Vers visus ūkininkauti tvarkingai

Kasmet sulaukiame ūkininkų raginimo atvažiuoti pasižiūrėti kaimynų piktžolėtų laukų. Patys neūkininkauja ir kitiems kenkia, nes užkrečia ir tvarkingai ūkininkaujančiųjų sklypus. Per pirmą šių metų pusmetį tikrintojai šalyje užfiksavo 657 apleistus žemės sklypus.

Simbolinės baudos

Nuo praėjusių metų lapkričio iki gegužės pradžios apie 300 neprižiūrėtų žemių savininkų nubausti gana simbolinėmis– iki 100 Lt– baudomis.

Ūkininkai piktinasi, kad valstybė iš esmės nesiima jokių priemonių pažaboti tuos, kurie neprižiūri žemės sklypų. Tiesa, remiantis Administracinių teisės pažeidimų kodekso 107 str., žemės savininkų arba kitų žemės naudotojų nesiėmimas kovos su piktžolėmis, augalų kenkėjais ir ligomis priemonių užtraukia įspėjimą arba baudą nuo penkiasdešimties iki šimto litų.

Tokie pat veiksmai, padaryti asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmoje dalyje numatytą pažeidimą, užtraukia baudą nuo šimto iki trijų šimtų litų. Tačiau tokios baudos pažeidėjų negąsdina. Įdomu, kad tokių sklypų savininkai sėkmingai gauna ES tiesiogines išmokas, iš jų sumoka baudas ir dar lieka laisvų pinigėlių.

Dirba už valdininkus

Dažniausiai konfliktų kyla tarp ūkininkaujančiųjų intensyviai ir ekologiškai. Štai neseniai kantrybė trūko Raseinių rajone ūkininkaujančiam Valdui Morkui.

„Labai sunku ūkininkauti bei palaikyti savo laukus švarius ir kokybiškus, nes šalia esantis žemės ūkio bendrovės nežinia kokiomis kultūromis užsėtas laukas pilnas piktžolių“,– su apmaudu kalba V.Morkus.

Ūkininkas piktinasi, kad jam pačiam dėl tokių reikalų reikia ieškoti pagalbos. „Juk dirba daug tarnautojų, jie gauna iš valstybės atlyginimus, tad ir turėtų tikrinti bei stebėti, kaip ūkininkaujama, ar nepažeidžiamos taisyklės gaunant ES paramą. O dabar aš turiu už juos dirbti. Supraskite– nesinori pyktis su kaimynais, tačiau kai peržengiamos visos ribos, nelieka kitos išeities“,– sako ūkininkas V.Morkus.

Nuostolius pažadėjo atlyginti

Bendrovės finansų vadovė Rasa L. iš pradžių mus tikino, kad bendrovės laukai negali būti piktžolėti, nors ūkininkaujama ekologiškai. Tačiau vėliau, matyt, kai pasitarė su agronomais, taip ryžtingai nebeteigė.

„Paprastai mes su visais draugaujame ir kilus konfliktams susitariame, nuostolius atlyginame“,– tikino viena bendrovės vadovių.

Vėliau finansų vadovė dar kartą redakciją patikino, jog ūkininkui už patirtus nuostolius bus atlyginta, o agronomai pasirūpins, kad tokių atvejų nepasikartotų. Tik dėl šio pažado nerašome bendrovės pavadinimo.

Be to, apie šį atvejį žino ir Raseinių rajono Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Arvydas Žukauskas. Jis irgi redakcijai pažadėjo su specialistais nuvykti pas ūkininką ir išsiaiškinti visas aplinkybes.

„Tokių atvejų netoleravome ir netoleruosime, nelauksime, kol bus padidintos baudos. Jeigu nepadės mūsų pokalbis, surasime veiksmingesnių būdų“,– sakė A.Žukauskas.

Pasak Kaimo reikalų skyriaus vedėjo, tokiais atvejais ūkininkams pirmiausia reikėtų ieškoti susitarimo.

„Reikia išsiaiškinti priežastis. Kartais taip susiklosto aplinkybės– tai technika apvilia, tai netinkamai panaudojamos chemijos priemonės. Tačiau jeigu yra piktybiškų atvejų, reikia veikti ryžtingai“,– pataria A.Žukauskas.

Mokesčiai išaugs iki 20 kartų

Kitų metų pabaigoje kai kurių žemės sklypų savininkai su žemės mokesčio sąskaita sulauks įspėjimo, kad aplaidžiai tvarkantis po metų teks mokėti trečdaliu brangiau, o per trejetą metų apleistų sklypų savininkams žemės mokestis išaugs iki 20 kartų– taip siekiama dirvonuojančias žemes grąžinti jas dirbantiesiems.

Kaip jau rašėme, žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus įsakymu sudaryta darbo grupė pateikė savo siūlymus dėl žemės verčių žemėlapių taikymo apskaičiuojant žemės mokestį už nedeklaruotus privačios žemės sklypus. Tikėtina, kad Seimas sprendimą priims dar šių metų rudens sesijoje.

Kokios pasekmės? Būtų naudinga ne tik ūkininkams, bet nubyrėtų ir valstybei. Neoficialiais skaičiavimais, papildomai apmokestinus maždaug 0,4 mln. ha piktžolėmis apžėlusių žemės plotų, į biudžetą subyrėtų kelios dešimtys milijonų litų. Yra ir kita medalio pusė– ŽŪM duomenimis, „įdarbinę“ 0,4 mln. ha apleistų žemių, kasmet galėtume uždirbti 1,35 mlrd. Lt pajamų, o darbo turėtų apie 20 tūkst. gyventojų. Be to, tikimasi, kad išaugus mokesčiams žemės lengviau galės išsinuomoti ūkininkai, pagyvės žemės rinka.


Gairės: ūkininkai, sklypai

Komentarai 0 Rašyti komentarą
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lietuvos oro uostai žiemos sezoną pasitinka optimistiškai
  Lietuvos oro uostai žiemos sezoną pasitinka optimistiškai

  Lietuvos oro uostai žiemos sezono metu pasiūlys keletą naujų krypčių. Iš Vilniaus oro uosto bus galima nuskristi į Islandijos sostinę Reikjaviką, Lydsą, Maltą ir Barį. „Wizz Air“ skrydžius į Norvegijos miestus (Stavangerį, Ber...

 • Brangioms bankų paslaugoms uždėtas apynasris
  Brangioms bankų paslaugoms uždėtas apynasris

  Nuo 2017 m. vasario 1 d. bankai ir kredito unijos privalės suteikti galimybę visas būtiniausias mokėjimo paslaugas gauti už ne didesnę kainą kaip 1,5 Eur, nepasiturintiems gyventojams - 0,75 Eur per mėnesį. Tokia kaina nustatyta pagal Lietuvos banko p...

 • Į Baltarusiją Lietuvos pieno perdirbėjai šiemet produkcijos išvežė mažiau
  Į Baltarusiją Lietuvos pieno perdirbėjai šiemet produkcijos išvežė mažiau

  Pienininkų asociacijos Pieno centro, vienijančio bendroves Vilkyškių pieninę, "Rokiškio sūris" ir "Pieno žvaigždės", direktorius Egidijus Šimonis neigia mitą, esą lietuviški pieno produktai į Rusijos r...

 • Kol kas lietuviams Persijos įlankos rinka beveik „terra incognita“
  Kol kas lietuviams Persijos įlankos rinka beveik „terra incognita“

  Lietuviams, besižvalgantiems nauju rinkų arabiškuose aukšta perkamąja galia pasižyminčiuose Persijos įlankos kraštuose, vertėtų pasidomėti galimybėmis kurtis vienoje Dubajaus laisvųjų ekonominių zonų (LEZ), nes viena jų - DM...

 • Spalį padidėjo vartotojų pasitikėjimo rodiklis
  Spalį padidėjo vartotojų pasitikėjimo rodiklis

  Vartotojų pasitikėjimo rodiklis spalį, palyginti su rugsėjo mėnesiu, padidėjo 2 procentiniais punktais iki minus 8. ...

 • Daugiausia laisvės verslui – Neringoje
  Daugiausia laisvės verslui – Neringoje

  Atliktas tyrimas parodė, jog Neringa užima pirmą vietą pagal verslo laisvės indeksą iš visų 60 Lietuvos savivaldybių. Ši netgi lenkia Vilnių, Kauną ir kitus didmiesčius. Į verslo laisvės lyderių dešimtuką taip pat pateko Kla...

 • Dalinė ar visa apdaila?
  Dalinė ar visa apdaila?

  Pirkti jau įrengtą, o galbūt neįrengtą būtą? Lietuvoje tebėra populiariausi butai su daline apdaila, nors estai ir latviai mieliau perka butus su visa apdaila. ...

 • Paveldimo turto mokestis: kokiais atvejais jį reikia mokėti?
  Paveldimo turto mokestis: kokiais atvejais jį reikia mokėti?

  Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija primena, kad kai kuriais atvejais gyventojams paveldėjus turtą gali atsirasti prievolė sumokėti paveldėto turto mokestį. ...

  3
 • Pramonės produkcija vėl kyla
  Pramonės produkcija vėl kyla

  Pramonės produkcijos gamyba ir pardavimas Lietuvoje per devynis šių metų mėnesius, palyginti su 2015 m. sausiu–rugsėju, padidėjo 2,6 proc. – iki 13,6 mlrd. eurų. Ekonomistų teigimu, ši tendencija nuteikia optimistiškai....

 • Kova dėl baltarusiškų krovinių
  Kova dėl baltarusiškų krovinių

  Rusija ne tik reikšmingai sumažino savo krovinių gabenimą per Baltijos valstybių uostus, tačiau ir siūlo tai daryti sąjungininkei Baltarusijai. Valstybinė Rusijos geležinkelių operatorė RŽD nustatė 25 proc. įkainių nuolaidą Baltarusijos ...

  1
Daugiau straipsnių