Gydymas - turtingųjų privilegija

Neturi pinigų, geriau nesigydyk. Net jei esi socialiai draustas, gydymo įstaigoje būsi paprašytas primokėti už tyrimus.

Už diagnozę - šimtas litų

Pacientų nebestebina, kai tenka mokėti patekus į ligoninę ar apsilankius pas gydytoją specialistą. Tačiau socialinis draustumas neapsaugo nuo papildomų išlaidų, atėjus ir pas šeimos gydytoją.

Pastaruoju metu kai kurios gydymo įstaigos taiko praktiką - prašoma primokėti ir už elementarius kraujo, šlapimo tyrimus, kad būtų nustatyta negalavimų priežastis.

Šių tyrimų kaina svyruoja nuo 4 iki 8 litų priklausomai nuo gydymo įstaigos. Sudėtingesni kainuoja daugiau. Šeimos gydytojas neslepia, kad iš paprastų kraujo ir šlapimo tyrimų galės pasakyti itin nedaug, tad norint daugiau sužinoti patariama atlikti sudėtingesnius.

Ambulatorinėje klinikoje "Nefrida" apsilankiusi pacientė iš šeimos gydytojo kabineto išėjo ne tik su pluoštu siuntimų būsimiems tyrimams, bet ir ant atskiro lapelio surašytomis jų kainomis.

Už privalomus šlapimo ir kraujo tyrimus nurodyta primokėti daugiau nei 6 ir 8 litus. Gydytoja taip pat rekomendavo pasidaryti informatyvesnį biocheminį kraujo tyrimą. Jis, kaip buvo paaiškinta registratūroje, atsieitų apie 45 litus.

Vizitas pas gastroenterologą, kur taip pat tenka primokėti už tyrimą, kainavo dar apie 34 litus. Tad vien tam, kad galimai būtų diagnozuota liga, išleidžiama beveik šimtas litų.

"Mūsų šeimai šiuo metu šimtas litų nėra tokia maža suma. Tenka taupyti kiekvieną litą. Tad iškilo dilema - mano sveikata ar elementarių šeimos poreikių apkarpymas, - pasakojo moteris. - Žinoma, galėjau atlikti tik būtiniausius tyrimus - būčiau sutaupiusi apie 50 litų. Bet ką būčiau sužinojusi iš elementaraus kraujo tyrimo? Kad nesergu mažakraujyste, kaip aiškino vienas pažįstamas gydytojas?"

Už vardą reikia mokėti

Šimtas litų - tokia elementari matematika. O jei paciento atvejis sudėtingesnis ir tyrimų reikia daugiau - piniginę tenka pakratyti labiau.

Pakloti didesnę sumą teks ir jei pageidausite patekti pas aukštesnį mokslinį laipsnį turintį gydytoją specialistą.

Užregistruota kardiologo konsultacijai kita pacientė nustebo, kodėl vietoj žinomo specialisto jai pasiūlytas vizitas pas kitą gydytoją.

Moteriai paaiškinta, kad mokslų medicinos daktaro laipsnį turintis kardiologas priima tik už pinigus. Socialiai drausto paciento ir besikreipiančio privačiai konsultacijos kaina skiriasi daugiau nei dvigubai. Tad - neturi pinigų, negali tikėtis ir geresnės diagnostikos.

Kokybė kainuoja

Ambulatorinės klinikos "Nefrida" direktorius Kazys Vilkas teigė, kad pacientai kartais klaidingai supranta pateiktą informaciją.

"Jei norima išsamesnio tyrimo, tada reikia primokėti. Žmogus turi teisę pasirinkti: geresnė ar blogesnė diagnostika", - aiškino direktorius.

Pasak K.Vilko, tik nuo paciento pasirinkimo priklauso, ar reikia priemokos. Ji skiriama tik už sudėtingesnius tyrimus, kurių esą galima ir nedaryti.

Pirminiame gydymo lygmenyje teritorinės ligonių kasos už biocheminius tyrimus nemoka, tad klientas šias išlaidas turi padengti pats, aiškino klinikos atstovas.

"Ką valstybė skiria, tą pacientas ir gauna nemokamai", - pridūrė direktorius.

Nuostolius padengia pacientai

Primokėti už kraujo ir šlapimo tyrimus tenka ir kai kuriose kitose gydymo įstaigose. Varijuoja tik kainos.

Klaipėdos senamiesčio sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Loreta Žilinskienė teigė, kad apmokestinti papildomi kraujo ir šlapimo tyrimai, kurie yra tikslesni. Tačiau pacientai kartais šito nesupranta.

Už kraujo tyrimą "su formulės išskaičiavimu" mokami 5 litai, o už šlapimo nuosėdų mikroskopiją - 4,50 Lt.

"Kiek žinau, mūsų įstaigoje primokama mažiausiai. Tai valstybės patvirtintos kainos. Taigi nėra nieko tokio, ko mes negalime daryti. Tai paprasčiausi tyrimai, kurie neįeina į šeimos gydytojo normą", - tikino gydymo įstaigos vadovė.

Pasak L.Žilinskienės, pacientų niekas neprašo primokėti, gydytojas tik informuoja apie galimus tikslesnius tyrimus.

"Gal 4,50 lito per metus nėra daug? Kai dabar tokia situacija, kitos išeities nebėra. Finansavimas sumažintas, o gydytojas - taip pat žmogus. Jis turi gauti atlyginimą. Be to, turime pirkti aparatūrą, analizams atlikti reikalingus daug kainuojančius reagentus", - sakė vyriausioji gydytoja.

Kiti sveikatos priežiūros centrų vadovai teisinosi esą imti priemokas verčia sveikatos apsaugos ministerijos vykdoma politika.

Gegužės mėnesį nuo vieno iki 0,89 lito sumažinus įkainius už paslaugas neliko kitos išeities, kaip tik tam tikrą išlaidų dalį perkelti ir ant pacientų pečių.

Įsipareigojimus turi vykdyti

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius Alfridas Bumblys sakė, kad priemoka turi būti griežtai reglamentuota.

"Gydymo įstaigos elgiasi neteisėtai, jeigu ima priemokas. Nepasiteisinimas, kad dabar blogas metas ar ligonių kasos šito nefinansuoja. Ministro įsakymai dėl nemokamų tyrimų nėra atšaukti. Jeigu netenkina įkainio balas už suteiktas paslaugas, tegul nepasirašo sutarties su Ligonių kasa. Priešingu atveju gydymo įstaigos turi vykdyti sutartinius įsipareigojimus", - buvo griežtas A.Bumlbys.

Kada mokėti, o kada ne

Gediminas Jankus

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vyriausiasis specialistas

Bendras kraujo, šlapimo, eritrocitų nusėdimo greičio, cholesterolio nustatymo, elektrokardiograma - šie tyrimai yra nemokami, jeigu juos tikslingai, dėl ligos skiria šeimos gydytojas. Kartą per porą metų prisirašę pacientai profilaktiškai šiuos tyrimus taip pat gali gauti nemokamai. Jei pacientas pats pageidauja tam tikrų tyrimų ir sutinka mokėti, tai iš jo bus paprašyta priemoka, nesvarbu, ar tai būtų pirminis lygmuo, ar stacionaras. Jei prašoma primokėti, nors nereikėtų, kreipkitės į gydymo įstaigos vadovą ar kitą administracijos atstovą. Priemoka turi būti įteisinta ir patvirtinta vadovo parašu. Mokamų paslaugų kainynas turi būti pakabintas pacientų informavimo stende.

 


Šiame straipsnyje: tyrimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Dizainerė: lietuvės daiktą įvertina pagal kokybę ir aklai nesivaiko prekinių vardų
  Dizainerė: lietuvės daiktą įvertina pagal kokybę ir aklai nesivaiko prekinių vardų

  Artėjant vasarai vis dažniau pasvajojam apie jūrą ir saulėtą paplūdimį. Nors darbai ir mokslai dar laiko mieste, naujosios Sirena rankinių kolekcijos spalvos kviečia jus pažadinti savo vaizduotę ir pajusti vėją plaukuose. ...

 • 5 patarimai, kaip ilgiau išsaugoti plaukų spalvą po dažymo
  5 patarimai, kaip ilgiau išsaugoti plaukų spalvą po dažymo

  Norint išsaugoti plaukų spalvą dažytiems plaukams reikia skirti šiek tiek daugiau priežiūros, nesvarbu, ar būtumėte platininė blondinė, brunetė, juodaplaukė, raudonplaukė, ar net mėlynais plaukais. Pasitelkus tinkamą priežiūrą ir...

 • Mada – ne tik drabužiai, bet ir idėjos
  Mada – ne tik drabužiai, bet ir idėjos

  Stebėjusiems praėjusį savaitgalį vykusį jaunųjų dizainerių mados šou "Apkalbos" neliko abejonių, kad naujoji mados kūrėjų karta žada išties daug. Ant podiumo savo kūriniais sublizgėjo Karolina Gaščiauskaitė &ndas...

 • Stilistė V. Šaulytė: atrodykite gaiviai ir vasariškai
  Stilistė V. Šaulytė: atrodykite gaiviai ir vasariškai

  Mokyklos išleistuvės – nepaprastai džiugi ir jaudinanti akimirka. Tačiau artėjant šiai dienai daugelį merginų kamuoja tas pats klausimas, kuo pasipuošti šia ypatinga proga. Taigi kaip neapkartinti šios gražios &s...

 • Dizainerė M. Šukė: nebijokime puoštis
  Dizainerė M. Šukė: nebijokime puoštis

  Elegantiški gundantys siluetai, oru plevenantys audiniai, dekoruoti ažūriniais nėriniais bei preciziškais rankų darbo siuvinėjimais... Kokia gi moteris nenorėtų pasipuošti prabangia dizainerės Modestos Šukės suknele, kuri n...

  7
 • Lietuviška kosmetika: nuteisti ar išteisinti?
  Lietuviška kosmetika: nuteisti ar išteisinti?

  Netylant diskusijoms dėl į Lietuvą vežamų vakarietiškų produktų kokybės, vartotojai ima atsargiau vertinti ir kosmetikos gaminius. ...

 • Monique: man patinka savo stiliumi išsiskirti iš kitų
  Monique: man patinka savo stiliumi išsiskirti iš kitų

  Garsiosios atlikėjos Monikos Pundziūtės – Monique nepastebėti neįmanoma tiek scenoje, tiek gatvėje – ji visus nustelbia išskirtiniu stiliumi: ryškiaspalviais plaukais ar aukštomis platformomis. Artėjant vasaros sezo...

  3
 • Makiažo klaidos pagal amžių: rožinę spalvą palikite jaunimui
  Makiažo klaidos pagal amžių: rožinę spalvą palikite jaunimui

  Svarbiausias makiažo tikslas – išryškinti merginos ar moters grožį, tačiau kosmetikos specialistai pastebi, kad jaunos merginos makiažu gana dažnai save be reikalo pasendina, o brandžios moterys nežino kaip pasidažyti, neišr...

 • Populiarūs mados tinklai atsisako moherio
  Populiarūs mados tinklai atsisako moherio

  Tarptautiniai mados tinklai - H&M, „Zara“ ir „Gap“ - atsisako moherio. Taip jie reaguoja į gyvūnų teisių organizacijos PETA vaizdo įrašą, kuriame nufilmuota, kaip kankinamos angoros ožkos. Įrašas darytas fermoj...

  8
 • Vasaros avalynės gidas: madingiausių basučių trejetukas
  Vasaros avalynės gidas: madingiausių basučių trejetukas

  Radote puikią suknelę. Nusilakavote nagus šių metų madingiausia ultravioletine spalva, tad dabar Jums reikalingos tik stilingos basutės, padėsiančios užkariauti gatves ryškiu stiliumi. ...

  2
Daugiau straipsnių