Gydymas - turtingųjų privilegija

Neturi pinigų, geriau nesigydyk. Net jei esi socialiai draustas, gydymo įstaigoje būsi paprašytas primokėti už tyrimus.

Už diagnozę - šimtas litų

Pacientų nebestebina, kai tenka mokėti patekus į ligoninę ar apsilankius pas gydytoją specialistą. Tačiau socialinis draustumas neapsaugo nuo papildomų išlaidų, atėjus ir pas šeimos gydytoją.

Pastaruoju metu kai kurios gydymo įstaigos taiko praktiką - prašoma primokėti ir už elementarius kraujo, šlapimo tyrimus, kad būtų nustatyta negalavimų priežastis.

Šių tyrimų kaina svyruoja nuo 4 iki 8 litų priklausomai nuo gydymo įstaigos. Sudėtingesni kainuoja daugiau. Šeimos gydytojas neslepia, kad iš paprastų kraujo ir šlapimo tyrimų galės pasakyti itin nedaug, tad norint daugiau sužinoti patariama atlikti sudėtingesnius.

Ambulatorinėje klinikoje "Nefrida" apsilankiusi pacientė iš šeimos gydytojo kabineto išėjo ne tik su pluoštu siuntimų būsimiems tyrimams, bet ir ant atskiro lapelio surašytomis jų kainomis.

Už privalomus šlapimo ir kraujo tyrimus nurodyta primokėti daugiau nei 6 ir 8 litus. Gydytoja taip pat rekomendavo pasidaryti informatyvesnį biocheminį kraujo tyrimą. Jis, kaip buvo paaiškinta registratūroje, atsieitų apie 45 litus.

Vizitas pas gastroenterologą, kur taip pat tenka primokėti už tyrimą, kainavo dar apie 34 litus. Tad vien tam, kad galimai būtų diagnozuota liga, išleidžiama beveik šimtas litų.

"Mūsų šeimai šiuo metu šimtas litų nėra tokia maža suma. Tenka taupyti kiekvieną litą. Tad iškilo dilema - mano sveikata ar elementarių šeimos poreikių apkarpymas, - pasakojo moteris. - Žinoma, galėjau atlikti tik būtiniausius tyrimus - būčiau sutaupiusi apie 50 litų. Bet ką būčiau sužinojusi iš elementaraus kraujo tyrimo? Kad nesergu mažakraujyste, kaip aiškino vienas pažįstamas gydytojas?"

Už vardą reikia mokėti

Šimtas litų - tokia elementari matematika. O jei paciento atvejis sudėtingesnis ir tyrimų reikia daugiau - piniginę tenka pakratyti labiau.

Pakloti didesnę sumą teks ir jei pageidausite patekti pas aukštesnį mokslinį laipsnį turintį gydytoją specialistą.

Užregistruota kardiologo konsultacijai kita pacientė nustebo, kodėl vietoj žinomo specialisto jai pasiūlytas vizitas pas kitą gydytoją.

Moteriai paaiškinta, kad mokslų medicinos daktaro laipsnį turintis kardiologas priima tik už pinigus. Socialiai drausto paciento ir besikreipiančio privačiai konsultacijos kaina skiriasi daugiau nei dvigubai. Tad - neturi pinigų, negali tikėtis ir geresnės diagnostikos.

Kokybė kainuoja

Ambulatorinės klinikos "Nefrida" direktorius Kazys Vilkas teigė, kad pacientai kartais klaidingai supranta pateiktą informaciją.

"Jei norima išsamesnio tyrimo, tada reikia primokėti. Žmogus turi teisę pasirinkti: geresnė ar blogesnė diagnostika", - aiškino direktorius.

Pasak K.Vilko, tik nuo paciento pasirinkimo priklauso, ar reikia priemokos. Ji skiriama tik už sudėtingesnius tyrimus, kurių esą galima ir nedaryti.

Pirminiame gydymo lygmenyje teritorinės ligonių kasos už biocheminius tyrimus nemoka, tad klientas šias išlaidas turi padengti pats, aiškino klinikos atstovas.

"Ką valstybė skiria, tą pacientas ir gauna nemokamai", - pridūrė direktorius.

Nuostolius padengia pacientai

Primokėti už kraujo ir šlapimo tyrimus tenka ir kai kuriose kitose gydymo įstaigose. Varijuoja tik kainos.

Klaipėdos senamiesčio sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Loreta Žilinskienė teigė, kad apmokestinti papildomi kraujo ir šlapimo tyrimai, kurie yra tikslesni. Tačiau pacientai kartais šito nesupranta.

Už kraujo tyrimą "su formulės išskaičiavimu" mokami 5 litai, o už šlapimo nuosėdų mikroskopiją - 4,50 Lt.

"Kiek žinau, mūsų įstaigoje primokama mažiausiai. Tai valstybės patvirtintos kainos. Taigi nėra nieko tokio, ko mes negalime daryti. Tai paprasčiausi tyrimai, kurie neįeina į šeimos gydytojo normą", - tikino gydymo įstaigos vadovė.

Pasak L.Žilinskienės, pacientų niekas neprašo primokėti, gydytojas tik informuoja apie galimus tikslesnius tyrimus.

"Gal 4,50 lito per metus nėra daug? Kai dabar tokia situacija, kitos išeities nebėra. Finansavimas sumažintas, o gydytojas - taip pat žmogus. Jis turi gauti atlyginimą. Be to, turime pirkti aparatūrą, analizams atlikti reikalingus daug kainuojančius reagentus", - sakė vyriausioji gydytoja.

Kiti sveikatos priežiūros centrų vadovai teisinosi esą imti priemokas verčia sveikatos apsaugos ministerijos vykdoma politika.

Gegužės mėnesį nuo vieno iki 0,89 lito sumažinus įkainius už paslaugas neliko kitos išeities, kaip tik tam tikrą išlaidų dalį perkelti ir ant pacientų pečių.

Įsipareigojimus turi vykdyti

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius Alfridas Bumblys sakė, kad priemoka turi būti griežtai reglamentuota.

"Gydymo įstaigos elgiasi neteisėtai, jeigu ima priemokas. Nepasiteisinimas, kad dabar blogas metas ar ligonių kasos šito nefinansuoja. Ministro įsakymai dėl nemokamų tyrimų nėra atšaukti. Jeigu netenkina įkainio balas už suteiktas paslaugas, tegul nepasirašo sutarties su Ligonių kasa. Priešingu atveju gydymo įstaigos turi vykdyti sutartinius įsipareigojimus", - buvo griežtas A.Bumlbys.

Kada mokėti, o kada ne

Gediminas Jankus

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vyriausiasis specialistas

Bendras kraujo, šlapimo, eritrocitų nusėdimo greičio, cholesterolio nustatymo, elektrokardiograma - šie tyrimai yra nemokami, jeigu juos tikslingai, dėl ligos skiria šeimos gydytojas. Kartą per porą metų prisirašę pacientai profilaktiškai šiuos tyrimus taip pat gali gauti nemokamai. Jei pacientas pats pageidauja tam tikrų tyrimų ir sutinka mokėti, tai iš jo bus paprašyta priemoka, nesvarbu, ar tai būtų pirminis lygmuo, ar stacionaras. Jei prašoma primokėti, nors nereikėtų, kreipkitės į gydymo įstaigos vadovą ar kitą administracijos atstovą. Priemoka turi būti įteisinta ir patvirtinta vadovo parašu. Mokamų paslaugų kainynas turi būti pakabintas pacientų informavimo stende.

 


Šiame straipsnyje: tyrimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • K. Rimdžius: nuo raudono kilimo nusiurbčiau visus su megztiniais
  K. Rimdžius: nuo raudono kilimo nusiurbčiau visus su megztiniais

  „Pirmoji taisyklė: kai gauni kvietimą į renginį, būtina jį perskaityti iki galo. Ypač tą vietą, kur rašoma, kokio aprangos kodo renginio organizatoriai reikalauja“, – TV3 laidos „Pasaulis pagal moteris“ vedėjai Kr...

 • Pasivaikščiojimams po užburiantį miestą – jauki ir šilta apranga
  Pasivaikščiojimams po užburiantį miestą – jauki ir šilta apranga

  Kas gali būti geriau už pasivaikščiojimą su puikia kompanija po jau kalėdiškai pasipuošti spėjusį miestą? Puodelis karštos arbatos rankoje, spalvingomis lemputėmis pasidabinusios gatvės ir šventiška miesto eg...

  1
 • Šių metų žiemos stilius – pūkuotas ir spalvingas
  Šių metų žiemos stilius – pūkuotas ir spalvingas

  Stilistė ir tinklaraščio TryOn.lt autorė Kristina Danilevičė pataria kaip atrodyti gražiai ir madingai šių metų žiemą. Pasak jos, šiemet dominuoja dirbtinis kailis ir netikėtai ryškios spalvos. ...

  1
 • A. Kuzmickaitė: lietuvės bijo pirkti dizainerių drabužius
  A. Kuzmickaitė: lietuvės bijo pirkti dizainerių drabužius

  Dažnai vietoj dizainerių kurtų drabužių renkamės įprastesnius, mat prisibijome, kad išskirtiniai audiniai bus sunkiai prižiūrimi, greitai „nusiskalbs“ ir nusidėvės.  Dizainerė A. Kuzmickaitė sako pastebinti, kad klientės d...

  4
 • Kaip žymios lietuvės atrodys senatvėje?
  Kaip žymios lietuvės atrodys senatvėje?

  Televizijos ir radijo laidų vedėjos Gabrielė Martirosianaitė ir Indrė Stonkuvienė ryžosi avantiūrai –„pasimatuoti“ senatvę ir pažvelgti, kaip jos atrodys sulaukusios garbaus amžiaus. Ši iniciatyva – tai socialinio proj...

  2
 • Dilema dėl žaliaskarės: dirbtina ar tikra?
  Dilema dėl žaliaskarės: dirbtina ar tikra?

  „Sakyti, kad dirbtinės eglutės yra draugiškesnės aplinkai tolygu teigti, kad nafta yra palankiausias aplinkai energijos šaltinis. Tai vadinama miesto legenda arba reklamos mitu“, – teigia Kauno technologijos universiteto Apli...

  2
 • Daugiau nei trečdaliui vyrų kosmetiką renka mylimosios
  Daugiau nei trečdaliui vyrų kosmetiką renka mylimosios

  Oda žmogų saugo nuo kenksmingo aplinkos poveikio, padeda palaikyti kūno temperatūrą, joje esančiais receptoriais jaučiame ir skausmą, ir švelnius prisilietimus. Nors graži oda – žmogaus sveikatos ir jaunystės ženklas, vyrai jos puosel...

 • Su vilnos suknele nuotaka nesušaltų net šalčiausią žiemos dieną
  Su vilnos suknele nuotaka nesušaltų net šalčiausią žiemos dieną

  Viešbučio "Neringa Vilnius" bibliotekoje ketvirtadienio vakarą tvyrojo šventinė atmosfera. Svečiai ne tik stebėjo kūrėjos Gitanos Vyšniauskienės ("Gitana Felt") autorinės kolekcijos pristatymą, bet ir kartu su...

  3
 • Kaip suprasti moteris: esminiai patarimai vyrams
  Kaip suprasti moteris: esminiai patarimai vyrams

  Vyrai dažnai nesupranta moterų ir jas suvokia kaip mitines būtybes, kurių elgesys yra nenuspėjamas. Pažinčių portalo flirtas.lt ekspertas atskleidžia 15 tiesų, kurias suvokę vyrai pradės geriau suprasti moteris. ...

 • „Victoria's Secret“ šou – 3 mln. vertės liemenėlė
  „Victoria's Secret“ šou – 3 mln. vertės liemenėlė

  Kad šaltą Paryžiaus naktį surengtų savo pirmąjį mados šou seksualius apatinius išradusiame mieste, JAV kompanijai „Victoria's Secret“ prireikė nemažai įžūlumo ir šaltakraujiškumo. ...

Daugiau straipsnių