Seimas priėmė 2010 m. biudžetą (papildyta)

Seimas patvirtino 2010 m. biudžetą. Už tai balsavo 81 Seimo narys, 56 pasisakė „prieš“, 2 parlamentarai susilaikė. Premjeras Andrius Kubilius sakė, kad biudžetas atspindi "didelių ir realių iššūkių realybę, nemeluoja apie situaciją, kuri yra Lietuvoje".

"Solidarumo su tauta biudžetas"?

Tarp susilaikiusių parlamentarų buvo socialdemokratas Algis Rimas ir liberalcentristas Žilvinas Šilgalis. Už biudžetą balsavo valdančiąją koaliciją sudarančių frakcijų nariai ir besiblaškanti frakcija "Viena Lietuva", prieš - opozicijai priklausantys parlamentarai.

"Biudžetas nėra toks, kuris keltų džiaugsmą", - pabrėžė premjeras, ir jį pavadino "atsakomybės ir solidarumo su tauta biudžetu".

Optimizmu dėl svarstyto biudžeto nespinduliavo ir konservatorius Vitas Matuzas. Jis tvirtino, kad galbūt biudžete yra taisytinų dalykų, tačiau valdantieji tuos dalykus esą ištaisys, jei jiems bus leidžiama dirbti.

Opozicijos atstovas: skirstoma be aiškių kriterijų

Tuo tarpu opozicija negailėjo kritikos kitų metų biudžetui. Darbo partijos frakcijos narys Saulius Bucevičius aiškino, kad biudžetas neva skirstomas be jokių ekonominių, socialinių ir naudingumo žmonėms kriterijų.

„Nesuprantu, kodėl biudžete numatomos lėšos naujiems projektams, ministerijų remontams, o mokykloms, ligoninėms, pensijoms pinigų pritrūksta“, - sakė jis.

Socialdemokratas Algirdas Butkevičius akcentavo kiek kitokius dalykus. Jis tikino, kad Vyriausybės veikloje nėra prioritetų, o jais turėtų tapti nedarbo ir emigracijos augimo stabdymas. „Reikia ieškoti variantų padidinti pajamas“, - sakė jis.

Tuo tarpu opozicijos lyderis "tvarkietis" Valentinas Mazuronis pasiūlė premjerui "išeiti iš rato asmeninių sargybinių, pažiūrėti į akis žmonėms ir sužinoti, su kokius džiaugsmu ir pasitikėjimu bus sutiktas".

"Darbietis" Kęstutis Daukšys prognozavo, kad kitų metų valstybės pajamų ir išlaidų planas nebus įvykdytas: "Šitame biudžete nėra jokių priemonių, kad būtų skatinamas verslas ir būtų didinamas darbo vietų skaičius, todėl reikės dar kartą prie jo grįžti".

Politikai apsikeitė "dovanėlėmis"

Tačiau net ir po balsavimo parlamente virė aistros. Politikai negailėjo vieni kitiems kandžių žodžių. Socialdemokratas Andrius Šedžius piktinosi, kad 2010-ųjų biudžetą parėmė frakcija "Viena Lietuva", kurios keli nariai antradienį nedalyvavę balsavime dėl mažinamų pensijų ir socialinių išmokų, vos nesužlugdė valdančiųjų planų. "Šioje salėje yra "Viena Lietuva", o už lango - kita Lietuva", - į besiblaškančiųjų daržą akmenį sviedė socialdemokratas.

"Tvarkietis" Petras Gražulis iš kišenės ištraukė dvi virves ir pranešė, kad jas gavo prie Seimo vykusiame pensininkų protesto mitinge: "Man perdavė žmonės prašydami užrišti kilpas ir įteikti - vieną Kubiliui, kitą - Diniui (frakcijos "Viena Lietuva" vadovui Laimontui Diniui - BNS). Aš jų valią vykdysiu - įteiksiu".

Seimo pirmininkė Irena Degutienė "tuos šniūrus" pasiūlė padėti kur nors kitur, o konservatorius-krikdemas Vitas Matuzas P.Gražuliui įteikė elektroninę knygą apie vieną Švėkšnos ligoninių.

Gali tekti skolinti "Sodrai"

Planuojamas kitų metų BVP - 83,524 mlrd. litų, arba 8,3 proc. mažesnis negu 2009 metais, kada jis turėtų būti 91,058 mlrd. litų.

Prognozuojamos 2010 metų valstybės pajamos - 13,378 mlrd. litų - 1,019 mlrd. litų arba 7,1 proc. mažesnės negu 2009 metais, o išlaidos - 18,308 mlrd. litų - 911 mln. litų arba 4,7 proc. mažesnės negu planuojamos šių metų išlaidos.

Numatomas valstybės biudžeto deficitas - 4,929 mlrd litų, arba 5,9 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), fiskalinis deficitas - 9,5 proc. BVP- apie 7,9 mlrd. litų, o konsoliduotas valstybės ir "Sodros" biudžetų deficitas prognozuojamas 7,624 mlrd. litų - 9,1 proc.

Planuojamas grynojo skolinimosi limitas - 8,96 mlrd. litų. Iš viso kitais metais ketinama skolintis daugiau kaip 13 mlrd. litų. Valstybei gali tekti finansinėje duobėje atsidūrusiai "Sodrai" paskolinti nuo 3 iki 3,5 mlrd. litų.

Pasigailėta Valdovų rūmų ir KAM

Seimas nesutiko nubraukti finansavimo Valdovų rūmams (numatyta 12 mln. litų), taip pat 0,5 mln. litų skirta premjero rezidencijai, 3 mln. litų - Operos ir baleto teatrui.

Atsisakyta 3 mln. litų sumažinti Krašto apsaugos ministerijos (KAM) asignavimus. Finansų ministrė Ingrida Šimonytė aiškino, kad KAM turi grąžinti skolą už įsigytus lėktuvus.

Taip pat biudžete nenumatyta lėšų iš giminaičių išpirkti rašytojo Anzelmo Matučio namo, kuriame jis gyveno.

Pelno mokesčio surinks perpus mažiau

Esminis numatomas mokesčių pakeitimas kitais metais yra pelno mokesčio sumažinimas nuo 20 iki 15 proc. Dėl to jo bus surinkta apie 50 proc. mažiau nei šiemet, be to, pajamų mokesčio numatoma surinkti 24 proc. mažiau, kitų pagrindinių mokesčių įplaukos mažės nuo 2 iki 5 proc.

Su Europos Sąjungos parama 2010 metų valstybės biudžeto pajamos turėtų būti beveik 21,27 mlrd. litų 455 mln. litų arba 2,2 proc,. didesnės negu 2009 metais), o išlaidos - 26,2 mlrd. litų (atitinkamai - 563,5 mln. litų ir 2,2 proc. didesnės nei šiemet). Tik ES lėšų dėka bendros valstybės biudžeto išlaidos 2010 metais, palyginti su 2009 metais, didėja - ES paramos lėšos sieks apie 8 mlrd. litų.

Nacionalinio biudžeto pajamos kitais metais planuojamos 214 mln. litų arba 0,9 proc. mažesnės negu 2009-aisiais, o išlaidos - 106 mln. litų arba 0,4 proc. Nacionalinio biudžeto pajamos be ES lėšų kitais metais, palyginti su šiems metams, mažėja 1,688 mlrd. litų arba 9,3 proc., o išlaidos - 1,580 mlrd. litų arba 6,9 proc.

Savivaldybių biudžetų pajamos kitais metais mažinamos 670 mln. litų arba 17,6 proc., o išlaidos 768 mln. litų arba 11,3 proc. Specialiosios dotacijos iš valstybės biudžeto savivaldybėms mažinamos 250 mln. litų arba 8,5 proc.

Valstybės investicijoms 2010 metais numatoma skirti apie 5 mlrd. litų - beveik trečdaliu daugiau nei šiemet, kai patvirtinta investicijų suma - beveik 4 mlrd. litų.

2010 metų valstybės biudžetas


Šiame straipsnyje: biudžetas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių