Užvaldė kiaušinių pirkimo bumas

Šiemet prieš šventes padidėjusi kiaušinių paklausa gamintojus nelabai džiugina. Tradiciškai prieš Velykas gerokai padidėja kiaušinių pardavimas. Ypač greitai išperkami balti, kurie labiau tinka marginti. Pirkėjai skundžiasi prieš šventes padidėjusiomis kainomis, bet paukštininkai tikina, kad didelio uždarbio nesulauks dėl pabrangusių pašarų ir didelės konkurencijos. Kiek kitokios nuotaikos vyrauja tarp paukštynus turinčių ūkininkų.

Brangsta pašarai

Stambesnieji kiaušinių gamintojai teigia, kad šie metai jiems sunkesni netgi nei dveji praėjusieji, kai krizė buvo labiausiai prispaudusi gyventojus. Didžiausią smūgį paukštininkams sudavė padidėjusios pašarų kainos. Girelės paukštyno komercijos direktorius Algis Kertenis pasakojo, kad anksčiau tona pašarų kainavo 600–700 Lt, o šiemet ji jau pabrango iki 1 000 Lt. „O kiaušinių kainos gerokai nukrito – pernai 10 kiaušinių parduodavome už 3,8 Lt, o šiemet jau gauname tik 2,8 Lt“, – guodėsi jis.

A.Kertenis teigė, kad Lietuvos gamintojus dar spaudžia importuotojai iš Latvijos ir Lenkijos. „Tačiau ir mes eksportuojame savo produktus į Latvija, dalį parduodame Didžiojoje Britanijoje“, – kalbėjo vadovas.

Jam pritarė ir Vievio paukštyno komercijos direktorius Gediminas Baliūnas. „Kiaušinių dabar rinkoje yra labai daug, o jų kaina nuostolinga gamintojams“, – tvirtino jis.

Gero uždarbio nesitiki

Dešimt baltų kiaušinių praėjusią savaitę parduotuvėse jau kainavo beveik 5 Lt, kiek pigesni buvo rudi. Šiek tiek mažesnėmis kainomis prekiaujama turguose. Kėdainių rajono paukštininkas Vladas Kochanauskas teigė pardavinėjantis kiaušinius po 4 Lt. „Tačiau dažniausiai prekiautojams juos parduodu po 3 Lt, o jų antkainiai gali būti įvairūs, – sakė ūkininkas. – Kainų nedidinsiu ir prieš pat Velykas.“

V.Kochanauskas sakė, kad per dieną prirenka iki 400 kiaušinių. „Juos visus sėkmingai parduodu, – džiaugėsi jis. – Didelio uždarbio negaunu dėl pašarų brangumo, bet kol kas dirbu nenuostolingai.“

Girelės ir Vievio paukštynų vadovai teigė, kad per Velykas didelių uždarbių neplanuoja. „Nors kiaušiniai artėjant Velykoms vis branginami, tačiau mes prekybininkams parduodame už tą pačią kainą kaip ir kitu laiku, o daugiau dėti kiaušinių vištų nepriversi, tad ir uždarbio daugiau nesitikime, – aiškino A.Kertenis. – Beje, šiemet pastebime, kad kiaušinius žmonės likus savaitei iki Velykų perka vangiau nei ankstesniais metais.“

Trina rankas

Visiškai kitokios nuotaikos Panevėžio rajone paukštyną turinčio Algirdo Bielinio ūkyje. „Visus kiaušinius parduodu viename prekybos tinkle veikiančiame ūkininkų turgelyje, – kalbėjo jis. – Žmonės labai noriai perka kaimiškus kiaušinius, nors jie ir kainuoja daug brangiau.“

Likus savaitei iki Velykų A.Bielinis 10 kiaušinių prekiautojams atiduodavo už 5,2 Lt, o pirkėjai juos pirko jau už maždaug 7 Lt. „Užtat mano ūkio vištų kiaušinių maistinė vertė – itin gera, nes paukščiams negailiu lesalo, kurio sudėtyje yra žirnių, saldžiųjų lubinų, kukurūzų, austrių geldelių, mielių“, – pasakojo A.Bielinis.

Paukštininkas pridūrė, kad šiemet prieš Velykas neįprastai padidėjo ir ančių bei žąsų kiaušinių paklausa.

Kiekiai mažesni

Lietuvos paukštininkų asociacijos prezidentas Vytautas Tėvelis sakė, kad lietuviškų kiaušinių nuo 2008 m. rinkoje šiek tiek sumažėjo. 2007 m. per metus buvo surenkama 960 mln. kiaušinių, o paskui jų kiekis sumažėjo maždaug 100 mln. „Didieji paukštynai iki šių metų pabaigos turėjo rekonstruoti savo patalpas ir pritaikyti prie naujų ES reikalavimų paukštynams, bet dabar vėl surenkama tiek pat kiaušinių kaip anksčiau“, – teigė jis.

Asociacijos duomenimis, vietiniai kiaušiniai užima 90 proc. šalies rinkos. „Likusią dalį – latviški ir lenkiški kiaušiniai, – tvirtino V.Tėvelis. – Bet Lietuvos gamintojai irgi eksportuoja, pavyzdžiui, metų pradžioje per mėnesį į Latviją eksportuota 524 tonos kiaušinių, importuota iš šios šalies 179 tonos. Į Lenkiją išgabenta 20 tonų, įvežta iš ten – 159 tonos.“

V.Tėvelis spėja, kad kitais metais lenkiškų kiaušinių gali sumažėti. „Ten dar daug paukštynų nerenovavo savo patalpų pagal ES reikalavimus, o tai vis tiek teks padaryti. Tada kuriam laikui ten surenkamų kiaušinių kiekis sumažės“, – svarsto jis.


Šiame straipsnyje: kiaušiniaiVelykos

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių