Socialinėse įmonėse veši piktnaudžiavimas

Socialines įmonės patikrinę inspektoriai didelių pažeidimų nerado, bet įsitikino, kad valstybės neįgaliesiems suteiktomis galimybėmis piktnaudžiaujama tobulai. Dabar Valstybės kontrolės atliekamas tyrimas, regis, irgi didelės naudos neduos.

Spragų pasekmės

Socialinėse įmonėse įsišaknijusios piktnaudžiavimo valstybės suteikiamomis lengvatomis problemos – ne naujiena, o veikiau vieša paslaptis –  visi žino, bet visi tyli.

Darbuotojų atlyginimų kompensacijos, garantuotas dalyvavimas viešuosiuose pirkimuose, atleidimas nuo pelno mokesčio mokėjimo ir kitos privilegijos ne vieną apsukrų verslininką paskatino pasirūpinti socialinės įmonės statusu.

Šiuo metu Lietuvoje socialinės įmonės statusą turi 139 įmonės, kurios, kaip teigiama, yra įdarbinta apie 2,8 tūkst. neįgaliųjų. Valstybės suteiktomis lengvatos dalis iš jų nepiktnaudžiauja, tačiau gaudant pažeidėjus, kenčia visi. Tokia padėtis – įstatymuose atsiradusių spragų pasekmė.

Ne kartą Seime peržiūrėtas ir perrašytas Socialinių įmonių įstatymas taip ir likdavo netobulas bei neužkertantis kelio piktnaudžiavimui. Dienraštis dar birželį rašė, kad veikiausiai ne veltui kai kurios socialinės įmonės yra parėmusios politines partijas.

Tiesa, siekiant užkirsti kelią neįgaliųjų išnaudojimui (juos fiktyviai įdarbinant arba mokant dalį atlyginimo už sėdėjimą namuose ir tylėjimą) šiuo metu pateiktose Socialinių įmonių įstatymo pataisose jau yra įsukta keletas saugiklių.

Tačiau pasak Seimo nario Edvardo Žakario, esminės socialinių įmonių veiklos reglamentavimo spragos lieka nesprendžiamos, o atlikti neplaniniai neįgaliuosius įdarbinusių įmonių patikrinimai esminių problemų neatspindi ir piktnaudžiaujančių įmonių negąsdina.

Kai ką gal išgąsdins

Socialinių įmonių atstovai neslepia, kad nepagrįsti tikrinimai juos išvargino, tačiau norint išnaikinti tikrųjų socialinių įmonių įvaizdį visuomenėje gadinančias piktžoles esą kitos išeities nėra. Svarbiausia, kad tikrintojų išvados duotų apčiuopiamos naudos.

Lietuvos socialinių įmonių asociacijos prezidento Leono Kirkilovskio teigimu, nėra blogai, kad tikrintojai ieško pažeidimų, bet teigti, kad visos socialinės įmonės nesąžiningos negalima.

„Socialinių įmonių įvaizdį visuomenėje gadina kelios įmonės, kurios piktnaudžiauja valstybės suteikta pagalba neįgaliesiems. Reiktų eliminuoti jas ir situacija pasikeistų“, - tikino pašnekovas.

Jam pritarė ir kitos socialines įmones vienijančios viešosios įstaigos „Neįgaliųjų socialinių įmonių sąjunga“ direktorius Gediminas Bartkus. „Nesakyčiau, kad kontrolės yra per daug. Patikrinimai turėtų paneigti įtarimus, kurie kilo ir šiek tiek prasijoti socialinių įmonių gretas. Vis tik nesąžiningai veikiantys asmenys turėtų išsigąsti ir fiktyviai įdarbintų neįgaliųjų turėtų sumažėti. Nesąžiningi žmonės susimąstys, ar verta rizikuoti“, - mano G.Bartkus.

Griežtės sąlygos

Piktnaudžiauti socialinių įmonių statusu masina du dalykai – tokių įmonių atleidimas nuo pelno mokesčio ir garantuotas viešųjų pirkimų konkursų laimėjimas. Juos laimėti padeda (ne už dyką) privisę tarpininkai, kurie padeda tinkamai parengti ir visus dokumentus tikrintojams.

„Norint užkirsti kelią pelno mokesčio vengimui reikia griežtinti socialinių įmonių statuso suteikimo reikalavimus. Ir tai jau yra įtraukta į Socialinių įmonių įstatymo pakeitimo projektą. Dabar norint gauti socialinės įmonės statusą reikia, kad sveikų ir neįgalių darbuotojų būtų įdarbinta po 50 proc. Skaičiuojama, kad 8 valandos sveiko žmogaus darbo diena atitinka vieną valandą neįgalaus žmogaus darbo dienos. Todėl ėmė atsirasti sąrašiniai darbuotojai ir atlyginimų neįgaliesiems mokėjimas už nėjimą į darbą, nes taip daryti apsimoka. Šį rudenį turėtų būti priimtos pataisos, pagal kurias neįgalų žmogų reiks įdarbinti 4 valandas per dieną. Taigi socialinių įmonių statuso suteikimo sąlygos griežtės keturis kartus. Esu įsitikinęs, kad situacija pagerės ir piktnaudžiauti nebus apsimoka“, - kalbėjo parlamentaras E.Žakaris.

Seimo nario duomenimis, nė viena socialinė įmonė, kuriai sąžiningai rūpi neįgalieji ir jų įdarbinimas, nedalyvauja viešuosiuose konkursuose. Viešųjų pirkimų įstatyme numatyta, kad perkančiosios organizacijos per metus nemažiau kaip 5 proc. supaprastintų viešųjų pirkimų turi pirkti iš socialinių įmonių. Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, pernai supaprastintų pirkimų iš socialinių įmonių vertė siekė 61,3 mln. litų.

„Tokią privilegiją Viešųjų pirkimų įstatyme reiktų panaikinti ir neįgalieji nuo to tikrai nenukentės“, - pažymėjo E.Žakaris.

Auditoriai knisasi ne ten

Vasarą atlaikiusios Darbo biržos, Darbo inspekcijos ir Valstybinės mokesčių inspekcijos patikrinimus socialinės įmonės šiuo metu yra po auditorių didinamuoju stiklu. Tačiau auditoriai ieško ne dalyvavimo viešuosiuose konkursuose pažeidimų, o ES paramos panaudojimo efektyvumo spragų.

Valstybės kontrolės Komunikacijos skyriaus vedėjos Neringos Gaidytės teigimu, šiuo metu atliekamas patikrinimas susijęs su ES struktūrinės paramos valdymo ir kontrolės sistemos efektyvumu. O socialinės įmonės atrinktos statistinės atrankos būdu.

„Tikrinimų metu autoriai vertina, ar projektas atitinka veiksmų programai taikomus atrankos kriterijus, ar atlikta tai, kas buvo numatyta ir atitinka siektinus tikslus. Žiūrima, ar deklaruotos išlaidos atitinka paramos gavėjo turimus apskaitos ir patvirtinamuosius dokumentus, ar deklaruotos išlaidos atitinka taisykles, ar atsiskaitymas su paramos gavėjais nebuvo vilkinamas ir ar nebūta soecialių mokesčių, mažinančių paramos sumą“, - su auditorių tikslais supažindino N.Gaidytė. Jos pateiktais duomenimis, iš viso yra tikrinami 94 ES paramos mokėjimo prašymai.

„Tikrinamos tik kelios su Lietuvos darbo biržos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vykdomu projektu “Parama socialinėms įmonėms„ susijusios socialinės įmonės, pasirinktos statistinės atrankos būdu, iš anksto planuojant patikras vietoje“, - informavo Valstybės kontrolės atstovė.

Komentaras

Lina Bušinskaitė

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė

Lietuvos darbo birža ir jos teritoriniai padaliniai turi teisę organizuoti ir atlikti socialinių įmonių planinius patikrinimus, kad nustatytų, kaip laikomasi įstatymuose nustatytų reikalavimų. Siekiant sisteminio visų socialinių įmonių įvertinimo, buvo paprašyta Valstybinės darbo inspekcijos atlikti neplaninį patikrinimą visose socialinėse įmonėse. Taip norėta išsiaiškinti, kaip laikomasi Darbo kodekso, darbuotojų saugą ir sveikatą bei darbo santykius reglamentuojančių įstatymų. Tai leido išsiaiškinti kai kuriuos trūkumus dalyje tikrintų įmonių.

Nustatyta, kad ne visos įmonės įvykdė įsipareigojimus pagal sutartis su teritorinėmis darbo biržomis dėl paramos šioms įmonėms suteikimo ir pažeidė darbo sutartyse su subsidijuojamais darbuotojais įtvirtintus nuostatus, nesilaikė su darbo santykiais ar darbų sauga susijusių teisės aktų. Įmonės, kuriose Valstybinės darbo inspekcija nustatė šiuos trūkumus, buvo oficialiai įspėtos ir gavo įpareigojimus juos ištaisyti. Tai nėra sunkūs pažeidimai.

Tačiau atlikta socialinių įmonių veiklos analizė parodė, kad visos naujai besisteigiančios socialinės įmonės savo siekiu laiko ne tikslinių grupių asmenų integraciją į darbo rinką, o galimybę pasinaudojus valstybės teikiama parama ir taip įdarbinus keletą žmonių, siekti finansinės naudos bei pelno. Nors, šiuo atveju, ne mažiau svarbus tikslas turėtų būti sudaryti tinkamas sąlygas sunkią negalią turintiems žmonėms ar ilgalaikiams bedarbiams praradusiems darbo įgūdžius integruotis į darbo rinką.Komentarai 12 Rašyti komentarą

Arvydas

Arvydas portretas
jei esu darbdavys - man rupi imones pelningumas. Jei kunigas - parapijieciu skaicius. Amen

Alina

Alina portretas
Gyvename šiuolaikiniame pasaulyje, kuris vis labiau ritasi žemyn. Net ir žmonės su negalia negali ramiai džiaugtis gyvenimu. Apmaudu, jog valstybės piktnaudžiauja neįgaliesiems suteiktomis galimybėmis norėdamos vis daugiau naudos išpešti sau. Didelis pliusas yra tai, kad socialinių imonių atstovai pradėjo įvarius tikrinimus, kurie jų manymu turėtų padėti išaiškinti socialinių įmonių įvaizdį visuomenėje gadinančias piktžoles, tačiau ar tai padės? Palikim šį klausimą atvira...

Alina

Alina portretas
Liūdna, kad valstybėje yra naudojamasi neįgaliųjų galimybėmis norint gauti didesnį pelną. Šis atliekamas tyrimas abejoju ar duos kokios naudos ir kas nors pasikeis. Norėtūsi, kad būtų kitaip, bet deja...

jolanta

jolanta portretas
Mano nuomone ši problema yra ir bus. Beabejo puiku ,kad yra žmonių kaip Jūs kurie tas problemas iškelia į viešumą, tačiau kaip negalime suvaldytį mūsų valdžios atstovų( pinigų grobimo), taip ir šioje situacijoje nieko nepasikeis. Šiais laikais pinigai padaro viską.
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Spalį padidėjo vartotojų pasitikėjimo rodiklis
  Spalį padidėjo vartotojų pasitikėjimo rodiklis

  Vartotojų pasitikėjimo rodiklis spalį, palyginti su rugsėjo mėnesiu, padidėjo 2 procentiniais punktais iki minus 8. ...

 • Daugiausia laisvės verslui – Neringoje
  Daugiausia laisvės verslui – Neringoje

  Atliktas tyrimas parodė, jog Neringa užima pirmą vietą pagal verslo laisvės indeksą iš visų 60 Lietuvos savivaldybių. Ši netgi lenkia Vilnių, Kauną ir kitus didmiesčius. Į verslo laisvės lyderių dešimtuką taip pat pateko Kla...

 • Dalinė ar visa apdaila?
  Dalinė ar visa apdaila?

  Pirkti jau įrengtą, o galbūt neįrengtą būtą? Lietuvoje tebėra populiariausi butai su daline apdaila, nors estai ir latviai mieliau perka butus su visa apdaila. ...

 • Paveldimo turto mokestis: kokiais atvejais jį reikia mokėti?
  Paveldimo turto mokestis: kokiais atvejais jį reikia mokėti?

  Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija primena, kad kai kuriais atvejais gyventojams paveldėjus turtą gali atsirasti prievolė sumokėti paveldėto turto mokestį. ...

  3
 • Pramonės produkcija vėl kyla
  Pramonės produkcija vėl kyla

  Pramonės produkcijos gamyba ir pardavimas Lietuvoje per devynis šių metų mėnesius, palyginti su 2015 m. sausiu–rugsėju, padidėjo 2,6 proc. – iki 13,6 mlrd. eurų. Ekonomistų teigimu, ši tendencija nuteikia optimistiškai....

 • Kova dėl baltarusiškų krovinių
  Kova dėl baltarusiškų krovinių

  Rusija ne tik reikšmingai sumažino savo krovinių gabenimą per Baltijos valstybių uostus, tačiau ir siūlo tai daryti sąjungininkei Baltarusijai. Valstybinė Rusijos geležinkelių operatorė RŽD nustatė 25 proc. įkainių nuolaidą Baltarusijos ...

 • Lietuvos NT rinka – tarp pajamingiausių Europoje
  Lietuvos NT rinka – tarp pajamingiausių Europoje

  Vidutinis metinis investicijų į komercinės paskirties nekilnojamąjį turtą (NT) Vilniuje pajamingumas siekia 7 proc. ir ženkliai viršija vidutinius rodiklius Vakarų Europoje ar Skandinavijoje. Pajamingumas Lietuvoje trečdaliu didesnis nei didži...

 • „Litgrid“ ir NATO centras bendradarbiaus užtikrinant energetinį saugumą
  „Litgrid“ ir NATO centras bendradarbiaus užtikrinant energetinį saugumą

  Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ ir NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Taip organizacijos įsipareigojo keistis patirtimi užtikrinant bei stiprinant šalies en...

 • Ekspertai: valstybinis vaistinių tinklas nesumažins vaistų kainų
  Ekspertai: valstybinis vaistinių tinklas nesumažins vaistų kainų

  Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LŽVS) vadovų viešai skleidžiama idėja steigti valstybinį vaistinių tinklą neduos laukiamo rezultato ir nesumažins dabar privačiose vaistinėse parduodamų vaistų kain...

 • Viščiukai ūkiuose keičia kiaules
  Viščiukai ūkiuose keičia kiaules

  Lyg ant mielių pastaraisiais metais Lietuvoje besiplėtojęs paukštininkystės verslas pagaminamos produkcijos mastais seniai pralenkė kiaulininkystę. Tačiau sektoriaus plėtrą stabdo skerdyklų trūkumas, rašo "Verslo žinios". ...

Daugiau straipsnių