TVF vėl spaudžia Lietuvą įvesti naujus mokesčius

Vakar darbą Lietuvoje baigusios Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos atstovai susitikime su finansų ministre Ingrida Šimonyte vėl ragino įvesti nekilnojamojo turto ir automobilių mokesčius. Ministrė nesutiko.

Nauji mokesčiai – ne dabar
Susitikimo su TVF atstovais metu aptarta ekonominė ir finansinė Lietuvos situacija bei perspektyvos. Misijos nariai pažymėjo, kad pastaruoju laikotarpiu vykdytos fiskalinės priemonės padėjo atkurti tarptautinių kapitalo rinkų pasitikėjimą, išlaikyti bankų sistemos stabilumą ir konkurencingumą.

Nepaisant to, misijos nariai vėl siūlo Lietuvai įvesti nekilnojamojo turto (NT) ir automobilių mokesčius. Tačiau su TVF atstovais pirmadienį susitikusi finansų ministrė I.Šimonytė leido suprasti, kad dabar tam dar ne laikas ir pareiškė, kad Vyriausybė tokio pasiūlymo nesvarsto.

"Dabar visų pirma Vyriausybė turi politinę pareigą išnaudoti visas pastangas padidinti pajamas ne mokesčių didinimo būdu ir tik tokiu atveju, jei to nepavyktų padaryti, svarstyti kitas priemones", - kalbėjo I.Šimonytė. Ministrė jau anksčiau yra minėjusi, kad ruošiamasi iš "šešėlio" į biudžetą ištraukti maždaug milijardą litų per metus.
Finansų ministerija planuoja pridėtinės vertės mokesčio (PVM) katilą kitąmet papildyti 700 mln. litų vien atėmusi iš "šešėlio". Dar apie 400 mln. litų į dienos šviesą turi būti ištraukta kovojant su nelegalia akcizinių prekių – alkoholio cigarečių ir degalų prekyba.

NT mokestis bus, bet vėliau
Prieš naujus mokesčius kategoriškai nusistatęs ir Seimo Biudžeto bei finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas.
"Nemanau, kad dabar nauji mokesčiai yra reikalingi. Aš apskritai pasisakau už tai, kad nebedidintume mokesčių. Kai kuriuos gal net reikėtų sumažinti – pavyzdžiui, individualios veiklos ar smulkiojo verslo, nes jie neduoda efekto. Dabar reikia šveisti visuomenę, paaiškinti, kas tai yra mokesčiai, kam jie yra reikalingi ir kur keliauja", – dienraščiui sakė K.Glaveckas.

Tiesa, jis pripažino, kad NT mokestis ateityje veikiausiai yra neišvengiamas. Tačiau kol kas esą galime apsieiti ir be jo.
"Esu prieš automobilių apmokestinimą. Tuos pinigus galime surinkti per licencijas, akcizus ar dar kaip nors kitaip. Bet NT mokesčio tikriausiai neišvengsime. Jis darbotvarkėje tikrai bus, vien dėl to, kad esame ES rinkos dalis. O NT mokesčiai yra beveik visoje Europoje", – teigė Seimo Biudžeto bei finansų komiteto pirmininkas.

Bankų sektorius stabilus
Finansų ministrė misijos nariams pristatė ir 2011 m. Lietuvos biudžeto projektą. I.Šimonytė pabrėžė, kad Lietuva ir toliau mažins viešųjų finansų deficitą iki 5,8 proc. BVP 2011 m. ir iki 3 proc. BVP 2012 m. TVF atstovai pritarė deficito mažinimo iki numatytų dydžių poreikiui.

TVF ekspertų prognozėmis, BVP 2011-2012 m. laikotarpiu turėtų augti 3 proc. kasmet.
Susitikimuose su TVF misijos nariais aptarta ir šalies bankų padėtis. "TVF atstovai pažymėjo, kad pasitikėjimas mūsų bankų sektoriumi išlaikytas, aukštesni nei reikalaujama yra bankų kapitalo pakankamumo ir likvidumo rodikliai", – komentavo Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas.
Misijos pranešimas apie Lietuvą artimiausiu metu bus paskelbtas TVF interneto svetainėje.
TVF misijos nariai susitiko ir su valstybinių institucijų bei privataus sektoriaus atstovais.

________________________________________________________________________

Apie TVF misijas
TVF atstovai Lietuvoje lankosi reguliariai. Tokio pobūdžio vizitas jau antrasis šiais metais. Misijai šį kartą vadovavo fondo Europos departamento atstovas Jamesas Morsinkas. Darbą misija pradėjo spalio 19 d.
Taip pat kartą per metus vyksta ir pagrindinis metinis TVF Steigimo sutarties IV straipsnyje numatytas vizitas, po kurio teikiamos išvados dėl šalies vykdomos ekonominės ir finansų politikos. Šįmet toks vizitas vyko ir išvados buvo paskelbtos šių metų gegužės mėnesį.
TVF ir Lietuvos bendradarbiavimo pagrindas yra ekonominės konsultacijos pagal TVF Steigimo sutarties IV straipsnį. TVF nare Lietuva yra nuo 1992 m. Šiuo metu valiutos fondui priklauso 187 šalys.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių