Iš šešėlio kitąmet tikimasi atimti milijardą litų

Finansų ministerija tikisi, kad vykdant kitų metų biudžetą pavyks iš šešėlinės ekonomikos atimti apie milijardą litų.

Tai turėtų padėti gerokai sumažinti kitų metų biudžeto deficitą, siekiant, kad jis siektų ne daugiau kaip 5,8 procentus bendrojo vidaus produkto (BVP).

Žasda, kad žiaurių akcijų nebus

Vyriausybė trečiadienį tariasi dėl 2011 metų biudžeto rodiklių. Ketvirtadienį neeiliniame Ministrų kabineto posėdyje dėl svarbiausiojo finansinio dokumento turėtų būti priimtas galutinis sprendimas. Tuomet biudžetas keliaus į Seimą, kur, kaip tikimasi, turėtų būti patvirtintas iki gruodžio.

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė, trečiadienį pristatydama priemones, kurios padėtų kitąmet ženkliai sumažinti biudžeto deficitą, užsiminė apie gana ambicingus planus iš šešėlinės ekonomikos "atkovoti" maždaug milijardą litų. "Finansų ministerija, ilgai svarsčiusi biudžeto deficito mažinimo priemones, priėjo prie išvados, kad tikslinga per kitus metus gerokai padidinti pajamas šešėlinės ekonomikos sąskaita. Tikimės, kad Vyriausybė tokiai pozicijai pritars", - kalbėjo ministrė.

Pasak jos, pagal ministerijos ekonomistų vertinimus, "be ypatingų pastangų" iš šešėlio kitais metais galima būtų atimti apie 0,5 mlrd. litų. Todėl, pridėjus kiek daugiau pastangų, bus stengiamasi gauti iki milijardo litų.

"Bet nereikia manyti, kad dėl bus imtasi kažkokių žiaurių akcijų. Manome, kad tą tikslą pasiekti galime kitokiomis priemonėmis, pavyzdžiui, skatindami legalų darbą", - kalbėjo I.Šimonytė.

Kita vertus, ministrė pripažino, kad Vyriausybės planai gali nebūti įvykdyti. Matant, kad atsitinka būtent taip, kitų metų viduryje žadama teikti pataisas biudžete - mažinant pajamų planus ir karpant išlaidas.

Deficitą gerokai padidins skylėta "Sodra"

I.Šimonytė informavo, kad planuojamos kitų metų nacionalinio biudžeto pajamos sieks 27 mlrd. litų. Iš jų apie 7 mlrd. litų - Europos Sąjungos parama, 20 mlrd. litų tikimasi surinkti iš mokesčių bei kitų pajamų šaltinių.

Numatomos nacionalinio biudžeto išlaidos sieks 29 mlrd. litų.

Nacionalinis biudžetas apima valstybės biudžetą ir visų savivaldybių biudžetus.

Pasak finansų ministrės, valstybės biudžeto pajamos turėtų siekti apie 24 mlrd. litų, išlaidos - kiek daugiau nei 26 mlrd. litų. Numatomas valstybės biudžeto deficitas - 2,4 proc. BVP.

Tačiau prie šio rodiklio pridėjus skylėtos "Sodros" bei kitų fondų biudžetų deficitus, kitų metų bendrasis deficitas turėtų būti apie 5,8 proc. BVP. Tai atitinka Vyriausybės anksčiau prisiimtus įsipareigojimus.

Skelbta, kad 2011 metais viešųjų finansų deficitas neturėtų viršyti 6 proc., 2012 metais - 3 proc.

Jokių naujų PVM lengvatų

I.Šimonytė patikino, kad kitais metais nenumatoma jokių drastiškų mokestinių pakeitimų. Kol kas neplanuojama įvesti nei nekilnojamojo turto, nei automobilių mokesčio, nei didinti pridėtinės vertės ar kitų mokesčių.

Tačiau dėl įsipareigojimų ES bus paaugintas akcizas dyzelinui ir tabako gaminiams.

Finansų ministrė informavo, kad kitais metais planuojama iki 5 proc. sumažinti gyventojų pajamų ir pelno mokesčius, taikomus individualiai veiklai.

Be to, Vyriausybė nepritars nuolat atsirandantiems pasiūlymams nustatyti naujas pridėtinės vertės mokesčio lengvatas įvairioms prekėms ir paslaugoms. Tačiau iki kitų metų pabaigos žadama palikti esamas - šildymui, vaistams ir knygoms.

Didinamos išlaidos skolai aptarnauti

Anot I.Šimonytės, visų sričių finansavimas kitais metais išliks maždaug toks pats, koks buvo šiemet. Tačiau numatoma apie 325 mln. litų didinti skolos aptarnavimo išlaidas, beveik 700 mln. litų - valstybės biudžeto dotacijas savivaldybėms, 100 mln. litų - ES skiriamų lėšų kofinansavimą.

Ketinama keliais šimtais milijonų litų sumažinti dotacijas Privalomojo sveikatos draudimo fondui, nes kitąmet tikimasi darbo užmokesčio, atitinkamai ir privalomųjų įmokų į šį fondą padidėjimo.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių