Seimas - prieš minimalios algos didinimą nuo liepos

Seimas antradienį dar kartą pasisakė prieš minimalios mėnesio algos (MMA) didinimą nuo liepos, bet pritarė, kad ateityje MMA būtų diferencijuojama, atsižvelgiant į šalies regionus, darbo pobūdį, ūkio šakas.

Seimas antradienį, dar kartą atmetę Vidmanto Žiemelio siūlymą MMA iki  900 litų padidinti jau nuo liepos, o nuo 2012 metų - iki 1 tūkst. litų, paskutinį kartą šioje sesijoje balsavo dėl MMA didinimo - parlamentarai pritarė rezoliucijai dėl MMA dydžio keitimo ir toliau diskusijas tęs tik rudenį, kai gaus konkrečius siūlymus iš Vyriausybės.  

Parlamentarai pritarė (už balsavo 76, prieš - du, o susilaikė 34 Seimo nariai) specialios redakcinės darbo grupės parengtiems siūlymams - siūloma Vyriausybei neatidėliojant suformuoti poziciją savo atstovams Trišalėje taryboje, o gavus jos teikimą – priimti Vyriausybės nutarimą dėl MMA kėlimo.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutus Glaveckas tvirtino, kad rezoliucijos priėmimas paskatins dar šiais metais valdžiai apsispręsti dėl minimalios algos didinimo mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms.
Seimas paprašė Trišalės tarybos narius kuo greičiau priimti sprendimą dėl MMA didinimo. Taip pat pasiūlyta Trišalei tarybai ir Vyriausybei  apsvarstyti diferencijuotos minimalios algos nustatymą atskiroms ūkio šakoms, regionams bei darbuotojų  grupėms.  

Darbo grupės vadovas, Biudžeto ir finansų komiteto narys Jurgis Razma tvirtino, kad pastarasis siūlymas yra svarbus vertinant vidutinius atlyginimus, kuriuos gauna darbuotojai atskirose šalies vietovėse.

"2009 metų vidutinės algos atskirose apskrityse skyrėsi, pavyzdžiui, Tauragės ar Marijampolės apskrityse vidutinis darbo užmokestis siekė šiek tiek daugiau negu 1,6 tūkst. litų, tuo tarpu Vilniaus apskrityje - 2,33 tūkst. litų, tad čia drąsiai galime tvirtinti didesnę minimalią algą", - kalbėjo J.Razma.
Pasak J.Razmos, ateityje MMA po mokesčių turėtų viršyti  skurdo lygį (jis 2009 metais siekė 831 litų), o pagal Europos socialinės chartijos reikalavimus grynasis MMA turėtų sudaryti 50-60 proc. grynojo šalies vidutinio darbo užmokesčio: "Dabar tas santykis 43-44 proc."

Ekonomikos komiteto narys "tvarkietis" Julius Veselka piktinosi galimybe MMA diferencijuoti: "Juokinga bus, kai gyvenantis Marijampolėje gaus vieną minimumą, o biurokratas Vilniuje - kitą".

Socialdemokratas Algirdas Butkevičius prognozavo, kad MMA diferencijavimas atneš daugiau žalos nei duos naudos.

"Gyventojų pajamų mokestis mokamas pagal gyvenamąją vietą, o ne darbo. Kas sukurs tokį administravimo mechanizmą ir kiek tai kainuos?" - kalbėjo A.Butkevičius.

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė tvirtino, kad tik nekvalifikuotas darbuotojas gali gauti minimalią algą, tačiau ne 800 litų. Ji piktinosi, kad darbą turintys, bet dėl žemos MMA dydžio kartelės mažai uždirbantys šalies gyventojai yra dar remiami valstybės - jiems teikiamos kompensacijos ir lengvatos. "Kur matėte, kad dirbantis žmogus turi būti socialiai remtinas? O dabar tie, kurie gauna minimalią algą, tokie yra ir tai reiškia, kad mokesčių mokėtojai remia neefektyvų verslą".

B.Vėsaitės teigimu, net ir 900 ar 1 tūkst. litų MMA būtų per maža: "Pasižiūrėkime, kokia infliacija šiais metais - pieno kainos išaugo 20 proc., kainos išaugo, net ir tą algą pakėlus iki 900 litų neišlygintų pusiausvyros".

Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas prognozavo, kad MMA didinimas paskatintų ekonomikos plėtrą, nes "taupymas varo ekonomiką į apačią", o socialdemokratas Juozas Olekas piktinosi, kad maža MMA neskatina dirbti: ''Pasityčiojimas yra iš žmogaus, kuris atidirba visą dieną - 8 ar daugiau valandų -  ir gauna 670 litų - 20 litų daugiau nei nieko nedirbantys, kurie gauna socialines išmokas.  Kaip mes galime tikėti, kad žmones eis dirbti, kad pasiliks Lietuvoje, o ne ieškos laimės kitur?"

Praėjusią savaitę Vyriausybėje vykęs Trišalės tarybos posėdis dėl MMA didinimo baigėsi be apčiuopiamų rezultatų. Anot Andriaus Kubiliaus, esminė diskusija gali prasidėti rugsėjį, kai Vyriausybė ir Trišalė taryba susitars dėl šalies ekonominių, finansinių ir socialinių perspektyvų 2012 metais.  

Seimas prieš dvi savaites pirmą kartą atmetė parlamentarų siūlymus dėl MMA padidinimo jau nuo liepos iki 900 litų, o nuo 2012 metų - iki 1 tūkst. litų.

Šiuo metu MMA Lietuvoje siekia 800 litų, o atskaičius mokesčius - 670 litų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė praėjusią savaitę pareiškė, kad realu MMA padidinti nuo kitų metų sausio, o antradienį Seime skaitydama metinį pranešimą pareiškė, kad minimalaus darbo užmokesčio klausimą reikia rimtai svarstyti: "Dėl jo turime būti apdairūs, tačiau negalime būti užsispyrę".

Paskutinį kartą minimali alga nuo 700 iki 800 litų didėjo 2008-ųjų pradžioje.


Šiame straipsnyje: Minimali alga

NAUJAUSI KOMENTARAI

jo

jo portretas
seimunai nori,kad jiems dar pridetu po minimuma,skurdziai

juozas

juozas portretas
Čia gi ne apie tai straipsnis.

KPŠ

KPŠ portretas
Straipsnis apie Seimą ar apie Paleckį jomajo diena, kas per kopustai?
VISI KOMENTARAI 14
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių