Kaip apsisaugoti nuo šalčio ir nesusilaužyti kojos?

Kauno visuomenės sveikatos specialistai perspėja: kai lauke temperatūra – gerokai žemiau nulio, iškyla nušalimų ir traumų dėl slidžių kelių grėsmė. Apsaugoti save ir artimuosius galima imantis paprastų, bet veiksmingų priemonių.

Slidžios gatvės – viena dažniausių pėsčiųjų traumų priežasčių. Paslydus ir parkritus dažniausiai lūžta riešo, čiurnos sąnariai, žastikaulio ir kaklo kaulai, vyresnio amžiaus žmonėms – šlaunies kaklelis.

Visuomenės sveikatos specialistė Alina Didžiokienė pataria: „Einant slidžia gatve, nereikia bijoti griūti. Atsipalaidavus raumenys nebus įtempti ir kritimo smūgis bus švelnesnis. Einant patartina išskleisti rankas į šonus, kojomis tarsi šliuožti kaip slidininkui".

Kritimų įmanoma išvengti, jei avėsite patogiais batais gruoblėtu padu. Anot specialistų, yra batų aksesuarų, kurie padeda saugiai vaikščioti ir bėgioti ant ledo, sniego. Tai tinkleliai, kuriuos lengva užsidėti ir nusiimti, jie beveik nepastebimi ant batų, o nusiėmus užima nedaug vietos – juos galima laikyti kišenėje.

Traumų gatvėse, juolab slidžiose, pėstiesiems taip pat padeda išvengti atšvaitai. Juos seginčius pėsčiuosius vairuotojai pastebi anksčiau. Tai yra būtina, nes slidžiose gatvėse automobilio stabdymo kelias yra ilgesnis.

Užėjus dideliems šalčiams, būtina pasisaugoti ir nušalimų. Audiniams pakenkia žema temperatūra, kuri sukelia kraujagyslių spazmus. Dėl nušalimo pakinta kraujagyslių sienelės ir sutrinka audinių mityba, vystosi audinių nekrozė. Dažniausiai nušąlamos galūnės – kojos, rankos bei veido dalys: ausys, nosis, skruostai. Ypač didelė rizika – nušalti veidą, jei einant į lauką naudosite veido kremą, kurio sudėtyje yra vandens. Todėl specialistai rekomenduoja pasirinkti natūralias priemones, kurių sudėtyje nėra vandens.

Nušalimo pasekmės būna įvairios. Pirmojo laipsnio nušalimas konstatuojamas tada, kai nušalusi vieta yra pabalusi, nejautri, o sušildyta pasidaro melsva su tamsiai raudonu atspalviu, patinsta, niežti. Antrojo laipsnio nušalimas pasireiškia paviršinių odos sluoksnių žūtimi. Nušalus ant odos atsiranda gelsvo arba balto skysčio prisipildžiusios pūslės. Nukentėjusiajam pakyla temperatūra, krečia šaltis, skauda. Trečiojo laipsnio nušalimas – tai visų odos sluoksnių nekrozė. Susidaro tamsiai rudos, raudono skysčio pūslės, labai skauda. Pažeidimo gylis išryškėja ne iš karto, o po kelių dienų. Atsiranda šlapiuojanti gangrena ir atsiskiria negyvi audiniai. Ketvirtojo laipsnio, didžiausias nušalimas konstatuojamas, kai žūsta kaulai ir minkštieji audiniai. Nušalusios kūno dalies atšildyti nepavyksta, ji lieka nejautri. Nekrozės riba išryškėja po 10-14 dienų.

Sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, jog nušalti galima labai greitai, todėl visiems derėtų mokėti teisingai suteikti pirmąją pagalbą. Nušalusią vietą reikia atšildyti kambario temperatūros vandeniu, nukentėjusiajam duoti gerti karštos arbatos ar kavos. Jokiu būdu niekuo negalima trinti nušalusios vietos, juolab nešildyti jos karštu vandeniu. Jeigu atšildant atsiranda pūslių, reikia liautis šildyti, nušalusią vietą uždengti steriliu tvarsčiu, užkloti minkštu, bet ne šiltu audiniu ir skubiai vežti nukentėjusįjį į gydymo įstaigą.


Šiame straipsnyje: šaltisoraižiema

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių