Visaginas planuoja mokytis japonų kalbos

Japonijos korporacijai „Hitachi“ patvirtinant ketinimus statyti naują atominę elektrinę Lietuvoje, visaginiečiai žada mokytis kalbėti japoniškai.

Tikina, kad kaina bus konkurencinga

Trečiadienį Vyriausybėje surengtas specialiai sudarytos Visagino atominės elektrinės (VAE) projekto įgyvendinimo komisijos posėdis, kuriam pirmininkavo premjeras Andrius Kubilius.

Specialioji vyriausybinė komisija aptarė projekto eigą. A.Kubilius ir energetikos ministras Arvydas Sekmokas tikina, kad nei „Hitachi“, nei kiti VAE statybos partneriai iš Latvijos, Estijos ir Lenkijos nesitraukia iš projekto.

„Dirbame pagal aiškius planus ir nuo jų neatsiliekame. Pagal planą numatyta, kad iki šių metų pabaigos su „Hitachi“ ir kitais partneriais bus suderintos akcininkų sutartys“, - tvirtino A.Kubilius.

Anot jo, visi partneriai „domisi ir aktyviai dalyvauja“ derybose dėl VAE projekto įgyvendinimo bei sutarčių parengimo.

„Iš derybų aiškiai matyti, kad VAE bus konkurencinga prognozuojamų gaminamos elektros energijos kainų prasme“, - sakė premjeras, priminęs, kad neseniai VAE valdybos vadovas Virginijus Poderys yra paskelbęs skaičiavimus, kad šios jėgainės gaminamos elektros kaina 2020 metais sieks apie 18 lietuviškų centų už kilovatvalandę. „Tai tikrai konkurencinga“, - pakartojo Vyriausybės vadovas.

„Mato projekto naudą“

Nei premjeras, nei energetikos ministras neprognozavo, koks galėtų būti akcijų pasidalinimas tarp VAE statytojų – Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos energetikos kompanijų ir „Hitachi“. „Akcijų dalys aiškėja, bet tai derybų vienas svarbiausių klausimų. Tad netgi jeigu ir žinotume šiuos skaičius, jų tikrai neviešintume“, - sakė A.Kubilius, pridurdamas, kad akcijų pasiskirstymas paaiškės pasibaigus deryboms dėl sutarčių parengimo.

„Vyksta dialogas, kiek kiekviena partnerė investuos į VAE, kiek turės akcijų. Kai dialogas pasibaigs, tada tas pasiskirstymas bus aiškus“, - teigė A.Sekmokas.

Pagal galiojantį įstatymą, Lietuva privalo turėti daugiau kaip pusę VAE akcijų.

Premjeras neprognozuoja, kad kuri nors iš partnerių galėtų pasitraukti iš VAE projekto dėl politinių priežasčių. „Šiuo metu derybos vyksta energetinių kompanijų lygiu, kitąmet turėtų būti priimami sprendimai politiniame lygyje. Tikimės, kad nuo valdžios galimų pokyčių nei Latvijoje, nei Lenkijoje nepasikeis požiūris į šį projektą“, - kalbėjo jis, priminęs, kad Latvijoje po neseniai įvykusių naujojo Saeimos rinkimų keičiasi vyriausybė, o Lenkijoje naujojo parlamento rinkimai vyks ateinantį savaitgalį.

„Regiono energetinės kompanijos mato šio projekto naudą“, - pabrėžė A.Kubilius.

Papasakojo apie vizitą

VAE statybos komisijos posėdyje A.Sekmokas papasakojo apie savo neseniai įvykusį vizitą į Japoniją, susitikimus su šios šalies valdžios bei „Hitachi“ atstovais.

„Tai buvo išskirtinai sėkmingas vizitas. Gavome ne tik „Hitachi“, bet ir Japonijos valdžios patikinimus apie paramą šiam projektui“, - žurnalistams sakė Lietuvos energetikos ministras.

Komisijos posėdyje dalyvavo ir Visagino merė Dalia Štraupaitė, kurią ypač domina įvairūs socialiniai klausimai, susiję su „Hitachi“ numatomu atėjimu į VAE statybos projektą.

Pasak A.Sekmoko, „Hitachi“ ir japonų valdžios atstovai jau aktyviai domisi galimybe plėtoti Lietuvoje vadinamųjų „išmaniųjų miestų“ bei „išmaniųjų elektros tinklų“ projektus, taip pat gilinasi į Visagine esančią socialinę infrastruktūrą, kuria naudosis ir būsimi VAE statytojai iš Japonijos.

„Pavyzdžiui, aš sunkiai įsivaizduočiau projekto plėtrą be japonų banko atėjimo į Lietuvą. Japonai kalba ir apie socialinius dalykus – mokyklas, medicinos aprūpinimą bei kita. Tai tik įrodo jų rimtą nusiteikimą dalyvauti VAE projekte“, - kalbėjo ministras.

Japonai domisi socialiniais klausimais

Visagino merė tvirtino, kad miestas laukia japonų bei jų investicijų atėjimo į regioną. „Manau, kad ne tik Visagine, bet ir visoje Lietuvoje keisis situacija statant ir pastačius naują atominę jėgainę“, - sakė ji.

Anot D.Štraupaitės, japonai per savo ambasadą Lietuvoje aktyviai domisi socialiniais klausimais Visagine. „Jie gvildena tuos klausimus, atvažiuoja į vietą, susitinka su žmonėmis, domisi įvairiausiais klausimais – medicina, mokyklomis, apgyvendinimo, netgi kelių eismo ir kitokiais dalykais“, - pasakojo merė.

Preliminariai kalbama, kad į Visaginą statyti jėgainės gali atvykti apie 2 tūkstančius japonų specialistų. Pasak D.Štraupaitės, jie galėtų apsigyventi savo pačių pastatytuose namuose: „Sovietmečiu buvo pastatyti tik trys miesto mikrorajonai iš šešių numatytų. Tad galėtų būti pastatyti likusieji trys mikrorajonai“.

Visagino merė atkreipė dėmesį, kad prieš vykdant statybinius projektus reikės pakeisti aplink miestą esančių miškų pavaldumą – panaikinti jų valstybinį statusą.

Turės savo mokyklą

D.Štraupaitė tvirtino, kad japonai ypač domisi sveikatos apsaugos sistema ir galimybėmis Visagine. Merė priminė, kad „Hitachi“ gamina ir aukščiausios klasės medicinos aparatūrą, pavyzdžiui, itin sparčiai nustatančią onkologines ligas. Todėl D.Štraupaitė tikisi, kad bus investuota ir į miesto poliklinikas bei ligonines.

Pasak merės, jeigu japonai apsigyventų Visagine, jie turėtų ir specialią mokyklą savo vaikams. „Joje būtų kalbama ir japoniškai, ir lietuviškai“, - sakė ji.

Visagino vadovė taip pat patikino, kad miesto žmonės, ypač tie, kurie statys VAE, imsis mokytis japonų kalbos. „Mokysimės kalbėti japoniškai. Visaginas jau kalba 43 kalbom, nes ten gyvena tiek tautybių žmonių. Prisidės dar viena kalba“, - linksmai nusiteikusi kalbėjo D.Štraupaitė.

„Reikia džiaugtis, kad į Lietuvą ateina nauja spalva“, - pridūrė ji.

VAE numatoma pradėti statyti 2014 metais, baigti – 2020-aisiais.Komentarai 8 Rašyti komentarą

666

666 portretas
dulkina prota zmonems tas aferistas . tegu pateikia visus skaiciavimus o ne galutini rezultata . kiek mokesime uz sveikata kure sugadins atomas ?

RM

RM portretas
Seniai laikas Visaginui nušluoti sovietinį rūbą.

To 666

To 666 portretas
O kiek tamstai moka Putliandija?

Kęstas

Kęstas portretas
V.Landsbergio duomenimis Rusijos strateginiuose planuose yra idėja karo atveju sunaikinti tikslesnio pataikymo raketa Ignalinos elektrinę, užteršiant radiacija žymią Lietuvos teritorijos dalį. Vykime iš valdžios tuos, kurie didina Lietuvos strateginį pažeidžiamumą, parsiduodami japonų monopolijai.
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Spalį padidėjo vartotojų pasitikėjimo rodiklis
  Spalį padidėjo vartotojų pasitikėjimo rodiklis

  Vartotojų pasitikėjimo rodiklis spalį, palyginti su rugsėjo mėnesiu, padidėjo 2 procentiniais punktais iki minus 8. ...

 • Daugiausia laisvės verslui – Neringoje
  Daugiausia laisvės verslui – Neringoje

  Atliktas tyrimas parodė, jog Neringa užima pirmą vietą pagal verslo laisvės indeksą iš visų 60 Lietuvos savivaldybių. Ši netgi lenkia Vilnių, Kauną ir kitus didmiesčius. Į verslo laisvės lyderių dešimtuką taip pat pateko Kla...

 • Dalinė ar visa apdaila?
  Dalinė ar visa apdaila?

  Pirkti jau įrengtą, o galbūt neįrengtą būtą? Lietuvoje tebėra populiariausi butai su daline apdaila, nors estai ir latviai mieliau perka butus su visa apdaila. ...

 • Paveldimo turto mokestis: kokiais atvejais jį reikia mokėti?
  Paveldimo turto mokestis: kokiais atvejais jį reikia mokėti?

  Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija primena, kad kai kuriais atvejais gyventojams paveldėjus turtą gali atsirasti prievolė sumokėti paveldėto turto mokestį. ...

  3
 • Pramonės produkcija vėl kyla
  Pramonės produkcija vėl kyla

  Pramonės produkcijos gamyba ir pardavimas Lietuvoje per devynis šių metų mėnesius, palyginti su 2015 m. sausiu–rugsėju, padidėjo 2,6 proc. – iki 13,6 mlrd. eurų. Ekonomistų teigimu, ši tendencija nuteikia optimistiškai....

 • Kova dėl baltarusiškų krovinių
  Kova dėl baltarusiškų krovinių

  Rusija ne tik reikšmingai sumažino savo krovinių gabenimą per Baltijos valstybių uostus, tačiau ir siūlo tai daryti sąjungininkei Baltarusijai. Valstybinė Rusijos geležinkelių operatorė RŽD nustatė 25 proc. įkainių nuolaidą Baltarusijos ...

 • Lietuvos NT rinka – tarp pajamingiausių Europoje
  Lietuvos NT rinka – tarp pajamingiausių Europoje

  Vidutinis metinis investicijų į komercinės paskirties nekilnojamąjį turtą (NT) Vilniuje pajamingumas siekia 7 proc. ir ženkliai viršija vidutinius rodiklius Vakarų Europoje ar Skandinavijoje. Pajamingumas Lietuvoje trečdaliu didesnis nei didži...

 • „Litgrid“ ir NATO centras bendradarbiaus užtikrinant energetinį saugumą
  „Litgrid“ ir NATO centras bendradarbiaus užtikrinant energetinį saugumą

  Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ ir NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Taip organizacijos įsipareigojo keistis patirtimi užtikrinant bei stiprinant šalies en...

 • Ekspertai: valstybinis vaistinių tinklas nesumažins vaistų kainų
  Ekspertai: valstybinis vaistinių tinklas nesumažins vaistų kainų

  Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LŽVS) vadovų viešai skleidžiama idėja steigti valstybinį vaistinių tinklą neduos laukiamo rezultato ir nesumažins dabar privačiose vaistinėse parduodamų vaistų kain...

 • Viščiukai ūkiuose keičia kiaules
  Viščiukai ūkiuose keičia kiaules

  Lyg ant mielių pastaraisiais metais Lietuvoje besiplėtojęs paukštininkystės verslas pagaminamos produkcijos mastais seniai pralenkė kiaulininkystę. Tačiau sektoriaus plėtrą stabdo skerdyklų trūkumas, rašo "Verslo žinios". ...

Daugiau straipsnių