Verslininkai: didinant minimalią algą, didės skylė „Sodros“ biudžete

Pirmasis naujosios Vyriausybės sprendimas, įsigaliojęs nuo šių metų pradžios – mėnesinės minimalios algos padidinimas iki 1000 litų. Taip kairioji valdančioji dauguma neva siekia pamaloninti mažiausiai uždirbančiuosius. Beje, jie daugiausiai dirba smulkaus verslo įmonėse.

Šių įmonių savininkai ir vadovai sutinka, kad dirbantieji turi uždirbti daugiau, nes kas labiau nei jie jaučia darbo jėgos emigraciją į Vakarų šalis. Nors po krizės vidaus vartojimas ėmė stabilizuotis, tačiau į prieškrizinį lygį dar negrįžo. Brangstanti energetika, patalpų nuoma ir algų didinimas verčia verslininkus peržiūrintys buhalterines ataskaitas, kaip Vyriausybės sprendimai paveiks jų įmonių veiklą. Jie žada bent jau pora mėnesių stebėti situaciją, tačiau neatmeta, kad vėliau gali tekti mažinti darbuotojų skaičių.

Kol verslininkai dar tik skaičiuoja ir tikisi padidėsiančių apyvartų, Vyriausybė jau suplanavo, kad minimalios algos padidinimas per mokesčius iki 190 milijonų litų papildys Nacionalinį, Sodros ir Privalomojo sveikatos draudimo biudžetus. Kas tai – nuoširdus siekis šiek tiek palengvinti mažiausiai uždirbančiųjų gyvenimą ar žarstomas dosnumas verslo sąskaita, tiesa, dar papildant ir valstybės biudžetą?

Sostinėje bei uostamiestyje veikiančių picerijų vienas iš savininkų sako, kad maitinimo įstaigose minimalų atlyginimą gauna iki 40 procentų dirbančiųjų: valytojai, indų plovėjai, kiti, dažniausiai, virtuvės darbuotojai. Padavėjų darbo nesibodi studentai, taip pat gaunantys minimalų atlyginimą. Padidėjusi MMA vers peržiūrėti ne tik įmonės buhalteriją.

„Gali būti, kad peržiūrėsim buhalteriją, nuo pilno etato darbuotojus pervesim į 0,75 etato. Vis dėlto bus „žirklės“: mes atlyginimą turėsim mokėti vasario mėnesį, kai tiek sausio antra pusė, tiek vasario mėnuo yra tikrai prekybai blogiausias laikotarpis. O galbūt tas padidėjimas, kurio mes tikimės, ateis kovo mėnesį. Geriausiu atveju šituos du mėnesius mes turėsim sumokėti jau padidintą atlyginimą, o pajamas gausim truputį vėliau. Vis dėlto reikia tikėti ir ekonomistų paskaičiavimais, ir Vyriausybės pažadais, kurie irgi sako, kad tai atneš papildomas pajamas.“, – sako picerijų tinklo „Submarine“ bendrasavininkas Raimundas Kairys.

Tačiau tarp smulkaus ir vidutinio verslo atstovų nemažai tokių, kurie tokį optimizmą dėl galimo vartojimo padidėjimo vertina skeptiškiau, esą dėl minimalios algos padidinimo smulkaus verslo apyvartos nepadidės.

„Kur tas žmogus išleidžia pinigus? Jis išleidžia prekybos centre tam, kad nusipirktų duonos. Arba sumoka monopolininkams, kad sumokėtų šilumos mokesčius. Viskas, šitas žmogus daugiau nieko sau neleidžia. Ir kada sakome, kad verslininkai turės pinigų iš apyvartos, tai tos apyvartos čia nėra. Vadinasi, mūsų smulkiam ir vidutiniam verslui yra didžiulis nuostolis“, – teigia Dalia Matukienė.

Verslininkų atstovai teigia, kad iš minimalios algos didinimo daugiau išloš ne jas gaunantys žmonės, o per įvairius mokesčius valstybės biudžetas.

„Didinant minimalią algą nuo 850 iki 1000, darbuotojas, kuriuo rūpinasi profsąjungos, gauna 109 litais daugiau. Verslininkui 296-iais litais didėja mokesčiai. Ne tik mokesčius, bet ir žmogui reikia mokėti. Ir valstybė iš to išlošia 187 Lt“, – tikina D. Matukienė.

Jeigu jau verslui užkraunama papildoma finansinė našta, tai ir valstybė turėtų daugiau prisidėti didindama neapmokestinamajį minimumą, tvirtina smulkaus ir vidutinio verslo atstovai. Tuo metu premjeras apie tokias galimybes kol kas kalba miglotai.

„Mokesčių sistema bus peržiūrėta. Darbas šitas pradėtas. Bet yra iškeltas vienas pagrindinis tikslas, kad apmokestinimą darbo pajamom reikia mažinti, bet perskirstomoji dalis lyginant su BVP negali mažėti“, – sako Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Finansų analitikai sako, kad minimalios algos didinimas sukels poreikį didinti atlyginimus biudžetinių įstaigų darbuotojams.

„Aš matau didesnę grėsmę biudžetininkams. Ko gero, kad didės algos ir iš biudžeto išlaikomiems žmonėms. Aš neturiu galvoje nei gydytojų, nei mokytojų, nei darželio auklėtojų, bet aš turiu galvoje tuos elementarius valdininkus, kuriems irgi, ko gero, didės algos. Tai reiškia, kad visam valstybės aparatui mums reikės surinkti daugiau mokesčių tam, kad juos išlaikytume“, – mano Finansų analitikų asociacijos valdybos narė Daiva Rakauskaitė.

Verslininkai sako, kad didinant minimalią algą, didės skolų skylė Sodros biudžete. Ir ne tik.

„Sausio 1 dieną verslo įmonės Sodrai buvo skolingos 176 milijonus. Prieš metus skola buvo 166 milijonai. Vadinasi, per metus verslo įsiskolinimas padidėjo 10 milijonų. Dabar pažiūrėsim, kas pasidarys, kai maždaug po kokių mėnesio ar dviejų šitos įmonės turės sumokėti Sodros mokesčius. Nes verslininkui darys yra tik keli pasirinkimai. Tai, kad jis mažina darbuotojų skaičių, vadinasi, žmonės eis į Darbo biržą ir ten gaus iš valstybės socialines garantijas – didinam neatsakingų žmonių skaičių. įmonės galbūt samdys žmones pusę etato arba 25-iems procentams etato. Įmones priverčiam kažką daryti. Ir jei didės įsiskolinimas Sodrai, Sodra dar labiau praloš, vietoj to, kad išloštų“, – mano D. Matukienė.

Premjeras žada verslininkams palengvinti naštą didinant atlyginimus ir atidėti kuriam laikui mokesčių mokėjimą.

„Yra apsispręsta ir kalbėta su mokesčių inspekcija. Aš manau, artimiausiu metu, jeigu reikės, bus paruošta tam tikra dokumentacija, kad jie tiesiogiai kreipiasi į mokesčių inspekciją su atliktais paskaičiavimais ir įrodomu pagrįstumu, kad tam tikram laikotarpiui būtų galima nukelti mokesčių mokėjimą vėlesniam laikotarpiui“, – sako A. Butkevičius.

„Mes jau pripratom per 4 metus prie tų drastiškų priemonių. Aš galvoju, kad tie, kurie išgyveno tuos keturis metus, išgyvens ir šitą laikotarpį, aš tikiu. O atleidimas darbuotojų nėra pati drastiškiausia priemonė. Drastiškiausia priemonė būtų bankrotas. Tada visų darbuotojų yra išėjimas į gatvę“, – tikina picerijų tinklo „Submarine“ bendrasavininkas R. Kairys.

Verslininkai sako pritariantys, kad jų darbuotojai turi uždirbti Lietuvoje ir neemigruoti į kelis kartus didesniais atlyginimais juos viliojančias kitas šalis. Tačiau jie tikina, kad verslo finansines galimybes riboja bendra šalies rinka, todėl iš naujosios valdžios tikisi daugiau dėmesio verslo problemoms.


Gairės: Sodra, skolos, MMA

Komentarai 23 Rašyti komentarą

orka

orka portretas
Iš viso šito bla bla bla supratau tik viena: mūsų O. Benderiai tebesivadovauja fraze - "Kisa, kam jums pinigai? Juk jūs visai neturite fantazijos" (citata gali būti netiksli)... Skant, š**** tu, ne vIArslinykas, jei neišgali mokėti 3-čio nuo galo ES minimumo. Nereik tik verkšlent, kad po to darbuotojų nerandi, emigracija ir t.t...

666

666 portretas
lai nemyža į bata mes visi mato ir žino kokie pas ką atlyginimai :))) taip kad jei direktorius uždirbs mažiau tai nieko čia blogo :))))) . GAILA KAD NEIVEDA PROGRESYVINIO MOKESČIO

mistika

mistika portretas
Verslininkui Lietuvoje sumoketi 1000lt atlyginima tai tragedija, taciau toki pati versla turint UK, jis lengva ranka tokiam pat darbuotojui sumoka 1000 svaru ir neverkia, ir nebankrutuoja, ir kas idomiausia negasdina karalienes, kad Anglijai bus šakes.

XXI a. baudžiava Lietuvoje

XXI a. baudžiava Lietuvoje portretas
22 metus Lietuvą skurdino, partinių gaujų suformuotos, penkiolika vyriausybių. Štai kokioje padėtyje dabar yra Lietuvos žmonės. Kai ... Anglijoje nekvalifikuotas darbininkas už minimalų valandinį atlygį gali nusipirkti šešis produktus: - pieno 1 litrą; - miltų 1 kilogramą; - cukraus 1 kilogramą; - 6 kiaušinius; - aliejaus 1 litrą; - dyzelino 1 litrą. Tai ... Lietuvoje nekvalifikuotas darbininkas už minimalų valandinį atlygį nepajėgus nupirkti dyzelino 1 litro, aliejaus 1 litro (nes brangesnis už dyzeliną su akcizais) ir iš likusių keturių aukščiau išvardintų produktų gali nusipirkti tik vieną kurį nors, nes kitiems įsigyti pinigų jau nepakanka. (Tai yra 2012 kovo mėnesio tyrimo duomenys) Tokiom nežmoniškom sąlygom Lietuvoje skursta dirbantis jaunimas ir mes su mažiausiomis darbo pajamomis, tokiom sąlygom yra priversti vargti ir mūsų tėvai pensininkai. Jei Europos Sąjungoje (ES) yra toleruojama tokia atskirtis, tai ES neturi ateities.
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Prekyba taršos leidimais didžiausią pelną krovė „Vilniaus energijai“
  Prekyba taršos leidimais didžiausią pelną krovė „Vilniaus energijai“

  Daugiau kaip prieš dešimtmetį Europos Sąjungoje ir Lietuvoje startavusi aplinkos taršos leidimų sistema (ATL) bent jau pirmajame jos etape daugeliui šalies įmonių sudarė galimybę gauti papildomo pelno, o viena labiausiai pasi...

 • „Saulėtekio slėnį“ papildė Biotechnologijų verslo inkubatorius
  „Saulėtekio slėnį“ papildė Biotechnologijų verslo inkubatorius

  Besibaigiant Inovacijų savaitei, rugsėjo 30 d. Vilniaus universiteto Saulėtekio slėnyje atidarytas Biotechnologijų verslo inkubatorius. ...

 • Užsienio investicijų srautai į Lietuvą senka
  Užsienio investicijų srautai į Lietuvą senka

  Tiesioginių užsienio investicijų (TUI) srautas į Lietuvą pirmąjį pusmetį mažėjo,tačiau antrąjį ketvirtį - didėjo. Lietuvos investicijų srautas užsienyje per ketvirtį mažėjo, skelbia Lietuvos statistikos departamentas ir Lietuvos bankas. ...

 • Pirmoji čekių loterija – kitų metų pradžioje
  Pirmoji čekių loterija – kitų metų pradžioje

  Pirmoji fiskalinių čekių loterija galėtų būti surengta kitų metų pirmąjį ketvirtį, sako Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atstovas. ...

 • Ką daryti, jei darbdavys nesumoka uždirbtų pinigų?
  Ką daryti, jei darbdavys nesumoka uždirbtų pinigų?

  Finansinės įmonių krizės, pasunkėjusi ekonominė situacija ar patirti nuostoliai priverčia darbdavius imtis radikalių taupymo priemonių, kurių taikinyje dažniausiai atsiduria darbuotojai ir jiems priklausantis darbo užmokestis. ...

  2
 • Pradedami uosto kanalo valymo darbai ties SGD terminalu
  Pradedami uosto kanalo valymo darbai ties SGD terminalu

  Nuo spalio 3-9 dienos laikinai stabdoma Suskystintųjų gamtinių dujų laivo-saugyklos „Independence“ veikla. SGD laivas-saugykla bus patrauktas iš įprastos terminalui skirtos vietos, esančios prie Kiaulės Nugaros salos. Tuo metu Klaip...

  1
 • Lenkija Lietuvos verslui gali pasiūlyti milžinišką platinimo tinklą
  Lenkija Lietuvos verslui gali pasiūlyti milžinišką platinimo tinklą

  Lenkija - didelė mažų kainų rinka, kuri Lietuvos verslininkams, mainais į nedideles maržas, gali pasiūlyti milžinišką distribucijos tinklą, sako Lenkijos geležinkelių kompanijos "PKP Energetyka" stebėtojų tarybos pirmininkas Maci...

 • Embargo pasekmė: Lietuvos investuotojai nusisuka nuo Kaliningrado
  Embargo pasekmė: Lietuvos investuotojai nusisuka nuo Kaliningrado

  Lietuvos verslininkai ilgai buvo didžiausi užsienio investuotojai Kaliningrade - čia veikia lietuviško kapitalo maisto perdirbimo fabrikai, daug užsakymų rasdavo ir statybininkai, tačiau įvedus prekių embargą ir nutraukus galiojusias lengvatas ...

 • Slėpti mokesčius bus sunkiau
  Slėpti mokesčius bus sunkiau

  Šeštadienį pradėsianti veikti nauja išmanioji mokesčių administravimo sistema padės surinkti daugiau pridėtinės vertės mokesčio (PVM), tikisi Valstybinė mokesčių inspekcija. Tačiau jos atstovai kol kas neprognozuoja, kiek gal...

 • Inovatyviems verslams – ES parama
  Inovatyviems verslams – ES parama

  Smulkiajam ir vidutiniam verslui plečiasi galimybės, pasinaudojus Europos investicinio fondo lėšomis, sukurti inovatyvius verslus, ypač regionuose. Skaičiuojama, kad 50 mln. eurų iš vadinamojo Junkerio plano galėtų pasinaudoti beveik pus...

  1
Daugiau straipsnių