Vietoje „Visuomio“ bus centrinė valstybės įmonių priežiūros agentūra (papildyta 14.10 val.)

Vyriausybė atsisako planų steigti visas valstybės įmones valdantį holdingą "Visuomis", tačiau visvien pasiryžusi tokių įmonių priežiūrą perduoti vienai centralizuotai įstaigai.

Prižiūrės žinyba prie Finansų ministerijos?

Pirmadienį Vyriausybės pasitarime svarstyti įvairūs variantai, kaip turėtų būti valdomos valstybės įmonės, kad jos veiktų kuo efektyviau ir neštų kuo didesnes įplaukas į valstybės biudžetą. Premjeras Andrius Kubilius pripažino, kad dėl nepritarimo valdančiojoje koalicijoje atsisakoma anksčiau puoselėto "Visuomio" idėjos.

"Vyriausybėje svarstomoje valstybės įmonių valdymo strategijoje to jau nebėra. Bet strategijos tikslas lieka tas pats - siekti, kad valstybės turtas būtų valdomas kuo efektyviau ir atneštų kuo didesnę naudą valstybei bei biudžetui", - tvirtino A.Kubilius.

Todėl, pasak premjero, reikalingas "vieningas strateginis vadovavimas" visoms valstybės įmonėms, nors ir nejungiant jų po vieno holdingo stogu. Tam esą numatoma paskirti vieną esamą arba naujai įsteigtą žinybą, kuri valdymo srityje nustatytų strateginius tikslus visoms valstybei priklausančioms bendrovėms.

Tokią žinybą gali būti įpareigota prižiūrėti Finansų ministerija, nors galutinio sutarimo dėl to dar nėra.

Derins, kaip atrodys visa sistema

„Reikalingas vieningas vadovavimas ir vieningas nustatymas bei įgyvendinimas tam tikrų strateginių tikslų“, - pastebėjo A.Kubilius.

Pasak jo, tai, kad tokia strateginė valstybės įmonių priežiūra bus perduota vienai žinybai, reiškia, jog nebebus vykdomi ankstesni planai visą valstybės turtą apjungti po vienu stogu ir jį valdyti visiškai centralizuotai. „Kiekviena ministerija, ir dabar prižiūrinti atitinkamas valstybės įmonės, ateityje išlaikys tam tikrą įtaką priimant konkrečius sprendimus dėl jų veiklos. Tačiau viena centralizuota įstaiga, žinyba, departamentas ar agentūra bus atsakinga už bendros valstybės įmonių strategijos sukūrimą bei priežiūrą“, - aiškino A.Kubilius.

„Pavyzdžiui, Suomijoje prie ministro pirmininko veikia specialus departamentas, kuris yra atsakingas už valstybei priklausančio turto valdymo strategiją, Slovėnijoje veikia atitinkama tarnyba prie vyriausybės. Yra šalių, kur visas valstybės turtas valdomas vieno holdingo, bet daugumoje valstybių yra kitaip“, - pridūrė premjeras, aiškindamas, kodėl iš pradžių svarstyta „Visuomio“ holdingo idėja, tačiau dabar pereinama prie kitokio modelio.

Tačiau jis kol kas negalėjo detalizuoti, koks po reformos bus valstybės įmonių valdymo modelis. Per dvi savaites Ūkio, Finansų ir Teisingumo ministerijos esą įpareigotos parengti konkretų planą, kaip turėtų būti įgyvendinta „Visuomio“ alternatyva.

Bus ir trumpalaikis planas

A.Kubilius tikisi, kad kartu su ilgalaike valstybės turto valdymo pertvarka bus parengtas ir artimiausio laikotarpio planas, kuris leistų jau kitąmet iš valstybės turto uždirbti gerokai daugiau, nei iki šiol.

Valstybė valdo maždaug 18 milijardų litų turtą. Tačiau pastaruoju metu iš jo gaunamas vos kelių dešimčių milijonų litų pelnas per metus, nors skaičiuojama, kad jis galėtų būti dešimteriopai didesnis.

Vyriausybė siūlė siekiant efektyvesnio valstybės turto valdymo sukurti "Visuomio" holdingą, kuris apimtų visas valstybės įmones. Tačiau ši idėja buvo sutikta itin nepalankiai tiek opozicijoje, tiek ir valdančiosiose partijose.

Nepalaikė „visuomenės lyderiai“

Ūkio ministras Dainius Kreivys patvirtino, kad „dėl skeptiško visuomenės lyderių nusiteikimo“ Vyriausybei tenka atsisakyti „Visuomio“ idėjos. „Bet negali likti taip, kaip yra dabar, kai valstybės turtas valdomas neefektyviai ir neneša į biudžetą pelną, proporcingą valdomam turtui“, - pabrėžė ministras.

Todėl, pasak jo, ir bus stengiamasi pertvarkyti valstybės įmonių valdymo sistemą, tik ne taip radikaliai, kaip siūlė ekspertai iš Skandinavijos – sujungti visas įmones į vieną holdingą.

D.Kreivys irgi kol kas negalėjo pasakyti, kaip baigsis šio ūkio sektoriaus pertvarka, tvirtindamas, kad dėl to dar bus diskutuojama tarp ministerijų, Vyriausybėje ir valdančiojoje koalicijoje bei apskritai Seime. Per artimiausias dvi savaites toks planas galėtų atsirasti.

Prezidentės priekaištai

A.Kubilius ir D.Kreivys tikino, kad dėl numatomos valstybės turto valdymo reformos nenumatoma keisti jokių įstatymų Seime, „nebent kažkurias įmones dėl tos reformos reikėtų pertvarkyti“.

„Dirbame ir stengiamės, kad jau kitąmet kuo geriau dirbtų visos valstybės įmonės. Turime pasiekti, kad tai būtų geriausios įmonės visame Vidurio Europos regione, nes kai atsivers rinkos, jos negalės būti konkurencingos, jeigu išliks tokios, kokios yra dabar“, - sakė A.Kubilius.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra priekaištavusi Vyriausybei, kad ši nesugeba patvirtinti tokios strategijos, kuri leistų iš valstybės valdomo milijardinio turto į biudžetą surinkti bent 250-300 milijonų litų pelno per metus.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kas atsitinka su senais televizoriais?
  Kas atsitinka su senais televizoriais?

  Senų televizorių perdirbimas yra brangus procesas, tačiau tą daryti būtina. Sąvartynuose ar prie konteinerių paliekami televizoriai teršia aplinką ir gali sukelti nepageidaujamą poveikį mūsų sveikatai. Koks yra senų televizorių, kurių kas...

  1
 • Kokių darbuotojų poreikis pernai augo?
  Kokių darbuotojų poreikis pernai augo?

  Pernai bendras skelbimų skaičius apie reikiamus darbuotojus išaugo daugiau nei dešimtadaliu – apie 12 procentų, atskleidžia darbo portalo CVbankas.lt statistika. Darbdaviai aktyviau ieškojo darbuotojų, kūrė naujų darbo viet...

  1
 • Vilniuje „pagalvės“ mokesčio kol kas nebus
  Vilniuje „pagalvės“ mokesčio kol kas nebus

  Vilniaus politikai atsisakė idėjos įvesti aptarnavimo rinkliavą į Lietuvos sostinę atvykstantiems turistams. ...

 • Siūloma kol kas nenaikinti lengvatų žemdirbiams
  Siūloma kol kas nenaikinti lengvatų žemdirbiams

  Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas siūlo kol kas nekeisti mokesčių lengvatų žemdirbiams. "Valstietis" Andriejus Stančikas nori palaukti naujojo Europos Sąjungos (ES) finansinio laikotarpio, kuris prasidės 2020 metais, kai galbūt pasik...

  1
 • Iš žaliosios energijos gaminamos elektros generacija Lietuvoje auga šuoliais
  Iš žaliosios energijos gaminamos elektros generacija Lietuvoje auga šuoliais

  2016 m. Lietuvoje iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) gaminama elektros energija patenkino net 18,9 proc. šalies energijos elektros poreikio. Tai – geriausias iki šiol užfiksuotas rodiklis. Pastebima, kad iš...

  3
 • A. Gelūnas: valdžiai skirtumo tarp vertėjo ir kirpėjos darbo nėra
  A. Gelūnas: valdžiai skirtumo tarp vertėjo ir kirpėjos darbo nėra

  Vis kalbama, kad reikia kelti kultūros prestižą, bet kokią kultūrą matėte per pastaruosius keturis mėnesius: kalno griūtis, operos skandalas, tautinis kostiumas, fortepijonas Seimui, LRT KLASIKAI sako Kultūros komiteto pirmininko pavaduotojas Arūnas...

  1
 • Pirmą kartą bus rengiama ataskaita apie valstybės turtą
  Pirmą kartą bus rengiama ataskaita apie valstybės turtą

  Valstybės turto valdytojas Turto bankas turės kasmet parengti ataskaitą apie šį turtą. Pirmoji ataskaita apie valstybės valdomą turtą už 2016-uosius bus parengta jau šiemet. ...

 • Turizmo tendencijos: populiarės trumposios išvykos ir asmeniniai konsultantai
  Turizmo tendencijos: populiarės trumposios išvykos ir asmeniniai konsultantai

  Atsispirdami nuo turizmo sektoriui gana sudėtingų 2016-ųjų, kuomet neramumai iš populiariausių Egipto, Turkijos kurortų persikėlė į Europos didmiesčius ir sukėlė ekonominių, psichologinių padarinių, 2017–uosius rinkos ekspertai vert...

 • Darbuotojų trūksta, bet išrankumas auga
  Darbuotojų trūksta, bet išrankumas auga

  Nors daugelyje sektorių jaučiamas darbuotojų stygius, dalis darbdavių ne mažina, o didina reikalavimus darbuotojams. Personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo bendrovės „Manpower Lit“ vadovė Gerda Baltrūnaitė teigia, kad rinkoje pastebim...

 • Klaipėdai reikia „pagalvės“ mokesčio?
  Klaipėdai reikia „pagalvės“ mokesčio?

  Pirmadienį miesto savivaldybės, turizmo sektoriaus atstovai susitiko su Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos nariais. Artėjant vasaros sezonui, svarstoma, kaip į Klaipėdą pritraukti daugiau turistų. Užsiminta ir apie vadinamąjį pagal...

Daugiau straipsnių