Europos parkas švenčia savo dvidešimtmetį

Muziejus po atviru dangumi Europos parkas šiais metais mini dvidešimtmetį.

Europos parko kūrimas prasidėjo dar 1987 metais, kai devyniolikmetis menininkas Gintaras Karosas, iš tarpukario geografijos vadovėlio sužinojęs apie geografinio Europos centro buvimą netoli Vilniaus, laukiniame miške pradėjo kurti pasaulio meno muziejų. 1991 metų vasarą jis pastatė pirmą skulptūrą ir spalio 5 dieną Vilniaus dailės akademijos kurso draugams pristatė pirmą Europos parko eksponatą.

Europos parko istorija glaudžiai susijusi su nepriklausomos Lietuvos kūrimo raida. Svajonė ir siekis savo šalyje turėti išskirtinį meno ir gamtos ansamblį, kuris reprezentuotų Lietuvą, buvo pagrindinė Europos parko kūrimo varomoji jėga.

Kuriant Europos parką, žmonių sąmonėje įsitvirtino Lietuvos, kaip Europos geografinio centro valstybės, supratimas.

Muziejus surengė 12 tarptautinių skulptūros simpoziumų, keletą Rytų ir Vidurio Europos jaunųjų menininkų plenerų, inicijavo nemažai tarptautinių projektų, juose dalyvavo.

Europos parko aplinka nuolat transformavosi, glūdinosi ir tobulėjo, įgaudama vis naują kokybę. 55 hektarų muziejaus po atviru dangumi plote dabar įauginta daugiau kaip šimtas meno kūrinių, kurių autoriai – įvairių pasaulio šalių menininkai. Europos parkas tapo vienu iš šiuolaikinę Lietuvos kultūrą identifikuojančių objektų, kasmet sulaukia gausaus Lietuvos ir užsienio svečių dėmesio. 

Didžiosios Britanijos meno žinovai Europos parką 30-uoju numeriu įtraukė į geriausių vaizduojamojo meno vietų Europoje penkiasdešimtuką šalia tokių objektų kaip Pompidu centras, Pablo Picasso muziejus, Ermitažas, Tretjakovo galerija, Guggenheimo muziejus Bilbao ir kt.

Pastaraisiais metais viešosios įstaigos Europos parkas muziejinė veikla išsiplėtė – Europos parko kaimynystėje visai neseniai duris atvėrė Liubavo dvaro muziejus.


"Viešoji įstaiga Europos parkas yra viena pirmųjų Lietuvoje nevyriausybinių ne pelno organizacijų. Demokratinėse šalyse nevyriausybinis sektorius yra svarbus jų demokratijos garantas. Nežinau niekur kitur panašaus muziejaus, kuris galėtų išsilaikyti be valstybės paramos. Deja, Europos parkas per beveik 20 metų nėra gavęs muziejaus išlaikymui nei vieno lito iš valstybės biudžeto, visas lėšas muziejinei veiklai gauna tik iš bilietų ir paslaugų. 

Tokio dydžio ir veiklos apimties muziejui, bėgant laikui, vien entuziazmo, atsidavimo kultūrinei misijai nebepakanka. Norint didinti Europos parko prieinamumą visuomenei, kuris labai svarbus, muziejaus dvidešimtmečio proga norime atkreipti valstybės dėmesį į būtinybę remti jo veiklą. Europos parką kuriame Lietuvai kaip savo įnašą ateinančioms kartoms", – mintimis dalijasi Europos parko įkūrėjas skulptorius Gintaras Karosas.

Renginiai Europos parko dvidešimtmečiui:

2011 10 04 Lietuvos paštas pristato Europos parko proginį voką su pašto ženklu ir datos antspaudu.

2011 10 09 (14 val.) Europos parke, Joneikiškių kaime, Vilniaus rajone, vyks dvidešimtmečio minėjimas. Numatyta aplankyti ir Liubavo dvaro malūną-muziejų.

2011 10 13 (17 val.) – Kultūros vakaras Lietuvos nacionaliniame muziejuje, skirtas Europos parko dvidešimtmečiui ir Liubavo dvaro muziejui. Pristatomi du leidiniai – G. Karoso Europos parko fotografijų albumas ir knyga „Liubavas“.
Visi renginiai nemokami.


Šiame straipsnyje: Europos parkasgamtaskulptūra

NAUJAUSI KOMENTARAI

kkk

kkk portretas
Nesamone tas parkas. Vos tik atodarius buvo uzlausta nereali kaina, todel didzioji dauguma lietuviu ten ne karto nebuvo nuvaziavusi. Kazkaip viena karta lig ir norejau, bet pasiskaiciavau, kad su 4 asmenu seima labai brangiai gaunasi + dar draugas kuris buvo sake š**** ner ko ten vaziuot. Kaip butu smagu, kad susirinktu tas savo nesamones ir issinesdintu. Paliktu zmonems grazia vieta pasivaikscioti.

Edas

Edas portretas
Bilietai gal ir brangoki, bet pretenzijos visai nerealios – aplinkui netrūksta vietos po brūzgynus „pasivaikščioti“, o jei nenori, tai į parką galima ir neiti, niekas neverčia.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių