Gydytojas, išgelbėjęs gyvybę Arvydui Saboniui

Gydytojas Ramūnas Unikas – vienas iš tų, kurie išgelbėjo legendinio krepšininko Arvydo Sabonio gyvybę. Kartais kelių dešimčių pacientų per parą sulaukiantis Kauno klinikų Intervencinės kardiologijos skyriaus vadovas tikina, kad visi jie gauna tokią pat priežiūrą kaip ir legendinis krepšininkas.

– Širdies infarktas vieniems yra liga, kuria persergama jos net nepajutus, o kiti nuo jos miršta staiga, per kelias minutes. Kodėl?

– Didžiausias pavojus gyvybei iškyla, kai dėl užsikimšusios širdies vainikinės arterijos sutrinka širdies ritmas ir išsivysto skilvelių virpėjimas. Tai vadinama klinikine arba staigia koronarine mirtimi. Tokio ligonio gyvybę galima išgelbėti, skubiai atkūrus širdies ritmą elektrošoku ir atkimšus kraujagyslę. Visa tai reikia daryti intensyviosios terapijos ir intervencinės kardiologijos specialistų komandai, nedelsiant nė minutės, nes širdies ląstelės žūsta kiekvieną akimirką.

– Ir tokių ligonių būna daug?

– Pavojingai sutrikęs ritmas diagnozuojamas pusei infarktu susirgusių žmonių. Žinoma, jeigu jie atvyksta į gydymo įstaigą, kur tai nustatoma. Deja, labai daug pacientų nespėja atvykti – numiršta, nespėję išsikviesti pagalbos.

– O ir važiuoti bet kur, kaip supratau, negana?

– Reikia važiuoti į tą gydymo įstaigą, kur dirba specialistai, galintys atverti užsikimšusią kraujagyslę ir palaikyti gyvybines funkcijas.

– Pastarųjų turbūt yra visose ligoninėse, o atveriančių kraujagysles iš Kauno gydymo įstaigų – tik Klinikose? Kaip tai daroma?

– Per stipininę arteriją, kitaip sakant, rankos riešą arba per šlaunies arteriją įvedamas kateteris. Jis pasiekia širdies vainikinių arterijų žiotis. Tuomet suleidžiamas kontrastinis preparatas ir matyti, kur kraujas nebeprateka. Vaizdas nufotografuojamas rentgeno spinduliais ir matomas monitoriuje.

Širdyje yra dvi pagrindinės vainikinės arterijos. Viena jų skyla į dvi stambias šakas, todėl dažnai kalbama apie tris pagrindines kraujagysles širdyje. Kai būna susiaurėjusios ar užsikimšusios visos trys – būtina operacija. Jei viena arba dvi – jas siaurinančios aterosklerozės plokštelės ar krešuliai sutraiškomi balionėliu, ir kraujas prateka. Tam, kad kraujagyslė nesusitrauktų, įvedamas stentas – vamzdelis iš metalinio tinklelio.

– Kiek laiko užtrunka ši procedūra?

– Nuo keliolikos minučių iki valandos ar net dviejų. Tai priklauso nuo kraujagyslių išsišakojimo, užsikimšimo sudėtingumo ir panašiai. Ta pati kraujagyslė gali būti užsikimšusi keliose vietose.

– Kodėl susidaro krešuliai kraujagyslėse?

– Problema prasideda nuo aterosklerozės, kai ant kraujagyslių sienelių nusėda riebalai, kalkės. Taip susidaro vadinamosios aterosklerozinės plokštelės, jų gali atsirasti bet kuriose žmogaus organizmo arterijose.

Sankaupos siaurina kraujagyslės spindį. Siaurėjimas infarkto nesukelia, bet kai pradėjusioje siaurėti vietoje kraujagyslė išopėja ar dėl fizinio, emocinio streso įplyšta, ant plokštelės staiga susiformuoja didelis krešulys. Būtent jis užkemša kraujagyslę.

– Tam turi įtakos kraujo tirštumas ir krešumas?

– Taip, jei kraujas skystas, krešulys gali nesusidaryti.

– Gal verta gerti aspiriną?

– Tokia nuostata buvo paplitusi iš JAV, bet klinikiniai tyrimai, kuriais buvo analizuotas aspirino vartojimas pirminei prevencijai, įrodė: nuo aspirino gali būti daugiau problemų nei naudos. Tačiau kai kraujagyslių siaurėjimas yra aiškiai diagnozuotas, aspiriną vartoti būtina. Tai vadinama antrine prevencija. Kraujas tirštėja tiems, kurie daug sportuoja, prakaituoja, esant karštam orui arba po pirties netenka skysčių. Reikia atkurti jų balansą, bet ne alkoholiniais gėrimais, o mineraliniu vandeniu.

– Tikrai būtina gerti 2–3 litrus skysčių kasdien?

– Daug gerti vandens sveika, bet reikia prisiminti, kad ši taisyklė galioja ne visiems. Jauniems, sveikiems – taip, bet pagyvenę žmonės, kurių kas antras serga padidėjusio kraujospūdžio liga, širdies nepakankamumu, skysčius reikia riboti.

– Nejaugi vanduo didina kraujospūdį?

– Kuo daugiau kraujo cirkuliuoja kraujagyslėse, tuo didesnis spaudimas į jas, ypač apkūniems žmonėms, kurių organizme skysčių ir taip yra daug.

– Ar ne paprasčiau susiaurėjusias kraujagysles diagnozuoti kompiuterinės tomografijos metodu?

– Kompiuterinė tomografija gali būti taikoma kaip alternatyva vainikinių arterijų angiografijai profilaktikos tikslais. Jei įtariame, kad kraujagysles reikės plėsti ir stentuoti, geriau iš karto rinktis invazinės kardiologijos metodą. Beje, jo metu rengteno apšvita 30 kartų mažesnė nei kompiuterinės tomografijos.

– Manau, jūsų patirtis – papildomas diagnostikos metodas?

– Klinikiniai reiškiniai, širdies krūvio mėginių tyrimai, echoskopijos rodikliai padeda įtarti, kad kraujagyslės gali būti užsikimšusios, bet būna ir netipinių atvejų. Iš maždaug penkių tūkstančių vainikinių arterijų angiografijos procedūrų, kiek pas mus atliekama per metus, maždaug dviem tūkstančiams pacientų arterijas reikia plėsti ir stentuoti.

– O kas daroma dar trims tūkstančiams?

– Kraujagyslės šuntuojamos – chirurgai suformuoja papildomas kraujagyslines jungtis, arba angiografija atliekama vien diagnostikos tikslais, esant neaiškiai ligai.

– Kiek daugiausia širdies raumens gali būti žuvę, kad ligonis dar gyventų?

– Jei apmiršta 40 proc. kairiojo skilvelio raumens, ligonis suserga kardiogeniniu šoku ir gali mirti. Raumens žūties procesą galima sustabdyti, užsikimšusią kraujagyslę atkimšus per pirmas 2–4 valandas. Praėjus pusei paros tai daryti ne visuomet prasminga, nes žuvus didelei raumens daliai jis nebeatsikuria. Tačiau jei ir po paros žmogui skauda, vadinasi, dar yra gyvo raumens ir angiografija yra tikslinga.

– Tai sprendžia gydytojas?

– Žeidė komentarai apie Arvydo Sabonio gydymą, kai buvo teigiama, kad įžymybes gydome kitaip, greičiau. Mes budime 24 valandas per parą. Pas mus atvežami ligoniai kasdien ir kasnakt iš laukų, miškų, žemės ūkio darbų. Visų ligonių, patyrusių širdies infarktą, gydymo metodas – kuo greičiau atverti užsikimšusią kraujagyslę. Kai būna daugiau ligonių nei operacinių stalų, žiūrime, kuriam ligoniui reikia operatyvesnės pagalbos, o ne pagal jų amžių. Vyriausias mano pacientas buvo 101 metų, jauniausias – 19 metų vyras. Pastarasis, beje, buvo kokaino uostytojas. Kokainas sukelia kraujagyslių trombozes. Per vieną parą pasitaiko po 30 pacientų, pusei jų kraujagyslės stentuojamos. Tai labai daug.

– Akivaizdu, kad jūsų darbas labai įtemptas ir sunkus. Galbūt numatoma jį palengvinti?

– Anaiptol, šiemet pradėjome taikyti naują metodą, kuris pareikalavo protinių išteklių. Nuo liepos pradžios jau keturiems pacientams aortos vožtuvą implantavome per kateterį.

– Argi tai ne širdies chirurgų darbas?

– Jie širdies vožtuvus implantuoja, atvėrę krūtinės ląstą. Mes tai darome per kateterį tiems ligoniams, kurie dėl gretutinių ligų ir sunkios sveikatos būklės tokios operacijos neištvertų. Mūsų taikomam metodui atlikti reikia didelės specialistų – echoskopuotojų, kardiochirurgų, angiochirurgų, anesteziologų, intensyviosios terapijos gydytojų, operacinės slaugytojų – komandos susitelkimo.

– Kaip atliekama ši procedūra, kaip jos išmokti kardiologams?

– Per šlaunies arteriją specialiu kateteriu įstumiamas iš pradžių suspaustas aortos vožtuvas. Jis pagamintas iš specialaus metalo. Nuėjęs savo kelią vožtuvas įgauna savo formą. Svarbiausia nutaikyti ir palikti jį toje vietoje, kur buvo senasis vožtuvas. Veiksmas kontroliuojamas rentgeno spinduliais: rankos išorėje, akys monitoriuje. Dabar pasaulyje aptariami šio metodo rezultatai, tai yra kardiologų aktualija.

Mokėmės užsienyje, Šveicarijoje ir Danijoje. Pirmiausia operavome ant muliažų, po to klinikose. Be kardiologų patirties kompanija, gaminanti vožtuvus, jų net neparduotų.

– Kaip jaučiasi šie jūsų pacientai?

– Pacientams viskas gerai, nors jie buvo sunkūs ligoniai ir dėl ligų, ir dėl amžiaus – metodą galima taikyti tik vyresniems nei 75 metų pacientams. Iki tol jie neišeidavo iš ligoninės, o dabar puikiai gyvena namuose.

Tačiau noriu priminti, kad jokios operacijos aterosklerozės neišgydo, ligos priežasčių nepašalina. Ir po stentavimo ar vožtuvų implantacijos būtina vartoti vaistus nuo cholesterolio, kraujospūdžio.

– Ar nepakanka keisti gyvenimo būdo?

– Tai reikia daryti, kai dar nėra ligos ar pasireiškia vos pirmieji jos požymiai. Vėliau gyventi sveikai taip pat labai svarbu, bet to nebeužtenka, būtina vartoti vaistus.


Šiame straipsnyje: Arvydas Sabonisgydytojai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Kęstutis

Kęstutis portretas
Puikus žmogus ir specialistas. Vakar jis man padejo, dėkoju Jam.

Rita

Rita portretas
Geriausias is geriausiu,jis ir mano mamai isgelbejo gyvybe,aciu Jam.

Aloyzas

Aloyzas portretas
Aš nors ir neesu žinomas krepšininkas,0 tik eilinis senis , bet ir man dar prailgino dienas. Dėkoju .
VISI KOMENTARAI 27
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Etiketo pamoka, kad neišmanymas netrukdytų mėgautis
  Etiketo pamoka, kad neišmanymas netrukdytų mėgautis

  Ar dažnai patenkinkate į tokią situaciją, kad nedrįstate imti vaisių ar daržovių nuo stalo, nes nežinote, kaip teisingai jį valgyti? Ką daryti su vynuogių kauliukais, kaip valgyti arbūzą ar žirnius? ...

  1
 • Ruošiame kūną vasarai: patarimai tobulam pilvukui
  Ruošiame kūną vasarai: patarimai tobulam pilvukui

  Sporto specialistai pastebi, kad po didžiųjų pavasario švenčių sporto klubuose itin pagausėja žmonių. Jie tarsi „pabunda“ po žiemos miego ir savo kūnus – ypač pilvo presą – nori kuo greičiau paruošti ši...

  1
 • Jauki žinomų kauniečių popiečio arbatėlė virto stilinga fotosesija
  Jauki žinomų kauniečių popiečio arbatėlė virto stilinga fotosesija

  „Kai trys draugės susitinka popiečio arbatėlės, visko gali nutikti!“, – intrigavo papuošalų dizainerė Elvyra Monginienė, pakvietusi dvi bičiules verslininkę Gintarę Songailę ir modelį Aną Procenko sudalyvauti fotosesijoje,...

  2
 • Gėlės harmonizuoja žmogaus kūną ir sielą
  Gėlės harmonizuoja žmogaus kūną ir sielą

  Tai žinojo jau senovės Kinijos gydytojai, taikę unikalią gėlių terapiją žmonėms, persmelktiems blogos energijos ir dėl to patiriantiems įvairiausių negalavimų. Gydoma buvo ne kuo kitu, o gėlių spalvomis! Anot šviesuolių, jų skleidžiamo...

 • Stebuklingas šalto dušo poveikis
  Stebuklingas šalto dušo poveikis

  Ledinis vanduo ne tik didina budrumą ir gražina odą. Ryte užtenka atlikti 90 sekundžių šalto vandens procedūrą, kad dienos metu jaustumėtės kur kas žvalesni. Taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako gydytojas Alvydas ...

  2
 • Velykų džiaugsmai smaližiams: kuo nudžiuginti artimuosius?
  Velykų džiaugsmai smaližiams: kuo nudžiuginti artimuosius?

  Bėgantis laikas netikėtai keičia tradicijas ir nors anksčiau per Velykas, priešingai nei per Kalėdas, dovanomis artimųjų nelepinome, šiandien saldėsiais nustebinti tikrai mėgstame, o ypač mažuosius. Šokoladiniai kiaušinia...

 • Savimi pasitikinčiam vyrui – aksesuarai iš plieno
  Savimi pasitikinčiam vyrui – aksesuarai iš plieno

  „Neįpareigojantys, tvirti daiktai, skirti vyrui, kuris yra pasitikintis savimi, kitais ir keliantis pasitikėjimą“, – taip savo dešimties žiedų kolekciją pristato juvelyrė Rūta Petronytė. Dirbiniai nukaldinti iš damasko ...

 • Parodė, kaip pasigaminti ilgai išliekančią puošmeną Velykoms
  Parodė, kaip pasigaminti ilgai išliekančią puošmeną Velykoms

  Kai kurios Velykoms skirtos puošmenos greitai nuvysta ir nebedžiugina. Todėl floristė Natalija Učvatova parodė, kaip paprastai pasigaminti šventinę puošmeną, kuri dar po poros savaičių džiugintų akis. ...

 • Papuošalų kūrėja: mano planas – padaryti pasaulį gražesnį
  Papuošalų kūrėja: mano planas – padaryti pasaulį gražesnį

  Išskirtinis ir įsimintinas prekės ženklo vardas, savitas kūrybos braižas, nebijojimas eksperimentuoti norint judėti į priekį ir, svarbiausia, aiškus tikslas – visa tai padeda būti pastebėtam . Tai įrodo ir „Cackos Pacackos&...

 • Kaip papuošti namus pavasario šventėms
  Kaip papuošti namus pavasario šventėms

  Artėjant Velykoms lietuviai ne tik suka galvas, kokiomis priemonėmis dažytis kiaušinius ir kokiais šventiniais patiekalais nustebinti šeimą, bet ir stengiasi išskirtinai papuošti namus. Prieš didžiąsias pavasario...

Daugiau straipsnių