Kauniečių šeima, palaidojusi vaiką, kovoja dėl gyvųjų teisių

Ikiteisminis tyrimas dėl berniuko mirties pradėtas Vaiko teisių kontrolierės iniciatyva po to, kai ši institucija sulaukė kritikos dėl pedofilijos skandalo.

Piliečių teisių pažeidimas, tiriant mirusio berniuko tėvų skundus daugybei institucijų, konstatuotas tik Seimo pirmininkės dėka.

Mirė, sirgęs savaitę

Tėvų skausmas, praėjusių metų lapkritį palaidojus nuo gripo staiga mirusį trylikametį sūnų, neslopsta. Paradoksalu tai, kad šią savaitę bus paskelbtas teismo sprendimas ne dėl sūnaus netekusių tėvų, o dėl tik iš dalies pabartų medikų ieškinio.

Rokas Strioga mirė praėjusių metų lapkričio 17 d. Kauno medicinos universiteto klinikose. Berniukas sirgo vos savaitę. Pirmosiomis ligos dienomis tik tėvams reikalaujant buvo paguldytas į Kauno medicinos universiteto Vaikų ligų kliniką.

Nuo sūnaus nesitraukusi Diana Striogienė, dirbanti Kauno greitosios medicinos pagalbos stotyje, labai skaudžiai nusivylė ir pasipiktino kolegomis, gydžiusiais jos sūnų.

Vieną galbūt lemtingą naktį, kai sūnus kliedėjo, duso, ji nesulaukė deramos pagalbos. Niekas nepaisė jos prašymų perkelti sūnų į Intensyviosios terapijos skyrių. Tai nedelsiant buvo padaryta tik rytą, atėjus naujai gydytojų pamainai. Tačiau po trijų parų Rokas mirė. Tėvai įsitikinę, kad efektyvi pagalba jam buvo suteikta per vėlai.

Bausti - tik pasiūlymas

Diana ir Rimas Striogai, palaidoję sūnų, dėl jo gydymo ir mirties kreipėsi į Valstybinę medicininio audito inspekciją prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Auditas buvo atliktas tuometinio ministro Algio Čapliko pavedimu.

Valstybinio medicininio audito inspekcijos išvadose teigiama, kad medicinos paslaugos pandeminiu gripu sirgusiam paaugliui Kauno medicinos universiteto klinikose buvo suteiktos pažeidžiant teisės aktų reikalavimus. 1-ojo vaikų skyriaus vadovė Birutė Pundzienė (Klinikų generalinio direktoriaus Juozo Pundziaus žmona) ir gydytoja pediatrė Genovaitė Ryselienė, Roko guldymo į ligoninę dieną dirbusi Priėmimo skyriuje, neįtarė pandeminio gripo viruso. Berniukas buvo gydomas tik nuo plaučių uždegimo.

Inspekcija pasiūlė nubausti šias medikes. Sprendimą dėl nuobaudos - nuo papeikimo iki atleidimo iš darbo - turėjo priimti Klinikų administracija. Tačiau tokios išvados ją tik papiktino. Valstybinio medicininio audito inspekcijos išvadas dėl R.Striogos gydymo Klinikos apskundė teismui.

Tačiau šios išvados nuvylė ir mirusio berniuko tėvus. Jiems atrodo, kad audito išvados yra per švelnios, šališkos, neobjektyvios.

"Viskas nurašoma gripo virusui. Atspindėta tik Klinikų pozicija, nutylėta apie vaiko kančias paprastoje palatoje, o gydytojos rezidentės, vienintelės buvusios skyriuje tą naktį, tarsi iš viso nebuvę. Mes nebuvome apklausti, ataskaitoje apstu realybės ir ligos istorijos neatitinkančių teiginių. Advokatės dėka esame įtraukti į bylą kaip tretieji asmenys ir bandysime ginti inspekcijos išvadas dėl neįtarto gripo", - piktinasi D. ir R.Striogai.

Nenorėjo teikti duomenų

Klinikų veiksmai papiktino ir advokatus. Tyrimą dėl berniuko mirties pradėjusiai advokatų bendrijai "Nordia Baublys & Partners" Klinikų vadovybė atsisakė pateikti kai kuriuos tyrimui reikalingus dokumentus. Buvo motyvuojama, kad gydymo įstaiga neprivalo pateikti piliečių pasamdytam advokatui dokumentus, susijusius su įstaigos organizacine veikla ir tos įstaigos atskirų darbuotojų teisėmis bei pareigomis.

Advokatų profesinės bendrijos "Nordia Baublys & Partners" partneris Evaldas Rapolas tokį atsakymą traktavo kaip Lietuvos Respublikos teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybės institucijų ir įstaigų įstatymo pažeidimą. Vilniaus apygardos administracinis teismas įpareigojo Kauno medicinos universiteto klinikas suteikti visą teisininkams reikalingą informaciją.

"Tikriausiai suprantate, kad be advokatų pagalbos mes būtume sutrypti korupcinės sistemos, užvaldžiusios sveikatos apsaugą", - apmaudo neslepia vienintelio sūnaus netekęs R.Strioga.

Jis stebisi ir Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Vaikų intensyviosios terapijos ir anesteziologijos centro vedėjos, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto docentės Virginijos Žilinskaitės, tyrime dalyvavusios kaip ekspertės, išvadomis.

"Šių išvadų potekstė tokia: kadangi ligonis sunkiai sirgo ir mirė, tai nepriklausomai nuo to, kokios sveikatos priežiūros paslaugos ir kada būtų buvusios suteiktos, vis tiek tikriausiai būtų miręs. Mes neabejojame specialistės kompetencija, bet objektyvumu - labai smarkiai. Suprantame, kad sūnus sirgo klastinga, sunkia liga, bet tai neatleidžia medikų nuo pareigos suteikti visą įmanomą pagalbą, juolab kad tos pagalbos buvo ne kartą prašoma", - piktinasi R.Strioga ir apgailestauja, kad medikai dangsto vieni kitus.

Blogiausia, anot jo, yra tai, kad Valstybinė medicininio audito inspekcija, atsižvelgusi į ekspertės išvadas, nutarė nesigilinti į detales: ar laiku ligonis perkeltas į reanimaciją, ar Priėmimo ir 1-ajame vaikų ligų skyriuje viskas buvo daroma korektiškai ir t.t.

Pažeidžiamos visų teisės

Dėl medicininio audito išvadų D. ir R.Striogai kreipėsi į daugybę institucijų: Seimo Socialinių reikalų ir darbo, Sveikatos reikalų, Žmogaus teisių, Teisės ir teisėtvarkos komitetus, Vaiko teisių apsaugos kontrolierių.

Savo kompetencijos ribose vieni daugiau, kiti mažiau bandė padėti, deleguodami vaiko netekusių tėvų nusiskundimus Sveikatos apsaugos ministerijai, patardami skųstis teismui. Tik po kreipimosi į Seimo pirmininkę ir premjerą Sveikatos apsaugos ministerija jos korupcijos skandalo fone surengė susitikimą D. ir R.Striogų skundams aptarti.

"Susitikime su ministerijos vadovybe pagaliau buvome išklausyti, buvo pateikti pasiūlymai. Deja, mums nepavyko įtikinti, kad aptarinėjamos problemos yra ne tik asmeninės, bet ir valstybinės", - pasakojo R.Strioga.

Tai, kad sveikatos sistemoje yra negerovių, kenkiančių visuomenei, patvirtino Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius, atlikęs tyrimą Seimo pirmininkės Irenos Degutienės pavedimu. Seimo kontrolierius savo išvadose pripažino: "Šitokie pareigūnų veiksmai ne tik pažeidžia piliečių, o šiuo atveju - paauglio, bet ir jo tėvelių bei visų Lietuvos piliečių teises. Tokie atvejai tik dar labiau pakenkia visų sveikatos apsaugos įstaigų ir joms pavaldžių institucijų autoritetui bei įvaizdžiui."

Viliasi sulaukti teisingumo

Seimo kontrolierius R.Valentukevičius kreipėsi į neseniai pareigas pradėjusį eiti sveikatos apsaugos ministrą Raimondą Šukį, prašydamas atsižvelgti į pažymos išvadas ir rekomenduoti dar kartą išanalizuoti R.Striogos mirties nuo pandeminio gripo priežastis.

"Įvertinus bylos tyrimui pateiktus dokumentus, kyla didelė abejonė, ar Sveikatos apsaugos ministerijos pareigūnai iš esmės nepažeidė galiojančių teisės aktų. Medikų atsisakymas teikti tėvų interesams pagal sutartį atstovaujančiai advokatei duomenis ir dokumentus tik paakino pareiškėjus įtarti, kad ne viskas tinkamai ir iki galo buvo atlikta Kauno medicinos universiteto klinikose gydant šį ligonį, galbūt norima nuslėpti tikrąsias jo mirties aplinkybes", - sakė Seimo kontrolierius.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė kreipėsi į Kauno apylinkės prokuratūrą ir buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl tarnybos pareigų neatlikimo pagal nusikaltimo požymius.

"Šiuo metu prokuratūros tyrime esame apklausti ir pripažinti kaip nukentėjusieji. Su šiuo tyrimu siejame didžiausias viltis sulaukti teisingumo. Tačiau prokuratūroje mums paaiškino, kad vykstant tyrimui bus fiksuojama nusikalstama veika ar neveika, sukėlusi žalos ligonio sveikatai ir gyvybei. Pažeidimai, kurie nesukėlė žalos sveikatai ar gyvybei, šio tyrimo metu nebus konstatuoti. Mes ginsime mūsų sūnaus teises, tačiau norime, kad ir valstybė atliktų savo konstitucines pareigas - gintų pažeistas vaiko teises", - sako R.Strioga.

Jis primena, kad Lietuva įsipareigojusi vadovautis Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija, kurioje pabrėžiama: kiekvienam vaikui suteikiama išimtinė teisė į tobuliausias gydymo paslaugas ir priemones. Pirmąja pandeminio gripo auka Lietuvoje tapusiam trylikamečiui R.Striogai, jo tėvų įsitikinimu, intensyvi terapija buvo pradėta taikyti pavėluotai.

Gripo aukos

Kauno medicinos universiteto klinikose nuo pandeminio gripo pandemijos laikotarpiu buvo  gydoma 40 suaugusiųjų, iš jų 6 mirė. Nuo sezoninio gripo mirė 3 ligoniai.
Nuo gripo mirė 5 vaikai: vienas - nuo H1N1 gripo viruso, kitas - nuo sezoninio gripo. Dar 3 vaikų mirties priežastis - kliniškai nustatytas, bet virusologiškai neišskirtas pandeminis gripas.
Iš viso Klinikose buvo gydyti 195 vaikai (iš jų 177 pernai ir 18 šiais metais), kuriems buvo įtartas pandeminis arba sezoninis gripas.


Šiame straipsnyje: pandeminis gripas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių