Prieš vėjo jėgaines – gąsdinanti informacija

Ketvirtadienį vienoje iš žiniasklaidos priemonių paskelbtas straipsnis apie parengtas Teritorijų planavimo įstatymo pataisas, susijusias su vėjo jėgainių planavimu, ne vienam skaitytojui gali sukelti lengvą šoką. Ypač jo antraštė. Esą, priėmus tas pataisas, psichotroninis ginklas – o kaip tik jam prilygintas vėjo jėgainės poveikis – būtų nukreiptas prieš gyventojus, - skelbia Aplinkos ministerija.

Visiškai suprantamas laikraščio noras skandalinga informacija vilioti skaitytojus, tačiau jie turi teisę žinoti ir tikrąją padėtį, o ne tik itin aktyviai kovojančio prieš vėjo jėgaines inžinieriaus, beje, geoterminės energijos šalininko, požiūrį, - teigia ministerija.

Sensacijos siekis, kaip matyti, įnirtingai rungiasi su faktais, todėl iš pradžių teigiama, kad Teritorijų planavimo įstatymo pataisas parengusi Aplinkos ministerija jas „stumia“ Seime, o vėliau paaiškėja, kad jos parengtos visai ne ministerijos iniciatyva. Pernai priimdamas Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymą Seimas atsisakė reikalavimo nustatyti privalomą atstumą nuo vėjo jėgainės iki sklypo ribos, taip pat rengti nedidelės galios vėjo ar saulės elektrinių statybos detaliuosius planus. Kadangi šie reikalavimai buvo likę Teritorijų planavimo įstatyme, Aplinkos ministerijai buvo pavesta parengti jo pataisas, kad būtų suvienodintos abiejų įstatymų nuostatos, reglamentuojančios teritorijų planavimo reikalavimus statant nedidelės galios elektrines, naudojančias atsinaujinančius energijos išteklius.

Kaip sakė ministerijos Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento direktorius Marius Narmontas, privalomo atstumo atsisakyta ne todėl, kad palengvėtų gyvenimas vėjo jėgainių statytojams. Tiesiog šis kriterijus jau nebeatitiko šiuolaikinių poreikių. Juk pagal senas technologijas įrengta vėjo jėgainė – kad ir maža, kad ir toli nuo gyvenamųjų namų – gali kelti daug didesnį triukšmą nei arčiau esanti moderni. Todėl prieš planuojant statyti vėjo jėgainę turi būti sumodeliuota, kokį poveikį ji kels. Kaip rodo kitų šalių patirtis, triukšmo zona paprastai būna didesnė negu dabartiniame Teritorijų planavimo įstatyme reglamentuotas privalomas atstumas nuo vėjo jėgainės iki sklypo ribos.

Vertinant triukšmo poveikį visuomenės sveikatai taikoma visai neseniai, praėjusių metų lapkričio 1 d., įsigaliojusi sugriežtinta higienos norma, nustatanti triukšmo ribinius dydžius ir pastatuose, ir jų aplinkoje. Triukšmas pagal šią sveikatos apsaugos ministro patvirtintą higienos normą įvertinamas matavimo ar modeliavimo būdu. Vėjo jėgainės statybos projekto sprendinių atitikimą higienos normoms tikrina Visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Kad vėjo elektrinės nebūtų statomos urbanizuotose teritorijose, Teritorijų planavimo įstatymo pataisų rengėjai siūlo neleisti jų statyti miesteliuose, kaip leidžia dabar galiojantis įstatymas. Vėjo elektrinėms, kaip ir kitiems ūkinės veiklos subjektams, galioja Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymas. Pagal jo reikalavimus ir turi būti vertinamas galimas tokios elektrinės poveikis aplinkai.Komentarai 4 Rašyti komentarą

parazitai valdzioje

parazitai valdzioje portretas
vejo jegainiu parka Baltijos juroje Lietuva jau seniai galejo tureti,jei valdzioje nesedetu visokie parazitai ir issigimeliai.

bukimevieningi.lt

bukimevieningi.lt portretas
apie vėjo jėgaines galite viska sužinoti nepavejui.lt

rusas

rusas portretas
mes ninorim, kad lituviai nipakupalintu musa duju, todel nupirksim visus (ikspertus, parlamentarus ir t.t.), kad jokiu vejo jegainiu lietuvoje nebutu. DUJOS ir tik DUJOS yra Lituvos atiaitis

kitaip

kitaip portretas
Neskubekim vertinti,neviskas grazu su tom vejo jegainem,Lt ir EU vejas daugiau gusinis,todel sparnuote susideda is keliu menciu, bet dideliu matmenu,tai sukelia infra zemo daznio bangas,kurios sklinda net keliasdesimt kilometru,nuslopsta tik po 200-300 simtu kilometru,tai sukelia kai kuriuos negalavimus zmonems ir gyvunams,3-ioj kartoj labai padaugeja apsigimimu (eksperimentai su pelem,triusiais ir kiaulem),JAV 1943-1945m buvo tai tiriama,bet tik faktai renkami,padaugejus nusiskundimu, bet pas juos vejai pastovesni ir sparnuote sudaro didelis skaicius mazesniu menteliu,tas efektas labai minimalus. (2-ojo pasaulinio metu ir vokieciai kazka bande,bet rezultatai buvo tiek slapti,kad net aprasymu neliko,liko tik kelios atsitiktines nuotraukos padarytos pradzioj gamybos,netycia praleistos ar nespeta sunaikinti,ar kazkaip kitaip,neaisku kaip) Tarybiniais laikais dalis vieno tyrimo buvo kaip tik tokiu dazniu panaudojimas,bed del per ilgo poveikio laiko ir abipuses zalos musio lauke sio buvo atsisakyta,bet medziaga atiduota kitam skyriui,su issamiais aprasymais :) tikiuosi suprantat, ka tai reiskia :( (zmones visur zmones,nesvarbu kurioj pasaulio dalyj jie gyvena,skauda visiems vienodai) Taigi, gerai pagalvoti reik,ar pinigai svarbiausia gyvenime,nors jas stato zmones daugiausia is nezinojimo. O kas bijot rusisku duju,(ir tikrai su pagrindu,bet ne bijoti,o taupyti reikia) yra alternatyva Saules termo(tikrai efektyvi) ir elektros energija.
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių