Vyriausybė siūlo pradėti ilginti pensinį amžių

Nuo 2012 metų Lietuvoje numatoma pradėti palaipsniui ilginti pensijinį amžių, nuo 2011-ųjų vidurio – sumažinti motinystės pašalpas.

Be to, kitąmet numatoma palikti sumažintus atskaitymus į pensijinius fondus ir sumažintus valdininkų atlyginimus. Nuo 2011 metų pradžios numatoma nebetekti valstybinių pensijų nusipelnusiems asmenims.

Vyriausybė antradienį sprendė, kokių priemonių reikia imtis, siekiant kitąmet sumažinti biudžeto deficitą nuo 8,5 iki 6 procentų bendrojo vidaus produkto (BVP).

Po posėdžio premjeras Andrius Kubilius pabrėžė, kad ieškodama finansinio konsolidavimo išeičių Vyriausybė „šiuo metu nepriima jokių sprendimų dėl esamų mokesčių didinimo ar naujų įvedimo“. Praėjusią savaitę pasklido neoficiali informacija, kad Vyriausybė planuoja didinti pridėtinės vertės ir gyventojų pajamų mokesčius, įvesti nekilnojamojo turto bei automobilių mokesčius.

Tačiau, pasak premjero, bus imtasi kitų priemonių finansiniams ištekliams konsoliduoti, kad kitąmet būtų sutaupyti keli milijardai biudžetinių litų. Tai leis sumažinti deficitą ir priartins Lietuvą prie euro įvedimo kriterijų.

„Pirmiausia noriu pasakyti liūdną žinią savo žmonai, kuri dabar koncertuoja Japonijoje – ir kitąmet mano atlyginimas liks sumažintas maždaug 40 proc. Visų valdininkų, pareigūnų ir politikų algos irgi liks sumažintos“, - sakė A.Kubilius.

Numatoma kitąmet palikti 2 proc. išmokas į privačių pensijų fondus, nedidinant jų iki 5,5 proc. lygio.

Be to, Vyriausybėje nuspręsta nuo 2012 metų pradėti pensijinio amžiaus ilginimo procesą. Šiuo metu vyrai Lietuvoje į pensiją išeina nuo 62,5 metų, moterys nuo 60 metų. Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko, kasmet pensijinis amžius vyrams turėtų būti ilginamas dviem mėnesiais, moterims – keturiais mėnesiais. Taip bus pasiekta, kad iki 2026 metų bendras pensijinis amžius būtų 65 metai.

Antradienį Vyriausybė dar galutinai neapsisprendė dėl motinystės išmokų mažinimo. Galutinį sprendimą numatoma priimti trečiadienio posėdyje. Preliminariai Vyriausybėje svarstoma motinystės pašalpas nuo 2011 metų liepos 1 dienos reformuoti taip, kad motinos galėtų pasirinkti – ar gauti pašalpą tik vienerius metus, bet 100 proc. atlyginimo dydžio, ar gauti ją dvejus metus, pirmaisiais metais 70 proc. algos, antraisiais 40 proc. Numatoma svarstyti ir motinystės pašalpų lubų sumažinimą iki 1,5 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio.

Taip pat žadama kitąmet nebeskirti pirmojo ir antrojo laipsnio valstybinių pensijų nusipelnusiems asmenims. Dabar numatyta, kad Vyriausybė turi teisę kasmet skirti po 15 pirmojo laipsnio ir 45 antrojo laipsnio valstybines pensijas. Tačiau anksčiau paskirtos valstybinės pensijos bus mokamos ir toliau.

Dėl visų Vyriausybės pasiūlymų dar turės balsuoti Seimas. Premjeras tikisi, kad parlamentarai tai padarys iki birželio pabaigos.

Skaičiuojama, kad visos dabar Vyriausybės siūlomos priemonės leis valstybei sutaupyti 1,3-1,5 mlrd. litų. Dar 2 mlrd. litų ketinama gauti iš augančios ekonomikos ir atimant iš šešėlinio verslo, gerinant mokesčių administravimą.

„Taip būtų pasiekta didžioji dalis taupymo efekto“, - tvirtino A.Kubilius. Pasak jo, per 2011-2012 metus Lietuva iš viso turi sutaupyti apie 4 mlrd. litų, tik tokiu atveju ji gali planuoti 2014 metais įsivesti eurą.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių