Viešieji pirkimai – katilas su neaiškiu viralu

70 centų už minutę

Ūkio ministras vakarykštėje spaudos konferencijoje pripažino, kad viešojo pirkimo procedūros Lietuvoje nėra nei skaidrios, nei efektyvios. Jo teigimu, tai tarsi juodas katilas: didelė prekių, paslaugų ir darbų dalis perkama per brangiai, konkursų sąlygos dažnai ruošiamos vienai bendrovei, visuomenė nežino, kam ir kiek pinigų išleidžia valstybės institucijos, Lietuva pirmauja Europoje pagal didžiausią konkursų, vykdomų neskelbiamų derybų būdu, skaičių – pernai neskelbiamų derybų būdu buvo vykdyta net 40 proc. visų pirkimų. Trečdalyje pirkimų pateikiamas tik vienas pasiūlymas ir t. t.

"Vis dar yra institucijų, kurios už pokalbio minutę mobiliuoju ryšiu moka po 70 centų, nes tokia kaina buvo numatyta penkerius metus galiojančiose sutartyse. Be to, konkursų nugalėtojai neretai pirkėjams suteikia ne tas paslaugas ar prekes, kurios buvo užsakytos. Pavyzdžiui, vykdomas konkursas iškloti kažkokią salę plytelėmis, o nugalėtojas pakloja linoleumą ir dažnai perkančioji pusė su tuo sutinka, nes būna susitarta iš anksto. Kas pastato mūsų aukštų valdininkų pilis?" – retoriškai klausė D.Kreivys.

Purtys tarnybą

Ministras išdidžiai pareiškė, kad nuo kitų metų sausio daug kas keisis. Esą iki 50 proc. visų viešojo pirkimo procedūrų bus organizuojama elektroninėje erdvėje – tai turėtų sumažinti galimybę susitarti. Viešųjų pirkimų, kurių pernai buvo atlikta už maždaug 13,5 mlrd. litų, suma šiemet gali sumažėti iki 7–8 mlrd. litų. Komunalinės įmonės, kaip "Vilniaus vandenys" ar "Lietuvos energija", bus įpareigotos skelbti viešojo pirkimo konkursus. Mat iki šiol jiems buvo leidžiama to nedaryti. Bus reorganizuojama Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT). Ją nuspręsta prijungti prie Ūkio ministerijos, taip pat jau aišku, kad keisis ir jos direktorius Rimgaudas Stanislovas Vaičiulis. "Dabartinio VPT vadovo kadencija baigiasi sausio pradžioje, sutarties su juo pratęsti neplanuojame", – pareiškė ūkio ministras. Toliau bus tobulinamas Viešųjų pirkimų įstatymas.

Ministras tikisi, kad Seimas dar šiemet svarstys atitinkamas Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas. "Seime šiuo metu svarstymo laukia dar vienas Viešųjų pirkimų įstatymo pataisų paketas – jau antrasis. Priėmus šį paketą, nuo 2010-ųjų sausio 1 d. bus toliau didinamas viešųjų pirkimų skaidrumas: bus siekiama užkirsti galimus konkurso dalyvių susitarimus, efektyviau vyks ginčų nagrinėjimo procesas. Bandysime įvesti rašytinę ginčų nagrinėjimo tvarką, nes šiandien, jei rezultatai apskundžiami, procesas gali tęstis ir metus, įstringa projektai, kuriems skiriama ES parama", – kalbėjo D.Kreivys.

Esą jau dabar nemažai padaryta. "Tai, kad mobiliojo ryšio paslaugos daugelyje valstybės institucijų atpigo nuo maždaug 70 centų iki 6 centų už minutę, tai tik mūsų nuopelnas", – gyrėsi D.Kreivys.

Skaidrinimas – dar įkalnėje

Tačiau ekspertai abejoja, ar gražūs ministro pažadai taip greitai virs darbais. "Tikėtis rezultatų galima, bet nemanau, kad viskas įvyks taip greitai, kaip tikisi ministras. Šioje srityje padaryta dar labai mažai. Tiesą sakant, kol kas apie viešųjų pirkimų skaidrumą tik pradedama kalbėti. Aišku, džiugu, kad Ūkio ministerija bent jau atnaujino diskusijas šia tema. Anksčiau tai apskritai buvo tabu, valdininkai labai nenorėjo, kad kas nors jiems žvilgčiotų per petį ir trukdytų užsidirbti", – sakė su korupciją kovojančios tarptautinės organizacijos "Transparency International" Lietuvos skyriaus direktorius Sergejus Muravjovas.

Anot jo, kol kas Lietuvoje nėra net viešųjų pirkimų strategijos. Nežinia, ir kas ją kurs bei prižiūrės. Taip pat esą dar reikia tobulinti Viešųjų pirkimų įstatymą ir elektroninę sistemą, kad kiekvienas pilietis galėtų nevaržomas sužinoti, už kiek viena ar kita institucija valo savo patalpas.

"Šių metų pradžioje buvo atliktas viešųjų pirkimų skaidrumo tyrimas. Jis parodė, kad šių procesų skaidrumas yra lygiai toks pats kaip ir prieš trejus metus. 48 proc. verslininkų pareiškė nedalyvavę viešojo pirkimo procedūrose, nes neva nuo pat pradžių žinojo, kas taps konkurso nugalėtoju. 45 proc. pabrėžė, kad politikai netiesiogiai bando daryti įtaką viešųjų pirkimų rezultatams ir t. t. Taigi nuveikta labai nedaug ir girtis dar tikrai nėra dėl ko. Kol kas nei aš, nei jūs negalite gauti visos informacijos. Net tos institucijos, kurios pagal dabartinius įstatymus turėtų teikti informaciją apie viešąjį pirkimą, to nedaro ir yra nebaudžiamos. Visiškai neteikiama informacija apie subrangovus", – taisytinus dalykus vardijo S.Muravjovas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių