Siūloma beveik milijardu litų padidinti grynąjį skolinimąsi

Vyriausybė Seimui siūlo beveik 900 mln. litų didinti 2010-ųjų grynojo skolinimosi limitą - iki 8,96 mlrd. litų. Pirminiame variante jis buvo numatytas 8,075 mlrd. litų.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas BNS sakė, kad limitas didinamas, nes didesnis nei planuota anksčiau bus "Sodros" įsiskolinimas, didėja ir biudžeto išlaidos, kadangi Seimas jau atmetė kelias Vyriausybės siūlytas taupymo priemones.

"Daugiausia bus skolinamasi finansuoti socialines išlaidas", - sakė parlamentaras.

Valstybė, planuojama, kitais metais "Sodrai" paskolins apie 3,5 mlrd. litų.

Pasak Finansų ministerijos, be šios, dar viena grynojo skolinimosi limito didinimo priežastis yra ta, kad 2010 metais planuojama įsisavinti itin daug Europos Sąjungos paramos, ir tam prireiks pasiskolinti papildomai, siekiant subalansuoti valstybės piniginių išteklių srautus 2010-2011 metų sandūroje.

"Taip yra todėl, kad dėl procedūrų dalį planuojamų ES finansinės paramos išlaidų 2010 metais Europos Sąjungos institucijos kompensuos 2011 metų pradžioje", - BNS sakė finansų ministrės patarėja Giedrė Balčytytė.

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė Seime sakė, kad iš viso kitais metais ketinama skolintis daugiau kaip 13 mlrd. litų, įskaitant refinansavimą ir pinigų srautų valdymui reikalingas lėšas.

"Nėra tokios maksimalios ar minimalios sumos, kurią būtų galima pasiskolinti. Bet kokia didesnė skola keltų problemų jos grąžinimui ateityje bei brangintų palūkanas", - sakė ministrė.

Seimas antradienį pradėjo antrą kartą svarstyti rekordiškai didelio - 5 mlrd. litų - deficito 2010-ųjų biudžeto projektą. Jį Seimas ketina priimti ketvirtadienį.

Vyriausybė siūlo kitų metų valstybės biudžeto pajamas, palyginti su pirminiu variantu, padidinti 226 mln. litų iki 13,378 mlrd. litų.

Pasak I.Šimonytės, kitų metų biudžeto pajamos didinamos dėl to, kad planuojama surinkti daugiau mokesčių iš pridėtinės vertės mokesčio, užsienio rinkose pardavus daugiau aplinkos taršos leidimų.

Už parduotus taršos leidimus ketinama gauti 160 mln. litų. I.Šimonytė Seimo nariams aiškino, kad ši suma "pakankamai saugi ir reali".

Socialdemokratas Algirdas Butkevičius ragino Vyriausybę ir Seimą grįžti prie mokesčių reformos.

K.Glaveckas pasiūlė keisti Seimo statutą ir jame numatyti, kad Vyriausybė Seimui biudžeto projektą pateiktų bent mėnesiu anksčiau, o ne spalio viduryje, kaip yra dabar.

Pasak parlamentaro, tada ir Seimas, ir Valstybės kontrolė labiau išanalizuotų biudžeto lėšų skyrimo reikalingumą.

K.Glavecko teigimu, iš biudžetų finansuojamų investicinių programų reikalingumą ir pagrįstumą parlamentarams išanalizuoti nėra galimybių.

Jei Seimas pritars, Valdovų rūmams kitais metais bus skirta 5 mln. litų mažiau, neišmokėtoms teisėjų algoms grąžinti nebus numatyta 15 mln. litų.

Vyriausybė atstatė anksčiau nubrauktus 161 mln. litų dydžio asignavimus: 27 mln. litų - išmokoms vaikams, 41 mln. litų -vaikų išlaikymo fondui, apie 70 mln. litų - transporto išlaidų kompensacijas neįgaliesiems.

Planuojama, kad 2010 metų valstybės biudžeto išlaidos bus 18,308 mlrd. litų. Su Europos Sąjungos paramą 2010 metų valstybės biudžeto pajamos bus beveik 21,27 mlrd. litų, o išlaidos - 26,2 mlrd. litų.

Numatomas valstybės biudžeto deficitas - 4,929 mlrd litų, arba 5,9 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), fiskalinis deficitas - 9,5 proc. BVP.


Šiame straipsnyje: grynasis skolinimasisbiudžetas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių