Auklėjant jaunimą draudimai nepadeda

Rugsėjo 26-ąją visame pasaulyje bus minima Pasaulinė kontracepcijos diena. Apie jaunimo rūpesčius šia proga diskutavę specialistai perspėja tėvus: draudimais nieko nepasieksite.

Tėvams pasipasakoti nenori

Šiemet Lietuvoje ketvirtą kartą buvo minima Pasaulinė kontracepcijos diena. Visame pasaulyje organizuojamos kampanijos tikslas – informuoti jaunimą, kad jie sąmoningai galėtų priimti sprendimus, susijusius su seksualine ir lytine sveikata. 

“Nustokime drausti jaunimui gyventi lytinį gyvenimą. Bet kokį draudimą jauni žmonės visada sutiks tik priešprieša, atsiribojimu nuo suaugusiųjų žmonių, visiškai nebendraudami tuo klausimu. Apskritai nevalia sakyti negalima ir viskas. Reikia kalbėtis, galima sakyti, kad aš taip nedaryčiau - reikia užsitarnauti pasitikėjimą. Turime ne tik sakyti negalima, bet paaiškinti, kaip daryti, kad būtų gerai“, - patarė gydytoja akušerė Regina Giliasevičienė, pati besidžiaugdama, kad jos sūnus nebijo į ją kreiptis iškilus klausimams dėl intymaus gyvenimo.

Tačiau tokio jaunimo Lietuvoje yra mažuma. Šiemet atlikto tyrimo rezultatai Lietuvoje atskleidė, kad 72 proc. lytinių santykių turėjusių apklausos respondentų, jaunimas nuo 15 iki 25 metų, slėpė šį faktą nuo tėvų. Kas trečias apklaustasis (33 proc.) taip elgėsi, nes bijojo moralizavimo, kas ketvirtas (24 proc.) – todėl, kad tėvai yra senamadiški. 14 proc. tai slėpė, nes bijojo nuvilti tėvus.

„Naujausio tyrimo rezultatai patvirtina, kad Lietuvos šeimose, kuriose auga jaunimas, saugesnio sekso ir apsisaugojimo priemonių temos vis dar yra didžiulis tabu. Nepaisant to, lytiškai aktyvus jaunimas privalo turėti naujausią informaciją apie apsisaugojimo priemones iš patikimiausių šaltinių“, – antrino Esmeralda Kuliešytė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos, pagrindinės iniciatyvos „Pasaulinė kontracepcijos diena 2010” partnerės Lietuvoje, vadovė.

Nori gero – pridaro žalos

Seksologas Vytautas Šapurovas atkreipė dėmesį, kad tėvai, nors ir linkėdami savo vaikams gero, juos pernelyg saugodami gali pakenkti: „Neretai tenka susidurti su tuo, ypatingai religingose šeimose, kad seksas yra blogis. Ypač, jei auklėjama mergina – reikia bėgti, vengti, slėptis, nieko nematyti. Tokiu atveju tikėtis kažko šeimoje vargu ar ta moteris gali“.

“Auginama mergina, tėvai nepasitikėdami ja baugina, kad ji daug ko neturi daryti. Iš tikrųjų, kai kontracepcija neegzistavo ar buvo neprieinama, tos baimės buvo pagrįstos. Moteris kitąkart ir išgyventi negalėjo, jei neplanuotai pastotų - kadaise tai buvo beveik kelias į kilpą. Mūsų laikais, ačiū Dievui, taip nėra, todėl tėvams turėtų būtų labai svarbu pasitikėti savo atžalomis. Žinoma, tai neturi būti grįsta naivumu. Šeimoje turi būti svarbi auklėjimo dalis mokyti pastebėti, suvokti priešingos lyties ypatybes, interesus, norus, įsisąmoninti savo norus, suprasti, kaip ieškoti kompromisų tarp lyčių, kokie yra pavojai ir džiaugsmai bendraujant“, - kalbėjo V.Šapurovas.

R.Giliasevičienė pabrėžė, kad suaugusieji neturėtų neigti įvairiomis apklausomis ir tyrimais nustatyto fakto, kad Lietuvoje jaunimas lytinį gyvenimą pradeda vidutiniškai nuo 15 metų. „Jungtinėse Amerikos Valstijose kalbama apie 11 metų ir mes link to einame, nuo to nepabėgsime. Nenorime skatinti pradėti lytinį gyvenimą jaunimo, kuris tam nepasiruošęs. Mes norime atkreipti jaunimo dėmesį, kad lytinį gyvenimą reikia gyventi su žmogumi, kurį tu pažįsti ir kuris yra tau patikimas. Jei jį pažįsti, tai su juo kalbi ir apie savo gyvenimo ateitį ir konkrečiai apie apsisaugojimo priemones. Mane liūdina tyrimo rezultatai, kad tik mažiau nei pusė jaunuolių sakė kalbantys apie apsisaugojimo priemones su savo partneriu“, - kalbėjo ji.

Prieš pasimatymą svarbiau kvepalai

Šiais metais atliktas  tarptautinis tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 5 tūkstančiai jaunuolių iš 25 šalių, atskleidė daugiau įdomių faktų. Nors daugiau nei 86 procentai apklaustųjų jaunuolių tikino jaučiantys atsakomybę naudotis kontraceptinėmis priemonėmis, 44 procentai jaunų žmonių prisipažino, kad besiruošdami į pasimatymą, kuris gali baigtis intymiais santykiais, jie labiau rūpinasi asmens higiena, depiliacija ir kvepalais negu kontracepcija.

Nors 51 proc. atsakiusiųjų mano esantys labai gerai informuoti apie kontracepcijos priemones, 45 proc. lytiškai aktyvių jaunuolių patvirtino lytinių santykių metu jų nenaudojantys. To priežastys skirtingose šalyse skiriasi: Tailande trečdalis jaunimo teigė, kad kontraceptikai „neveža“, Jungtinėje Karalystėje ir Norvegijoje penktadalis žmonių nenaudojo kontraceptinių priemonių, nes buvo apsvaigę arba pamiršo, o Lotynų amerikiečiams tai per sunku aptarinėti su partneriu.

Lietuvoje Vilniaus visuomenės sveikatos biuro 2009 m. spalio-lapkričio mėnesiais atliktas tyrimas parodė, kad pirmųjų lytinių  santykių amžius tyrimo dalyvių tarpe svyruoja nuo 12 iki 18 metų. Kas penktas mokinys pirmuosius lytinius santykius turėjo būdamas 15 metų, kas trečias – 16 metų amžiaus.

Pirmųjų lytinių santykių metu nuo alkoholio buvo apsvaigęs kas ketvirtas vaikinas ir kas penkta mergina, nuo narkotinių medžiagų – 1 iš 100 vaikinų ir 1 iš 75 merginų. 


Šiame straipsnyje: kontracepcija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių