VPK: „DnB Nord“ bankas galėjo piktnaudžiauti investuotojų pasitikėjimu

„DnB Nord“ bankas, neprofesionaliems investuotojams platindamas su akcijų indeksais ir kitu turtu susietas obligacijas (SASO), finansuotas to paties banko paskolintomis lėšomis, galėjo piktnaudžiauti investuotojų pasitikėjimu, teigia Vertybinių popierių komisija (VPK). Skaičiuojama, kad banko klientų nuostoliai siekia beveik 100 mln. litų.

„Komisijos nuomone, bankas nesiekė įsitikinti, ar jo platinamas ir rekomenduojamas ypač rizikingas investicinis produktas atitinka neprofesionalių klientų interesus, tinkamai neatskleisdavo rizikos bei banko interesų konflikto“, – teigiama VPK pranešime.

Anot komisijos, „DnB Nord“ bankas nebuvo pasirengęs teikti tokio pobūdžio paslaugų: neturėjo tam reikiamų procedūrų, tvarkų ir pakankamai kvalifikuoto personalo.

„Piktnaudžiauti žmonių pasitikėjimu negalima – siūlydamas įsigyti itin rizikingą, nepatyrusiam investuotojui įprastai netinkantį, produktą ir, tuo pat metu kurdamas saugios investicijos iliuziją, Bankas elgėsi ne tik neprofesionaliai, bet ir neatsakingai“, – cituojamas VPK pirmininkas Vilius Šapoka.

Šį investicinį produktą įsigijo 640 neprofesionaliųjų investuotų už daugiau nei 700 mln. litų. Galimi banko klientų nuostoliai siekia beveik 100 mln. Lt.

„Komisijos nuomone, bankas turėtų prisiimti atsakomybę ir atlyginti žalą suklaidintiems investuotojams“, – teigia V. Šapoka.

VPK tyrimą atliko gavus klientų skundus dėl banko veiksmų. 2005–2010 metų laikotarpiu klientai buvo skatinami sudaryti sandorius dėl banko išleistų SASO, šį įsigijimą finansuojant iš banko pasiskolintomis lėšomis, o paskolos ir palūkanų mokėjimui užtikrinti buvo įkeičiami klientų nekilnojamasis turtas ir įsigyjamos obligacijos.

„DnB Nord“ banko veiksmai neprofesionaliųjų investuotojų atžvilgiu jau buvo bausti. 2009 metų balandį VPK skyrė bankui 15 tūkst. litų baudą už neišsamią informaciją klientams, o tų pačių metų lapkritį   bankui skirtas įspėjimas už klientei nesuteiktą informaciją. 2011 metų gegužę šie sprendimai Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo buvo panaikinti.

VPK pirmininko V. Šapokos teigimu, atlikto tyrimo duomenys suteikia pagrindą prašyti teismo atnaujinti teisminius procesus dėl anksčiau bankui pritaikytų sankcijų.

Šiuo metu Lietuvos teismuose dėl banko išleistų SASO, įsigytų banko paskolintomis lėšomis, jau nagrinėjama ne mažiau kaip 5 bylos, iš kurių 2 yra grupės ieškiniai.

VPK teigia dėl suėjusio senaties termino sankcijų „DnB Nord“ bankui taikyti negalinti.

Investuotojų asociacija: bankas lieka nenubaustas

„Dnb Nord“ bankas, nepatyrusiems investuotojams skolinęs didžiules pinigų sumas savo leidžiamoms obligacijoms įsigyti, elgėsi netinkamai, tačiau kol kas išlieka nenubaustas, teigia Investuotojų asociacija.

„Šią problemą viešiname nuo 2010 metų, kai į asociaciją kreipėsi nemažai nepatyrusių investuotojų, bankui įkeitusių nekilnojamąjį turtą ir už gautas lėšas įsigijusių to paties banko obligacijų. Viena vertus – džiugu, kad sisteminį tyrimą atlikusi VPK konstatavo, kad „Dnb Nord“ veikloje buvo pažeidimų, tačiau liūdna, kad bankas realiai lieka nenubaustas“, – pranešime spaudai Investuotojų asociacijos valdybos narys Tomas Pilipavičius.

Pasak jo, smulkiųjų investuotojų viltis išlieka, kad vykstančiuose teismo procesuose bus atsižvelgta į VPK poziciją ir „Dnb Nord“ bus įpareigotas atlyginti nuostolius. „Kol kas nepanašu, kad bankas pripažintų kaltę ir norėtų taikytis“, – sakė T. Pilipavičius.

Pasak jo, pagal Lietuvos kapitalo rinkos išsivystymo lygį, siūlymas įsigyti su įvairiais kainų indeksais susietų obligacijų už 100 proc. skolintų lėšų gali būti prilygintas finansų krizę sukėlusių „toksinių“ produktų pardavimui.

„Akivaizdu, kad nepatyrę banko klientai „investavo“ nesuvokdami prisiimtos rizikos. Užsienio šalių pavyzdžiai rodo, kad tokios istorijos sulaukia itin griežto tiek priežiūros institucijų, tiek teismų, tiek politikų bei visuomenės pasmerkimo – Lietuvoje kol kas to nėra“, – sakė T. Pilipavičius.

Su akcijomis ar kitų finansinių priemonių indeksais susietos obligacijos (SASO) Lietuvoje populiariausios buvo 2007 metais, aiškiu šios rinkos lyderiu buvo „DnB Nord“ bankas. Vertybinių popierių komisijos (VPK) duomenimis, 2007 metais SASO išplatinta už 1,09 mlrd. litų, 2008 metais – už 196,8 mln. litų, o 2009-aisiais – vos už 71,2 mln. litų.


Šiame straipsnyje: DnB Nord

NAUJAUSI KOMENTARAI

tomas

tomas portretas
brolis investuoja per sita banka. vienintelis pelno dave Llietuvoj. pensijiniai fondai ir pliusiniai, netaip kaip kitur

Naglis Puteikis

Naglis Puteikis portretas
Panašu, kad naujasis Lietuvos banko vadovas imasi ravėti bankų monopolistines džiungles, palinkėkime jam sėkmės.

Olis

Olis portretas
Nagli, čia Vertybinių popierių komisijos darbas buvo didžiulis atliktas, ne LB. Lietuvos banko vadovui garbė, kad nedengia.
VISI KOMENTARAI 3

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių