Arkos bendruomenė jau Lietuvoje

Besikurianti „Betzatos bendruomenė“ – pirmoji Arkos bendruomenė Lietuvoje, vykdo metus trunkantį bendruomenės institucinio sustiprinimo projektą, skirtą bendruomenės darbuotojų asistentų, savanorių mokymams organizuoti, kurį remia EEE ir Norvegijos finansiniai mechanizmai pagal subsidijų schemą „Nevyriausybinių organizacijų sektoriaus stiprinimas Lietuvoje“, kurios tarpinė institucija Lietuvoje yra LR Finansų ministerija.

Bendruomeniniais santykiais paremti Gyvenimo namai žmonėms su proto negalia yra naujas reiškinys Lietuvoje. Jie didžiąja dalimi remiasi savanoryste, nuolatine asistentų bei savanorių kaita, bendruomeninių santykių dinamika. Bendradarbiaujant su Lietuvos nevyriausybinėmis organizacijomis bei Tarptautine Arkos Federacija (www.larche.org) projektu siekiama sukurti „Betzatos bendruomenės“ darbuotojams, asistentams ir savanoriams mokymų ciklą, kuris sustiprintų organizaciją ir paruoštų ją plėtrai.

Pagrindinės įgyvendintos projekto veiklos: savanorių mokymai, mokomieji seminarai neįgalių asmenų integracijos tema, tarptautiniai mokymai bendruomenės asistentams ir darbuotojams, komandinės supervizijos, tarptautiniai susitikimai, komandos veiklos peržvalgos, išvykstamieji vizitai padėjo vertinti kiekvieno nario asmeninį augimą, funkcijų įsisavinimą, stebėti pačios bendruomenės vystymąsi ir mokytis iš patirties. Bendruomenė projektu sustiprino ir savo materialinę bazę.

Kas yra Arka?

“Kiekvienas žmogus – su proto negalia ar be jos - turi nepakartojamą vertę ir iš jos kylančią teisę patirti draugystę ir bendrystę“,- štai kokia idėja remdamasis Arkos bendruomenę 1964 metais Prancūzijoje įkūrė Žanas Vanjė, priėmęs tris suaugusius žmones su proto negalia gyventi kartu vienuose namuose Trosly-Brieul miestelyje.

Žanas bendruomenei suteikė „Arkos“ vardą, remdamasis bibliniu Nojaus arkos atvaizdu, simbolizuojančiu saugumą ir atsinaujinimą. Arkos bendruomenėje žmonės su proto negalia ir asistentai gyvena kartu, dalinasi gyvenimo kasdienybe.

„Mūsų pasidalinusiame pasaulyje Arka siekia būti vilties ženklu. Gyvendami kartu ir kurdami bendrystės santykius tarp skirtingų intelektinių sugebėjimų, socialinių ir kultūrinių terpių žmonių, norime būti vienybės, ištikimybės ir susitaikinimo ženklu pasaulyje“,- sako Žanas Vanjė.

 

Įsivaizduokime buvusį laivyno karininką, vėliau - filosofijos profesorių, ateinantį gyventi nedideliame namelyje su trimis proto negalios žmonėmis, kad galėtų „ką nors nuveikti dėl jų“. Nuo pat pradžių ši avantiūra patyrė išbandymus. Dany, vienas iš trijų žmonių su negalia, buvo pratęs prie labai griežtų taisyklių, nes ilgus metus gyveno didelėje institucijoje. Naujuose namuose pirmomis dienomis jis buvo visiškai pasimetęs ir agresyvus. Po kelių bemiegių naktų, Žanas buvo priverstas pripažinti, kad Dany tokia gyvenimo forma nepriimtina. Toji pradžia, iš kurios gimė Tarptautinė Arkos Federacija, ir kuri daugeliui žmonių tapo gyvybės šaltiniu, buvo labai trapi. Ji leido Žanui suvokti, kad bendruomeninis gyvenimas negali išgelbėti visų žmonių su proto negalia. Laimei, Rafaelis ir Filipas – kitu du žmonės su proto negalia, adaptavosi daug geriau. Maža bendruomenė labai greitai patraukė daug jaunų žmonių iš viso pasaulio. Nuo pat Arkos pradžios Žanas buvo apsuptas žmonių, kuriuos taip pat įkvėpė šis sumanymas.

Po kelių metų Žanas Vanjė pastebėjo, kad jo požiūris į bendruomenės pirminę idėją pasikeitė. Jis kūrė namus, nes norėjo ką nors nuveikti „dėl žmonių“, o bėgant laikui pajuto, kad „susidraugauja su jais“. Taigi pirmieji pirmosios Arkos bendruomenės gyventojai išgyveno lygiaverčio pasidalinimo santykį: buvęs laivyno karininkas buvo ne tik duodantis kitiems, bet ir lygiai tiek pat gaunantis iš kitų. Palaipsniui išryškėjo pamatinės Arkos idėjos – santykių lygiavertiškumas ir atradimas, kad jėga slypi silpnume.

Bendruomenės plito po pasaulį: 1969 metais Arka gimė Kanadoje, po to Indijoje, Dramblio Kaulo krante, Hondūre. 1993 metais buvo patvirtinta Arkos Chartija, kurioje įvardinama bendruomenės misija: liudyti visuomenei asmenų, turinčių proto negalią dovanas, kurios atsiskleidžia per bendrystės santykį. Toks santykis yra asmens širdies perkeitimo šaltinis. Vystyti bendruomeninę aplinką, kuri atlieptų į besikeičiančius bendruomenės narių poreikius, bet liktų ištikima pamatinėms kūrimosi istorijos vertybėms. Chartijoje įtvirtintas siekis per skirtingas kultūras kartu darbuotis kuriant žmogiškesnę visuomenę.

Gimusi katalikiškoje tradicijoje, plisdama po pasaulį Arka tapo ekumenine, net tarp-religine bendruomene, vienijama tų pačių žmogiškųjų vertybių. Tarpusavio santykių lygiavertiškumas ir pasitikėjimas Dievu tapo bendruomenės narių įsipareigojimo šerdis.

Visame pasaulyje šiuo metu gyvuoja apie 135 Arkos bendruomenių 36 pasaulio šalyse, kuriose gyvena daugiau nei 5000 žmonių.

Arka Lietuvoje – „Betzatos bendruomenė“

Įkvėpimas kurti Arkos bendruomenę pasiekė ir Lietuvą. 2004 metais susibūrė iniciatyvinė grupė, kuri troško, kad bendruomeninio gyvenimo ženklas įsikūnytų Lietuvoje. Buvo įsigyta sodyba Čekoniškių kaime, Vilniaus rajone ir tų metų gruodžio 27 d. įkurta VšĮ „Betzatos bendruomenė“.

Ričardas Lygnugaris, lietuviškosios bendruomenės pradininkas, dalinasi: „Tą dieną išsakėme daug skirtingų nuomonių, įsivaizdavimų, žinojimų, bet visi vieningai girdėjome, jog reikia tokios bendruomenės, jog norime kurti namus, kuriuose žmonės su negalia būtų gerbiami ir mylimi, kur savo meile ir šiluma dalintumėmės visi, kokie mes bebūtume. Entuziazmo ir ugnies tikrai netrūko, tikiu - Šventosios. Dvasios vėjas tuo metu buvo stipresnis už mus pačius, už mūsų žinojimą ir mintis.“

Betzatos Gyvenimo namai pradėjo kurtis 2005 metų pabaigoje, buvo priimtas pirmasis gyventojas. Šiuo metu juose gyvena trys neįgalūs žmonės, kurie čia surado savo namus. Ateityje apsigyvens ir daugiau žmonių su negalia. Bendruomenė priima svečius ir bičiulius, puoselėja bendruomeniškus ryšius, rengia įvairias integracines veiklas. Tokie namai, kuriuose kartu su negalios žmonėmis gyvena asistentai – trumpesniam ar ilgesniam laikui įsipareigoję dalintis gyvenimu su kitais bendruomenės nariais – yra kol kas vieninteliai Lietuvoje. ,,Bendruomeninis gyvenimas – tai atsiskirti nuo tėvų, užmegzti naujus ryšius, jais patikėti ir juose likti“,- mąsto pirmasis namų gyventojas Martynas.

Per tą laiką išryškėjo bendruomenės tapatybė ir misija, kuriai svarbiausia trys dalykai: žmogus su proto negalia, atvirų durų namai, tikėjimas. Siekdama integruotis į Tarptautinę Arkos Federaciją ir trokšdama išlaikyti savo autentiškumą 2008 metais bendruomenė tapo Arkos projektu.

Kartu su Gyvenimo namais bendruomenė rengia įvairias integracinės veiklas - šventes, talkas, pažintines išvykas, dirba su savanoriais, organizuoja mokymus proto negalios bei bendruomeninio gyvenimo temomis, rengia vasaros darbo, evangelizacines bei tarptautines stovyklas, skirtas integruotoms grupėms – neįgaliems asmenims, jauniems žmonėms iš socialinės rizikos grupės, savanoriams ir šeimoms.

Mes visi turime galimybę prisidėti prie šios bendruomenės gyvavimo: malda, geru žodžiu, darbu, auka, savo gyvenimu.


Šiame straipsnyje: arkos bendruomenė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Dizainerė: lietuvės daiktą įvertina pagal kokybę ir aklai nesivaiko prekinių vardų
  Dizainerė: lietuvės daiktą įvertina pagal kokybę ir aklai nesivaiko prekinių vardų

  Artėjant vasarai vis dažniau pasvajojam apie jūrą ir saulėtą paplūdimį. Nors darbai ir mokslai dar laiko mieste, naujosios Sirena rankinių kolekcijos spalvos kviečia jus pažadinti savo vaizduotę ir pajusti vėją plaukuose. ...

 • 5 patarimai, kaip ilgiau išsaugoti plaukų spalvą po dažymo
  5 patarimai, kaip ilgiau išsaugoti plaukų spalvą po dažymo

  Norint išsaugoti plaukų spalvą dažytiems plaukams reikia skirti šiek tiek daugiau priežiūros, nesvarbu, ar būtumėte platininė blondinė, brunetė, juodaplaukė, raudonplaukė, ar net mėlynais plaukais. Pasitelkus tinkamą priežiūrą ir...

 • Mada – ne tik drabužiai, bet ir idėjos
  Mada – ne tik drabužiai, bet ir idėjos

  Stebėjusiems praėjusį savaitgalį vykusį jaunųjų dizainerių mados šou "Apkalbos" neliko abejonių, kad naujoji mados kūrėjų karta žada išties daug. Ant podiumo savo kūriniais sublizgėjo Karolina Gaščiauskaitė &ndas...

 • Stilistė V. Šaulytė: atrodykite gaiviai ir vasariškai
  Stilistė V. Šaulytė: atrodykite gaiviai ir vasariškai

  Mokyklos išleistuvės – nepaprastai džiugi ir jaudinanti akimirka. Tačiau artėjant šiai dienai daugelį merginų kamuoja tas pats klausimas, kuo pasipuošti šia ypatinga proga. Taigi kaip neapkartinti šios gražios &s...

 • Dizainerė M. Šukė: nebijokime puoštis
  Dizainerė M. Šukė: nebijokime puoštis

  Elegantiški gundantys siluetai, oru plevenantys audiniai, dekoruoti ažūriniais nėriniais bei preciziškais rankų darbo siuvinėjimais... Kokia gi moteris nenorėtų pasipuošti prabangia dizainerės Modestos Šukės suknele, kuri n...

  7
 • Lietuviška kosmetika: nuteisti ar išteisinti?
  Lietuviška kosmetika: nuteisti ar išteisinti?

  Netylant diskusijoms dėl į Lietuvą vežamų vakarietiškų produktų kokybės, vartotojai ima atsargiau vertinti ir kosmetikos gaminius. ...

 • Monique: man patinka savo stiliumi išsiskirti iš kitų
  Monique: man patinka savo stiliumi išsiskirti iš kitų

  Garsiosios atlikėjos Monikos Pundziūtės – Monique nepastebėti neįmanoma tiek scenoje, tiek gatvėje – ji visus nustelbia išskirtiniu stiliumi: ryškiaspalviais plaukais ar aukštomis platformomis. Artėjant vasaros sezo...

  3
 • Makiažo klaidos pagal amžių: rožinę spalvą palikite jaunimui
  Makiažo klaidos pagal amžių: rožinę spalvą palikite jaunimui

  Svarbiausias makiažo tikslas – išryškinti merginos ar moters grožį, tačiau kosmetikos specialistai pastebi, kad jaunos merginos makiažu gana dažnai save be reikalo pasendina, o brandžios moterys nežino kaip pasidažyti, neišr...

 • Populiarūs mados tinklai atsisako moherio
  Populiarūs mados tinklai atsisako moherio

  Tarptautiniai mados tinklai - H&M, „Zara“ ir „Gap“ - atsisako moherio. Taip jie reaguoja į gyvūnų teisių organizacijos PETA vaizdo įrašą, kuriame nufilmuota, kaip kankinamos angoros ožkos. Įrašas darytas fermoj...

  8
 • Vasaros avalynės gidas: madingiausių basučių trejetukas
  Vasaros avalynės gidas: madingiausių basučių trejetukas

  Radote puikią suknelę. Nusilakavote nagus šių metų madingiausia ultravioletine spalva, tad dabar Jums reikalingos tik stilingos basutės, padėsiančios užkariauti gatves ryškiu stiliumi. ...

  2
Daugiau straipsnių