„Swedbank“ banko grupė Lietuvoje patyrė per 1 mlrd. litų nuostolių

Dėl atidėjinių galimiems paskolų nuostoliams dengti bei dėl pajamų mažėjimo susitraukus ekonomikai, pernai „Swedbank” banko grupė Lietuvoje patyrė 1 mlrd. 181 mln. litų nuostolių.

2009 m. „Swedbank" Lietuvoje veiklos pelnas prieš mokesčius ir atidėjinius yra 471 mln. litų ir lyginant su 2008 m. jis sumažėjo 22 procentais.

Indėliai ir paskolos

2009 metais ypatingas dėmesys buvo skiriamas indėlių bazei stiprinti. Indėlių apimtys per metus išaugo 5 proc. „Swedbank“ aktyviai dirbant su klientais pavyko išlaikyti 28 proc. indėlių rinkos dalį.

„2009 m. gruodžio pabaigoje indėlių apimtys grįžo į 2008 m. rugsėjo mėnesio lygį - tai rodo grįžtantį pasitikėjimą bankais Lietuvoje“, - pranešime spaudai cituojamas banko Lietuvoje vadovas Antanas Danys.

Paskolų apimtys per nagrinėjamą laikotarpį sumažėjo 22 proc. Pagrindinės šio sumažėjimo priežastys - mažesnės skolinimosi apimtys ir atidėjinių padidėjimas, kurie sudaro 6 proc. minėto paskolų apimčių sumažėjimo. Tikėtina, kad 2010 m. grynosios paskolų apimtys gali ir toliau mažėti - tai lems skolinimosi poreikio mažėjimo tendencija, įsivyravusi po spartaus augimo laikotarpio, nes sumažėjus pajamoms, gyventojų  paskolų ir pajamų santykis yra padidėjęs.

Problemos su banko paskolomis

2009 m. gruodžio 31 d. bendra banko paskolų, turinčių nuostolių požymių, suma siekė 1393 mln. litų (2008 m. gruodžio 31 d. - 195 mln. litų). 2009 m. paskolų, turinčių nuostolių požymių, augimas buvo stebimas nekilnojamojo turto ir transporto sektoriuose, o antroje metų pusėje, augant nedarbo lygiui šalyje, išaugo ir privataus sektoriaus. Paskolų, turinčių nuostolių požymių, dalis buvo 10,4 proc.

Per 2009 m. buvo nuolat peržiūrimas visas blogų paskolų portfelis ir atliktas jo rizikos vertinimas, parengiami individualūs pertvarkymo planai didžiajai daugumai klientų, susiduriančių su finansinių įsipareigojimų vykdymo sunkumais.

Pajamos sumažėjo 24 proc.

Per 2009 m. pajamos sumažėjo 24 proc. iki 753 mln. litų. Pajamų mažėjimą lėmė žemos bazinės pinigų rinkos palūkanos ir sumažėjusios paskolų apimtys. Grynųjų palūkanų pajamų sumažėjimui įtakos turėjo ir neveiksnių paskolų skaičiaus padidėjimas.

Kadangi bankas turi daugiau su EURIBOR susieto turto nei įsipareigojimų, EURIBOR sumažėjimas taip pat prisidėjo prie grynųjų palūkanų pajamų mažėjimo.

Atleido 14 proc. darbuotojų

2009 m. išlaidos sumažėjo 19 proc. iki 346 mln. litų. Prisitaikydamas prie sulėtėjusios ekonimikos 2009 m. „Swedbank” įgyvendino išsamius veiksmų planus, kuriais siekė sumažinti išlaidas. Tuo pat metu ekonominis nuosmukis ir išaugęs probleminių paskolų skaičius padidino paskolų restruktūrizavimo ir išieškojimo išlaidas. Šios išlaidos laikomos cikliškomis ir sumažės įgyvendinus numatytus sprendimus bei atsigavus ekonomikai.

Siekiant prisitaikyti prie sumažėjusių veiklos apimčių darbuotojų skaičius per metus buvo sumažintas 14 proc., klientų aptarnavimo padalinių - 18 procentų.

„2009 metais vykęs organizacijos prisitaikymas prie naujų veiklos apimčių užtikrino, kad 2010 m. bankas Lietuvoje galės pereiti nuo intensyvaus išlaidų mažinimo prie produktyvumo didinimo“, - veiklos optimizaciją vertina A. Danys.

Žvilgsnis į 2010 metus

2010 m. šalyje paskolų portfelis mažės. Bankas orientuosis į tvirtus ilgalaikius santykius su tais klientais, kuriems „Swedbank“ yra jų pagrindinis bankas, siekdamas suteikti jiems žinių ir priemonių spręsti finansinius klausimus.

Kredito rizikos valdymas, iš anksto imantis priemonių neigiamoms recesijos pasekmėms riboti ir ieškant subalansuoto sprendimo visoms suinteresuotoms šalims, taip pat yra viena iš prioritetinių sričių 2010.

Grupė ir toliau laikosi savo įsipareigojimo Lietuvoje - „Swedbank“ Baltijos šalyse ketina įsitvirtinti ilgam. 


Šiame straipsnyje: Swedbank

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių