Taupumas ar varguolių skriaudimas: savivaldybės sutaupė 24 mln. litų

Savarankiškai eksperimento tvarka socialines išmokas gyventojams skirstančios savivaldybės per metus sutaupė 24 mln. litų. Akmenės rajone ši suma perkopė net 7 milijonus litų, o gaunančių pašalpas sumažėjo daugiau nei ketvirtadaliu. Įvertinus eksperimente dalyvaujančių penkių –  Akmenės, Radviliškio, Panevėžio, Raseinių ir Šilalės rajonų – savivaldybių patirtį bus rengiami nauji siūlymai tokį pašalpų skirstymo modelį įdiegti visoje šalyje.

59-erių Radviliškio rajono gyventojas Alvydas sako darbo nerandantis jau keletą metų, todėl atėjo į rajono savivaldybę prašyti socialinės pašalpos. Jis žino, kad už pašalpą teks atidirbti – valyti gatvėse sniegą, tačiau kitos išeities vyras nemato.

„Už butą reikia mokėti, už malkas, už viską. Blogai. Maisto dar duoda, prisiduri dar kiek, 350 Lt pašalpą duoda, tai prasiverti taip taupiai“, – sako Alvydas.

Pradėjus savarankiškai skirstyti socialines pašalpas, sprendimus priima ne tik savivaldybės valdininkai.

„Kiekvienoj seniūnijoj sukurta taryba, į kurią įeina bendruomenės nariai, tai yra seniūnai, darbuotojai, dirbantys su socialinės rizikos šeimomis, bendruomenių pirmininkai, seniūnaičiai. Jie labai aktyviai svarsto seniūnijose. Žmonės yra labai aktyvūs, jie praneša, kas neteisėtai, jų nuomone, gauna socialines pašalpas“, – pasakoja Radviliškio r. savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Ivanna Žmėjauskienė.

Pradėjus griežčiau skirstyti pašalpas, Radviliškio rajone sumažėjo bedarbių, biudžete per metus sutaupyta bemaž 2,5 mln. litų.

„Mūsų taryba priėmė sprendimą dėl socialinių išmokų mokėjimo asmenims, kurie yra skolingi už šiukšles, už žemę, socialinį būstą, vaikų darželius – jie turėjo sudaryti skolos mokėjimo grafikus, iki 20 proc. skolos padengti toms įstaigoms ir tik tada kreiptis dėl pašalpų“, – sako Radviliškio r. savivaldybės meras Darius Brazys.

Sugriežtinę pašalpų skirstymą akmeniškiai sutaupė per 7 milijonus. Gauti pinigai nepravalgomi – penktadalis lėšų atitenka seniūnijoms, kita dalis – gyventojų poreikiams tenkinti.

„Įrengtos naujos vaikų žaidimų aikštelės, sutvarkytos vaikų darželių grupės, taip pat pas mus visi kaimeliai ir miesteliai šviečia. Aišku, metų pabaigoj dalis lėšų nuėjo padengti tam tikriems kreditams, kurie paimti prisidedant prie europinių pinigų“, – teigia Akmenės r. savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas.

Per trejus eksperimento metus Akmenės rajono valdžia tikisi įvesti tvarką  – pašalpas skirti tik tiems, kam jų tikrai reikia. O nepanaudotus pinigus skirs dviračių takams ir pavėsinėms, saugioms autobusų stotelėms įrengti, daugiabučių šildymo sistemoms pertvarkyti, alkoholizmo prevencijos programai finansuoti.

Merai sako, kad stengiasi kuo daugiau suspėti padaryti, nes nėra tikri, ar  tokias įspūdingas pinigų sumas pavyks sutaupyti kasmet. Panašiai mąstoma  ir ministerijoje.

„Mes matome tendenciją, bet ar ji išliks vyraujanti, [nežinia]. Vadinasi, nebuvo tiek pašalpų gavėjų, kiek buvo planuota. Nuo ko tai priklausė – ar nuo savivaldybės darbo, ar išorinių veiksnių, reikėtų dar analizuoti“, – sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinės aprėpties departamento direktorė Violeta Toleikienė.

Eksperimentas prasidėjo prieš metus ir tęsis dar dvejus. Įvertinus penkių  savivaldybių patirtį bus rengiami nauji siūlymai tokį pašalpų skirstymo modelį įdiegti visoje šalyje.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ekonomikoje

Ekonomikoje portretas
egzistuoja savoka-"Bendruomenių tragedija". Savoka yra metafora,o ne reiškinys tikslai apibūdinantis terminas. Benduomenių tragedija-reiškiniai,kai asmeniniai interesai kertasi su visuotina gerovę. Dažniausiai siejama bendro turto išeikvojimu.Bendruomenių tragedija pasireiškia,kai laisvas priėjimas prie bendrų išteklių pasmerkia juos sunaikinimui.

siaip

siaip portretas
atsimenu varguolius is Panevezio rajono, gyvena issituoke (tipo vienisa mama), uz pasalpas atidirbti negali (matai vergove) masinas kieme sau ardo ir dar moraline zala jiems atlygink.

evaldas

evaldas portretas
P...sa protą. Neranda darbo du metus. Kai neeri darbo valandomis, ateini laiku. Tai ir darbą gali susirast. Gal būt ne patį geriausią, bet bent už 950 į rankas. Bet kaip pamenu, tokie žmonės dažniausiai motyvuoja: "O kam man dirbti, aš visas pašalpas kartu sudėjus daugiau gaunu ir dar namie sėdžiu". Imi lazdą ir daužydamas į nugarą varai tokius dirbti! Aš nesuprantu, čia seimas nežino kaip yra iš tikro visuomenėje? Na gal taip, jų nuomone visi po 10tukst. gauna. Nu bet spauda, kad stato "varguolius" į nuskriaustų poziciją. Užteks jiem blyn čiulpti mūsų - mokesčių mokėtojų bapkes.
VISI KOMENTARAI 29
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių