Gyventojai su nekantrumu laukia žadamo vaistų atpigimo

Jau pavasarį į vaistines atėję gyventojai turėtų išvysti naujas, kaip tikina Sveikatos apsaugos ministerija, mažesnes kainas, o perkantieji kompensuojamuosius vaistus monitorių ekranuose galės pasitikrinti, kokią dalį sumos jiems kompensuoja valstybė.

Informacijoje taip pat turės būti nurodyta, kiek reikia mokėti patiems ir koks jiems reikalingas vaistas vaistinėje yra pigiausias.

Reguliuoti nekompensuojamųjų vaistų kainas užsimojusi ministerija parengė projektą, kuriame numatyta, kokį maksimalų antkainį galės taikyti didmenininkai vaistų tiekėjai ir vaistinės.

Pagal jį, vaistinės galėtų taikyti nuo 15 iki 30 procentų antkainius, o joms vaistus tiekiantys didmenininkai – nuo 5 iki 18 procentų.

Didmenininkų ir mažmenininkų prekybiniai antkainiai suskirstyti į 8 pozicijas pagal kainas. Esmė ta, kad kuo vaistas pigesnis, tuo didesnės antkainis.

Pavyzdžiui, jeigu vaistas kainuoja iki 8,19 Lt, vaistinė jam gali taikyti maksimalų 30 procentų antkainį, jeigu vaisto kaina nuo 8,20 iki 10 Lt – 25 procentus, jei nuo 10 iki 15,28 Lt – 23 Lt, nuo 15,29 iki 27,28 Lt – 19 procentų, nuo 27,29 iki 75 Lt – 17 procentų, nuo 75 iki 500 Lt – 15 procentų. Brangesniems kaip 500 litų vaistams vaistininkai galės taikyti fiksuotą maksimalų 60 litų antkainį.

Atitinkamai pagal kainas sugrupuoti ir maksimalūs antkainiai didmenininkams. Iki šiol jie vaistams galėjo taikyti tokius antkainius, kokius norėjo. SAM teigimu, jų antkainiai buvo didesni, nei siūlomi projekte. Taigi dabar vaistinės, iš didmenininkų gavusius  vaistus mažesne kaina, galės juos pigiau parduoti.

Vaistininkai niekada nebuvo godūs

Daugelis panevėžiečių vaistininkų tikina, kad siūlomi vaistų antkainiai jų negąsdina, nes esą ir dabar jie taikydavo ne ką didesnius.

Dviejų vaistinių Panevėžyje savininkė Loreta Ilekienė „Sekundei“ sakė, kad skirtumas tik tas, jog dabar antkainiai suskirstyti į daugiau pozicijų pagal vaistų kainas.

„Iš esmės mums tai nieko nekeičia“, – tikino farmacininkė. Ji prognozuoja, kad pacientams vaistai atpigs. Pasak jos, jau dabar vaistų kainas mažina ir gamintojai, ir didmenininkai.

L.Ilekienės teigimu, protinga būtų uždrausti dabar itin populiarius vaistų išpardavimus. Pasak jos, tai gyventojus skatina be reikalo vartoti medikamentus.

„Užsienio šalyse užėję į vaistinę niekur nepamatysite reklamos apie išpardavimą. Vaistinė – ne batų ar drabužių parduotuvė, tad ir tokių reklamų neturėtų būti“,–  teigė ji.

Vaistininkas Teofilis Barauskis taip pat patikino, kad vaistinės nuo klientų niekada nelupo devynių kailių – taikydavo nedidelius antkainius.

„Vaistinės visuomet stengėsi parduoti vaistus pigiau“, – teigė didžiuosius vaistinių tinklus (Euro, „Camelia“ ir kt.) vienijančios Nepriklausomos farmacijos įmonių asociacijos vadovė Elena Kvedarienė. Jai pritarė Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos vadovė Jūratė Kulberkienė.

„Sveikatos apsaugos ministerija siūlo maždaug tokius antkainius, kurie buvo nustatyti iki 2002 metų. Iki šiol vaistinės turėjo galimybę taikyti vaistams antkainius, priklausomai nuo savo finansinių galimybių, o iš didmenininkų gautas nuolaidas atiduoti pacientams. Vaistinėms išgyventi bus sunkiau, nes visos su jų veikla susijusios išlaidos nuo 2002 metų yra gerokai išaugusios“, – „Sekundei“ sakė farmacininkė.

Kainos priklausys ir nuo gamintojų

J.Kulberkienė ir E.Kvedarienė mano, kad ligoniams nevertėtų puoselėti pernelyg didelių lūkesčių dėl vaistų kainų mažėjimo. Jų teigimu, daug kas priklausys nuo vaistų gamintojų.

 Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos direktorės teigimu, galutinę kainą lems gamintojo pasiryžimas nebranginti vaistų Lietuvai. Esą būtent nuo jų sprendimo priklausys, ar vaistai kainuos pigiau nei dabar.

J.Kulberkienė neatmeta galimybės, kad tam tikri vaistai kainuos brangiau. Ji primena, kad, be kita ko, PVM vaistams yra išaugęs nuo 5 iki 21 procento.

Kita vertus, farmacininkė mato rezervų kainai mažinti.

Stambiesiems vaistinių tinklams atstovaujanti E.Kvedarienė teigė, kad
 nemažai medikamentų gamintojų šiemet padidino vaistų kainas. Taigi nėra galimybių, kad jie atpigtų vaistinėse. Be to, esą  kai kurie vaistai gali visai išnykti iš rinkos, jeigu didmeninėms įmonėms ir vaistinėms neapsimokės jais prekiauti dėl reguliuojamų antkainių.

Farmacininkai neabejoja, kad valdžia turėtų stengtis uždėti apynasrį vaistų gamintojams, nes vaistininkai jį jau seniai nešioja.

Vaistinės privalės įsigyti monitorius

Kad ligoniai, kurie perka kompensuojamuosius vaistus, mažiau išleistų pinigų jų priemokoms, vaistinės raginamos jiems siūlyti įsigyti ne firminius brangesnius, o pigesnius patentinius vaistus.
Nuo balandžio mėnesio visose vaistinėse privalės būti įrengti monitoriai.

Jo ekrane turės būti pateikta gerai įskaitoma informacija apie reikalingo vaisto ir medicinos priemonės mažmeninę kainą, valstybės kompensuojamąją dalį, paciento priemoką.

Monitoriaus ekrano pirmoje eilutėje vaistininkai privalės nurodyti pavadinimą to kompensuojamojo vaisto, už kurį pacientas turėtų primokėti mažiausiai.

Vaistininkai sako, kad jie ir iki šiol turėjo didelį tiek kompensuojamųjų, tiek nekompensuojamųjų pigesnių vaistų asortimentą ir konsultuodavo pirkėjus dėl kainos.

„Šiuo atžvilgiu pučiamas muilo burbulas“, – tikino T.Barauskis ir L.Ilekienė.


Šiame straipsnyje: vaistai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Miegamąjį harmonizuojantys augalai: kaip išsirinkti?
  Miegamąjį harmonizuojantys augalai: kaip išsirinkti?

  Miegamasis – ypatinga namų vieta, kurioje patartina apgyvendinti augalus. Būtent jie harmonizuoja erdvę, į kurią žengiate išsivaduoti nuo dienos nuovargio ir pamiršti negandas.  ...

 • Pėdų priežiūra: kaip jas išvaduoti nuo nuospaudų
  Pėdų priežiūra: kaip jas išvaduoti nuo nuospaudų

  Artėjant basučių sezonui daugiau dėmesio pareikalauja pėdų priežiūra. O dėl ilgalaikio avalynės spaudimo ar trinties po žiemos atsiradusios nuspaudos jų tikrai nepapuošia. Kas padėtų jų atsikratyti? ...

 • Nauja mada – drabužiai iš karvių mėšlo
  Nauja mada – drabužiai iš karvių mėšlo

  Kokių mados kolekcijų nebūta: ir iš šokolado, ir iš jūros dumblių, ir iš šiukšlių. Jas visas pranokti užsimojo Nyderlandų menininkė Jalila Essaïdi, kuri pristatė drabužius iš karvių mėšl...

  3
 • Etiketo pamoka, kad neišmanymas netrukdytų mėgautis
  Etiketo pamoka, kad neišmanymas netrukdytų mėgautis

  Ar dažnai patenkinkate į tokią situaciją, kad nedrįstate imti vaisių ar daržovių nuo stalo, nes nežinote, kaip teisingai jį valgyti? Ką daryti su vynuogių kauliukais, kaip valgyti arbūzą ar žirnius? ...

  1
 • Ruošiame kūną vasarai: patarimai tobulam pilvukui
  Ruošiame kūną vasarai: patarimai tobulam pilvukui

  Sporto specialistai pastebi, kad po didžiųjų pavasario švenčių sporto klubuose itin pagausėja žmonių. Jie tarsi „pabunda“ po žiemos miego ir savo kūnus – ypač pilvo presą – nori kuo greičiau paruošti ši...

  1
 • Jauki žinomų kauniečių popiečio arbatėlė virto stilinga fotosesija
  Jauki žinomų kauniečių popiečio arbatėlė virto stilinga fotosesija

  „Kai trys draugės susitinka popiečio arbatėlės, visko gali nutikti!“, – intrigavo papuošalų dizainerė Elvyra Monginienė, pakvietusi dvi bičiules verslininkę Gintarę Songailę ir modelį Aną Procenko sudalyvauti fotosesijoje,...

  2
 • Gėlės harmonizuoja žmogaus kūną ir sielą
  Gėlės harmonizuoja žmogaus kūną ir sielą

  Tai žinojo jau senovės Kinijos gydytojai, taikę unikalią gėlių terapiją žmonėms, persmelktiems blogos energijos ir dėl to patiriantiems įvairiausių negalavimų. Gydoma buvo ne kuo kitu, o gėlių spalvomis! Anot šviesuolių, jų skleidžiamo...

 • Stebuklingas šalto dušo poveikis
  Stebuklingas šalto dušo poveikis

  Ledinis vanduo ne tik didina budrumą ir gražina odą. Ryte užtenka atlikti 90 sekundžių šalto vandens procedūrą, kad dienos metu jaustumėtės kur kas žvalesni. Taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako gydytojas Alvydas ...

  2
 • Velykų džiaugsmai smaližiams: kuo nudžiuginti artimuosius?
  Velykų džiaugsmai smaližiams: kuo nudžiuginti artimuosius?

  Bėgantis laikas netikėtai keičia tradicijas ir nors anksčiau per Velykas, priešingai nei per Kalėdas, dovanomis artimųjų nelepinome, šiandien saldėsiais nustebinti tikrai mėgstame, o ypač mažuosius. Šokoladiniai kiaušinia...

 • Savimi pasitikinčiam vyrui – aksesuarai iš plieno
  Savimi pasitikinčiam vyrui – aksesuarai iš plieno

  „Neįpareigojantys, tvirti daiktai, skirti vyrui, kuris yra pasitikintis savimi, kitais ir keliantis pasitikėjimą“, – taip savo dešimties žiedų kolekciją pristato juvelyrė Rūta Petronytė. Dirbiniai nukaldinti iš damasko ...

Daugiau straipsnių