Vaistų kainos – lyg už mūro sienos (papildyta)

 

Vakar konkurencijos sargai pagaliau įvardijo vaistų gamintojus ir teikėjus, kurie kaltinami karteliniu susitarimu, ir pateikė jiems oficialius kaltinimus. Farmacininkų advokatai suplukę įrodinėjo, kad dėl kainų nebuvo tartasi.

Įtariami stambiausi žaidėjai

Konkurencijos taryba (KT) draudžiamais susitarimais vaistų rinkoje įtaria 8 bendroves: "Berlin-Chemie Menarini Baltic", "GlaxoSmithKline Lietuva", "Nutricia Baltics", "Viasana", "Fresenius Kabi AG Corporate Communications", kuri Lietuvoje veikia per ribotos atsakomybės bendrovės "Fresenius Kabi Polska" Baltijos atstovybę, ir vaistų didmeniniai pardavėjai "Limedika", "Tamro" ir "Armila".

Lietuvių įmonės "Sicor Biotech" ir kitų kitų tirtų bendrovių atžvilgiu vykdytą tyrimą KT specialistai siūlo nutraukti.

Vaistų gamintojai ir platintojai kaltinami pamynę sąžiningos konkurencijos principus ir iškraipę medikamentų kainas, nes šie vaistus ligoninėms esą tiekia apie 20–75 proc. ar net kelis kartus pigiau nei vaistinėms.

Teigiama, kad vaistų gamintojai ir platintojai prieš dalyvaudami viešuosiuose konkursuose, kuriuose gydymo įstaigos perka visus vaistus, tariasi tarpusavyje dėl to, kokios medikamentų kainos turėtų būti pasiūlytos. Įtariama, kad būta ir tokių atvejų, kai sutarus su gamintojais, vieną tos pačios ligoninės skelbtą konkursą laimėdavo vienas didmenininkas, antrą – kitas, o trečią – trečias. Taip buvo ribojama konkurencija ir tarp skirtingų to paties vaisto prekės ženklų.

Vaistų gamintojai taip pat kaltinami ir tuo, kad esą susitarę tarpusavyje konkrečiai nurodydavo platintojams medikamentų kainas, kurias šie turėtų taikyti parduodami juos ligoninėms ir vaistinėms. Maža to, gamintojai neva  net nustatydavo, kokią maržą turėtų taikyti didmenininkai. Taip būdavo fiksuojamos ir ilgą laiką palaikomos gamintojų siūlomos kainos. Tai neva vyksta jau mažiausiai trejus metus.

Išdavė elektroniniai laiškai

KT, patikrinusi vaistų gamybos ir platinimo bendrovių kompiuterius, rado susitarimus neva įrodančių elektroninių laiškų. Tačiau farmacininkų advokatai įtikinėja, kad tokie įrodymai – menkaverčiai, nes tai esą tik informacijos nuotrupos – pardavimo vadybininkų tarpusavio pokalbiai ir derybos, o ne konkrečių susitarimų kopijos.

"Bendrovė "Berlin-Chemie" kaltinama tuo, kad nustatinėdavo vaistų platinimo kainas. Visi įtarimai grindžiami tik keliais elektroniniais laiškais. Kalbame apie dešimtis viešųjų konkursų, ne mažiau kaip trejų metų vaistų gamintojų veiklos analizę, bet iš viso atrastos tik dvi žinutės, dėl kurių gali kilti įtarimas, kad koks nors susitarimas buvo – kad buvo nustatytos kainos. Vienoje jų yra kalba apie vaistų kainą. Bet ten nėra absoliučiai jokių prievolių laikytis siūlomų kainų, – įtikinėjo "Berlin-Chemie Menarini Baltic" atstovaujantis advokatas Alvydas Gineitis. – Tai yra susirašinėjimas tarp dvejų įmonių vadybininkų. Ten nevertinami jokie teisiniai aspektai, niekas neanalizuojama. Tai – tik pasiūlymas".

Tiesa, KT surengtame viešajame svarstyme kai kurių bendrovių vadovai išsidavė, kad susitarimų būta.

Nemoka anglų kalbos

Farmacininkus juokina ir konkurencijos sargų bandymai nubausti juos ne už per dideles, o už per mažas medikamentų kainas.

"Be to, "Berlin-Chemie" kaltinama tuo, kad ligoninėms pardavinėjo pigiau nei vaistinėms. Natūralu, nes ligoninės perka vaistus pagal konkursus, o visos bendrovės nori juos laimėti. Dėl to ir siūlo mažiausias įmanomas kainas", – aiškino "Berlin-Chemie Menarini Baltic" advokatas.

Be to, teisininkų nuomone, vaistų pardavimas vaistinėms ir ligoninėms yra dvi atskiros rinkos. Taigi iškraipymas – negalimas.

Bendrovės "Fresenius Kabi Polska" advokatas kaltę vertė net kalbos nežinojimui. Esą kontraktai tarp Lenkijos bendrovės ir Lietuvos gydymo įstaigų bei įmonių buvo sudaromi anglų kalba, taigi kai kurios formuluotės, pavyzdžiui, "galutinė vartotojo kaina", galėjo būti neteisingai suprastos.

"Kodėl "Fresenius" kainos panašios į tas, kurias vaistų platintojai siūlo ligoninėms? Nes mes pasiūlome tokią kainą, kad jų mažinti jau nereikia", – įtikinėjo teisininkas.

Verdiktas – po savaitės

KT vakar išklausė tyrimą atlikusių specialistų išvadas, įtariamų įmonių argumentus ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų nuomonę. Į klausimą, ar vaistų tiekėjai ir didmeninės prekybos atstovai buvo sudarę draudžiamus susitarimus dėl vaistų kainų, taryba atsakys kitą savaitę.

Maksimali bausmė už draudžiamą susitarimą – piniginė bauda iki 10 proc. bendrovės metų apyvartos.

KT tyrimą pagal Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją pradėjo 2007-ųjų spalį. Nuo to laiko aiškinamasi, kodėl vaistinėse medikamentai gerokai brangesni nei ligoninėse.

Farmacininkai grasina, kad jei KT juos nubaus, kainos vaistinėse tikrai nesumažės. Jos padidės ligoninėse. Ministerija nekomentuoja, ko tikisi pasiekti inicijavusi tokį tyrimą.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių