolinės asociacijos duomenimis, 100 milisivertų yra slenkstis, kurį peržengus gerokai išauga tikimybė susirgti vėžiu.


Šiame straipsnyje: radiacija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Giedre

Giedre portretas
Idomu ar tikrinami labdarai skirti rubai,avalyne ir kiti daiktai
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių