Siūloma uždrausti prekybą Velykų sekmadienį ir pirmąją Kalėdų dieną

Seime įregistruotos Darbo kodekso pataisos, kurias priėmus prekybininkai negalėtų prekiauti Velykų sekmadienį ir pirmąją Kalėdų dieną.

Jei šioms pataisoms bus pritarta, gali būti siūloma įteisinti ir daugiau privalomų laisvadienių prekybos tinklų darbuotojams.

Pažadai liko netesėti

„Tokią iniciatyvą paskatino solidarumo jausmas. Prekybos įmonių darbuotojai, jų profsąjungos skundžiasi, kad jie negali net pačių didžiausių metų švenčių sutikti ramiai, savo namuose. Jie priversti dirbti“, - portalui sakė projekto iniciatorius, Seimo narys Saulius Stoma.

Pašnekovas prisiminė, kad prieš keletą metų didieji prekybos tinklai mėgino neprekiauti didžiųjų švenčių dienomis, tačiau ši iniciatyva subliuško. „Tada didieji prekybos tinklai pasakė, kad jie patys solidariai nedirbs. O dabar kažkodėl jie vėl pradėjo dirbti. Matyt, stengiasi iš paskutiniųjų kuo didesnį pelną gauti. O kad žmonės negalės net Velykų sekmadienį pabūti su savo šeimomis - jiems tas ne galvoj“, - svarstė politikas.

„Kadangi prekybininkų solidarumas natūraliai nesusiformavo, reikia imtis įstatyminių priemonių“, - pridūrė S.Stoma.

Sąrašas ilgės?

Seimo nario teigimu, Darbo kodekso pataisos turėtų būti svarstomos Seimo pavasario sesijos metu. Esą jas priimti reikia skubiai, kad prekybos tinklų darbuotojai galėtų Velykas švęsti namuose, o ne už prekystalio. Jeigu parlamentarai palaikys šią iniciatyvą, bus svarstoma galimybė prailginti dienų, kuriomis prekyboms bus draudžiama dirbti, sąrašą.

„Kalbėjausi su profsąjungų atstovais. Jie sako, kad to (nedarbo dienų Velykų sekmadienį ir pirmąją Kalėdų dieną - red. past.) dar mažai. Jie norėtų, kad dirbti būtų uždrausta per visas 12 valstybinių švenčių dienų: vasario 16, kovo 11 ir t.t. Gal ir būtų neblogai, bet pabandykim pirmiausiai šitas dvi dienas įteisinti. Jeigu visuomenė priims tai kaip gerą reiškinį, galbūt bus galima ir padidinti tokių dienų skaičių“, - teigė parlamentaras.

Pašnekovo teigimu, kelios laisvos dienos prekybos tinklų darbuotojams neturės neigiamų pasekmių buksuojančiai šalies ekonomikai. „Žmonės vis tiek pirks tiek pat - ar veiks parduotuves tas porą dienų, ar neveiks. Nemanau, kad ekonomikai tai turės pasekmių“, - sakė S.Stoma.

Degalinėms - išimtis

Tiesa, draudimas prekiauti šventinėmis dienomis galiotų ne visoms mažmeninės prekybos įmonėms. Išimtis būtų taikoma degalinėms.

„Čia, aišku, diskutuotinas reikalas. Benzinas, be abejo, yra būtina prekė. Jeigu neveiktų degalinės, būtų nesąmonė. Eilės ten nesusidarys. Negi žmonės Velykų sekmadienį plūs į degalines?“, - dėstė S.Stoma.

Tačiau tokia išimtis nepriimtina prekybininkams. „Jeigu atvirai, prekybininkų solidarumas buvo. Bet švenčių dienomis dirbo degalinės, kitos, mažesnės įmonėlės. Susidarydavo eilės, pirkėjai buvo nepatenkinti ir mums tai ne kartą išsakė. Buvo didelis pasipiktinimas, pirkėjų antplūdis degalinėse. O degalinės negalėjo visų aptarnauti, nes jų prekių asortimentas kur kas siauresnis, daugelio prekių ten apskritai nėra“, - portalui teigė didžiausio šalies prekybos tinklo „Maxima“ atstovė spaudai Renata Saulytė.

Prekybininkai: to reikia pirkėjams

R.Saulytės teigimu, prekybininkai nepritartų S.Stomos iniciatyvai ir tokiu atveju, jei draudimas galiotų ir degalinėms. Mat eksperimentas nedirbti švenčių dienomis nepasiteisino, o didžioji dauguma pirkėjų esą pageidauja, kad prekybos centrai dirbtų.

„Atlikome ne vieną gyventojų nuomonės tyrimą. Daugiau kaip 80 proc. pirkėjų pageidavo, kad švenčių metu prekybos centrai dirbtų. Tai yra patogu, gali nusipirkti trūkstamų produktų. Gali dirbti tik dalis prekybos centrų, gali būti sutrumpintos darbo valandos, bet didžioji dauguma pirkėjų vienareikšmiškai pasisakė už tai, kad parduotuvės turi dirbti“, - teigė „Maximos“ atstovė.

„Į tai atsižvelgę, mes ir nusprendėme dirbti. Ir tai pasiteisino. Jeigu žmonėms prekybos centrai švenčių dienomis būtų neaktualūs, jie ten neitų. Bet jie tikrai ateina, jie tikrai perka“, - pridūrė R.Saulytė.


Šiame straipsnyje: prekybos tinklai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių