„Tatenos“ vadovas: naujos atominės Lietuvoje projektas įdomus ir svarbus

Lietuvoje planuojamos naujos atominės elektrinės projektas yra svarbus, ir Tarptautinės atominės energetikos agentūra (TATENA, angl. International Atomic Energy Agency) yra pasirengusi suteikti pagalbą, teigia Vilniuje apsilankęs "Tatenos" vadovas Yukiya Amano (Jukija Amano).

"Tai yra pačios šalies sprendimas, ar naudoti branduolinę energiją, ir kaip tai daryti. Kaip suprantu, jūsų projektas yra regioninis, jis yra labai įdomus ir svarbus projektas. TATENA juo labai domisi ir yra pasirengusi suteikti pagalbą, jeigu prireiks", - pirmadienį po susitikimo su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite žurnalistams sakė jis.

Pasak prezidentės atstovo spaudai Lino Balsio, susitikime D.Grybauskaitė "Tatenos" vadovo prašė organizacijos būti vienodai griežta visiems, neišskiriant nei Baltarusijos, nei Rusijai priklausančios Kaliningrado srities, nei Lietuvos.

"Mūsų visų bendras interesas, kad atominės energetikos projektai Baltijos jūros regione - Kaliningrado srityje ir Baltarusijoje statomos elektrinės - būtų vykdomi vadovaujantis visuotinai pripažintais tarptautiniais atominės energetikos saugumo ir aplinkos apsaugos standartais, numatytais Espoo konvencijoje. Net ir mažiausias nukrypimas nuo šių standartų diskredituos atominę energetiką regione", - Prezidento kanceliarijos pranešime spaudai cituojama D.Grybauskaitė.

Pasak pranešimo, susitikime šalies vadovė apgailestavo, kad šių elektrinių vietos buvo pasirinktos vadovaujantis neaiškiais kriterijais, neįvertinus poveikio aplinkai ir nepakankamai konsultuojantis su kaimyninėmis valstybėmis.

Y.Amano teigė, kad energijos tiekimo saugumą ir patikimumą užtikrinti turi pačios "Tatenos" narės, o pati TATENA čia gali padėti užtikrindama standartų laikymąsi.

"Tai nėra mūsų kompetencija pasakyti valstybei - narei, pradėti ar baigti branduolinės energetikos projektą, mes teikiame techninę pagalbą", - Lietuvos žurnalistams sakė Y.Amano.

Klausiamas, ar trys planuojamos atominės jėgainės - Baltarusijos, Rusijos, Lietuvos - viename regione nekelia grėsmės saugumui, Y.Amano atsakė, kad daug atominių jėgainių nebūtinai reiškia pavojų.

"Esu kilęs iš Japonijos, iš mažo regiono, ten yra septynios atominės jėgainės. Svarbu tai, kad kiekviena šalis turi užtikrinti aukščiausią saugumo lygį", - sakė "Tatenos" vadovas. Pasak "Tatenos" atstovų, Lietuva ir Lenkija yra pakvietusi šios organizacijos ekspertus į planuojamas atominių statybų aikštelės, Baltarusija planuoja pakviesti, o iš Rusijos kol kas jokių žinių dėl to nėra.

Pasak Prezidento pranešimo, susitikime aptartos atominės energetikos plėtros perspektyvos, su jomis susiję aplinkos apsaugos klausimai, energetinis saugumas Baltijos jūros regione, energetikos padėtis Lietuvoje, uždarius Ignalinos atominę elektrinę (IAE), planuojama statyti Visagino atominė elektrinė, kiti branduolinės energetikos projektai regione - atominės elektrinės Kaliningrado srityje ir Baltarusijoje.

Antradienį Y.Amano vyks į IAE, kur apžiūrės 2009 metų pabaigoje uždarytą II-ąjį jėgainės bloką, susipažins su IAE eksploatacijos nutraukimo procesu ir naujos Visagino AE projekto įgyvendinimo eiga.

Birželio 16 dieną Y.Amano dalyvaus apskritojo stalo diskusijoje "Regioniniai branduolinės energetikos projektai".


Šiame straipsnyje: TATENAAmanoVAE

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių