Vaistų kainų reforma ligoniams varė siaubą

Vos prieš porą mėnesių įsigaliojusiame kompensuojamųjų vaistų kainyne - vėl permainos.

Netrukus pacientus atsivys ir kita Sveikatos apsaugos ministerijos parengta naujovė: mažų dozių vaistai nebus kompensuojami, o iš kompensuojamųjų vaistų kainyno išbraukiama apie 150 vaistų, antradienį rašo dienraštis "Lietuvos rytas".

Tokie vaistai netelpa į vadinamąjį tunelį, kuris atsijoja kompensuojamuosius vaistus, kurie (skaičiuojant bazinę kainą pagal veikliosios medžiagos vienetą) yra 60 proc. brangesni už pigiausią analogišką preparatą. Tokia tvarka yra numatyta pernai gruodį išleistame Vyriausybės nutarime.

Pakuojami mažomis pakuotėmis ar mažų dozių vaistai yra santykinai brangesni, todėl ir išbraukiami iš kainyno pirmiausia.

Išbraukus šiuos preparatus, Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžete pinigų nepadaugės: ir išbrauktų preparatų, ir likusių kainyne analogų bazinė kaina (kompensuojamoji vaistų dalis) yra ta pati.

Tik pacientai neteks galimybės rinktis. Už brangesnį, bet norimą preparatą jie turės mokėti nebe priemoką, bet visą kainą. Be to, iš kainyno išbraukti vaistai pabrangsta - mat jiems nebetaikoma pridėtinės vertės mokesčio lengvata.

Išbraukus vienų gamintojų vaistus, kitiems sudaromos išskirtinės sąlygos: jiems nelieka konkurentų.

Etinių farmacijos įmonių asociacija (dabar - Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija) dar pavasarį kreipėsi į Konkurencijos tarybą.

Jos argumentas - ydinga vaistų kompensavimo tvarka pažeidžia konkurencijos principus.

Surinkusi informacijos, spalio 21-ąją Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Vyriausybės nutarimu patvirtintos bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos. Būtent ši tvarka ir sukuria vadinamąjį tunelį.

Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Martynas Marcinkevičius farmacijos klausimais sako, kad tokio sprendimo tikslas yra taupyti pacientų pinigus: mažinti priemokas. "Pastebėjome, kad, sumažinus bazinę kainą, gamintojai visą finansinį krūvį perkelia pacientams. Gamintojai, investuodami į rinkodarą, skatina brangių vaistų vartojimą. Pacientai už juos moka didesnes priemokas, nors yra daug pigesnių analogiškų preparatų".

Pasak jo, pacientams neturėtų kilti problemų vartojant vaistus, o prireikus didesnės dozės tabletę galima dalyti pusiau.

Inovatyvių vaistų gamintojų asociacijos prezidentas Mindaugas Papievis aiškina, kad bazinių kainų skaičiavimo metodika yra pasenusi ir ydinga.

"Mažų dozių vaistų dažniausiai reikia gydant vaikus arba pradedant gydymą, kai iš pradžių vaistų skiriama mažomis dozėmis. Kadangi už mažų dozių vaistus pacientams tenka daugiau primokėti, gydytojai neretai jiems išrašo didesnių dozių preparatų. Todėl vaistai dabar vartojami neracionaliai," -aiškino M.Papievis.


Šiame straipsnyje: vaistai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių