Sunerimę ornitologai ragina nutraukti kurapkų medžioklę

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) išreikšdama susirūpinimą dėl pablogėjusios tradicinio Lietuvos kaimo paukščio - kurapkų (Perdix perdix) būklės Lietuvoje, siekia jos išbraukimo iš šalies medžiojamųjų paukščių sąrašų.

Europos Sąjungos (ES) šalių ornitologų tyrimų duomenimis, per trisdešimt paskutiniųjų metų (iki 2009 m.), rūšies gausa ES šalyse sumažėjo net 82 proc., o per paskutiniuosius dvidešimt metų - 66 proc., daugiausiai tai susiję su intensyvėjančia žemės ūkio veikla, tačiau trumpai gyvenančių vištinių paukščių populiacinei struktūrai įtaką daro ir suaugusių paukščių žūtis, kuri siejama su žemės ūkio technikos naudojimu, medžiokle, atšiauriomis žiemos sąlygomis (šiaurinėje rūšies paplitimo arealo dalyje), todėl būtina imtis visų įmanomų priemonių mažinti visų minėtų neigiamų faktorių poveikį.

Džiugu, kad medžiotojai neprieštaravo šiai LOD iniciatyvai.LOD išreikšdama susirūpinimą dėl pablogėjusios tradicinio Lietuvos kaimo paukščio - kurapkų (Perdix perdix) būklės Lietuvoje, siekia jos išbraukimo iš šalies medžiojamųjų paukščių sąrašų.

Europos Sąjungos (ES) šalių ornitologų tyrimų duomenimis, per trisdešimt paskutiniųjų metų (iki 2009 m.), rūšies gausa ES šalyse sumažėjo net 82 proc., o per paskutiniuosius dvidešimt metų - 66 proc., daugiausiai tai susiję su intensyvėjančia žemės ūkio veikla, tačiau trumpai gyvenančių vištinių paukščių populiacinei struktūrai įtaką daro ir suaugusių paukščių žūtis, kuri siejama su žemės ūkio technikos naudojimu, medžiokle, atšiauriomis žiemos sąlygomis (šiaurinėje rūšies paplitimo arealo dalyje).

Norėdami išsiaiškinti, kokia tikroji rūšies būklė yra šiuo metu šalyje, Lietuvos ornitologų draugija (LOD) 2012 metais paskelbė kurapką „Metų paukščiu". Šios akcijos pagrindiniai tikslai buvo atkreipti dėmesį į sparčiai nykstančią sparnuočių rūšį, kuriai šiuo metu reikalingas žmonių išskirtinis dėmesys bei rūpestis, o taip pat išsiaiškinti tikrąją kurapkos populiacijos būklę šalyje. Nerimą kelia tai, kad tradiciniam Lietuvos kaimo kraštovaizdžio paukščiui kyla išnykimo grėsmė. Žinant žalvarnio atvejį, akivaizdu, jog grėsmė yra labai reali.

Skirtumas tas, kad sėslias kurapkas galime saugoti visus metus, todėl tik nuo mūsų pastangų priklausys ar išsaugosime šią sparčiai nykstančią rūšį. Tokiu atveju yra būtina sudaryti ne tik palankias veisimosi sąlygas, maksimaliai užtikrinti perinčių paukščių saugumą, bet ir rūpintis jų papildomu lesinimu atšiauriais žiemos mėnesiais, o taip pat nutraukiant bet kokią jų medžioklę, nes net ir pavienių, ypač suaugusių paukščių netektis, dideliu produktyvumu pasižymintiems, bet palyginti trumpai gyvenantiems paukščiams, gali būti labai svarbi.Norint planuoti efektyviausias praktines apsaugos priemones, šiuo metu būtina įvertinti populiacijos būklę, paplitimo šalyje ypatumus bei, kur ir kokios yra aktualiausios grėsmės.

Šiuo metu LOD surinkti praeitos ir šios žiemos pirmųjų mėnesių duomenys, o taip pat įprastų agrarinio kraštovaizdžio paukščių stebėsenos duomenys parodė, deja, labai liūdną dabartinę kurapkos būklę Lietuvoje. Nors jau dvi žiemas buvo organizuojamos paukščių lesinimo akcijos, jos nebuvo sėkmingos dėl paprasčiausios priežasties - šalia įrengtų lesyklų dažniausiai nebūdavo paukščių. Klimatiniu požiūriu nepalankios paskutinės dvi vasaros, kurios taip pat turėjo įtakos, kad rūšies būklė tik blogėjo. 2012 metų žiemą LOD gavo informaciją apie kurapkų būrelius dvidešimtyje šalies vietų (daugybė stebėjimų ankstesnėse įprastose žiemavietėse buvo bevaisiai). Šią žiemą situacija liko nepakitusi.

Remiantis dabartine kurapkų būkle Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, LOD siekia, kiek įmanoma, eliminuoti bet kokį neigiamų faktorių poveikį. Nepriklausomai nuo apimčių, medžioklė išlieka neigiamas faktorius, todėl kreipiamės į atsakingą instituciją - LR Aplinkos ministeriją, su motyvuotu siūlymu atsisakyti kurapkų medžioklės terminų, tuo būdu vengiant šių paukščių medžioklės.

Šis siūlymas apsvarstytas su Lietuvos žvejų ir medžiotojų draugija ir gautas principinis jų pritarimas, jog esant tokiai prastai būklei, medžiotojai pasirengę pritarti medžioklės moratoriumui.NAUJAUSI KOMENTARAI

L

L portretas
Seniau būdavo kurapkų pas mus fazendoje. Dabar jau seniai išnykusios. Gal vanagai išgaudo?

RIMANTAS

RIMANTAS portretas
KOL MEDZIOTOJAI RIMTAI NENAIKINS LAPES IR VALKATAUJANCIUS SUNIS KURAPKELES NYKS . LAPIU TURIM BEGALES . TODEL ZUIKIAM IR KURAPKOM LABAI SUNKIAI.

bete

bete portretas
As nesuprantu sakyciau kad neturetu zmones ka valgyti o dabar zandais ispustais nusiteike medzioti kurapkas.Ka po saves paliksite kitoms kartoms kad taip uzsidege viska saudote medziotojai jus medziotojai nei jus tas kurapkas auginote nei jum jas ir saudyti.Geriau jau gera darba gamtai padarytumete surinktumete miske visas siuksles kurias paliekate.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių