Vyriausybė braižo suskystintų dujų terminalo kontūrus

Vyriausybė imasi dėti pagrindus suskystintų dujų terminalo statybai. Premjeras tikisi, kad toks terminalas padės Lietuvai atsikratyti rusiškų dujų monopolio.

Pirmadienį Vyriausybės pasitarime kalbėta apie Lietuvos pasirengimą pastatyti pajūryje suskystintų gamtinių dujų terminalą, per kurį valstybė galėtų alternatyviais keliais apsirūpinti visa reikalinga šios rūšies žaliava.

„Dabar pasitarėme ir trečiadienį posėdyje priimsime sprendimą, kuriame bus išreikšta politinė valia, kad Vyriausybė stato suskystintų dujų terminą, panaudodama savo rankose turimus instrumentus, pavyzdžiui, „Klaipėdos naftos“ terminalą“, - po pasitarimo sakė premjeras Andrius Kubilius.

Pasak jo, konkretūs sprendimai dėl suskystintų dujų terminalo statybos vietos ir finansavimo „bus priimti artimiausioje ateityje“.

Vyriausybės vadovas neatmetė, kad statant suskystintų dujų terminalą bus pritraukiamas ir privatus kapitalas bei investuotojai iš užsienio. „Pritraukimas galėtų būti gamintojų ir investuotojų, dirbančių dujų terminalų statybų reikaluose“, - teigė A.Kubilius.

Premjero nuomone, Lietuvoje galėtų būti pastatytas ne dujų terminalas ant kranto, o plaukiojantis terminalas-tanklaivis su vadinamąja „išdujinimo įranga“. Panašiu „plaukiojančio terminalo“ principu veikia Būtingės naftos terminalas.

A.Kubilius paminėjo, kad dujų terminalas galėtų per metus priimti apie 3 milijardus kubinių metrų gamtinių dujų, tai yra tiek, kiek maždaug per metus sunaudoja Lietuva. „Apie tokias apimtis kaip tik ir galvojame“, - teigė jis.

Vyriausybės vadovas sakė, kad su Baltarusija irgi kalbama apie gamtinių dujų terminalo statybą Lietuvos pajūryje. Tačiau tai esą būtų jau visai kitas projektas. Su Rusija dėl gamtinių dujų tiekimo vamzdžiais nuolat konfliktuojanti Baltarusija ėmė rimtai galvoti apie suskystintų dujų terminalo statybą kurioje nors iš kaimyninių valstybių, turinčių priėjimą prie jūros. Dėl to tariamasi ir su Lietuva.

Anot premjero, Lietuva turi apsirūpinti nepriklausomais dujų tiekimo šaltiniais, nes dabar visas gamtines dujas ji gauna vamzdžiais, nutiestais iš Rusijos. Suskystintų dujų terminalas bei dujų saugykla, kurią irgi planuojama statyti vakarinėje Lietuvos dalyje, turėtų išspręsti alternatyvaus apsirūpinimo gamtinėmis dujomis problemą.

„Nors apie tai kalbėta apie dvidešimt metų, pažangos iki šiol nebuvo labai daug. Mūsų Vyriausybė pagaliau imasi tokių alternatyvų kūrimo“, - gyrėsi A.Kubilius.

Preliminariai skaičiuojama, kad suskystintų dujų terminalo statyba gali atsieiti iki 1 milijardo litų.

Be to, Lietuvoje planuojama steigti Dujų biržą. „Reikia biržos ir prekiaujant dujomis, kaip dabar jau yra su elektra. Tai galima būtų labai ilgai neatidėliojant pradėti įgyvendinti. Tik tam reikia papildomų teisės aktų, kurie artimiausiu metu galėtų būti parengti ir priimti“, - sakė ministras pirmininkas.

Jis tikisi, kad Lietuvoje gamtinių dujų rinka veiks tokiais pat principais, kokiais egzistuoja Skandinavijoje.

Tačiau kol kas nėra numatyta, kiek dujų galėtų būti parduodama per Dujų biržą. Esą tai tolimesnio apsisprendimo reikalas. „Kol kas yra patvirtintas tik bendras principas, kad tokia birža galėtų atsirasti“, - tvirtino A.Kubilius.


Šiame straipsnyje: suskystintų dujų terminalas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių