Seimas pradeda narstyti kitų metų biudžetą (papildyta 12.30 val.)

Antradienį Vyriausybė pateikė Seimui kitų metų biudžeto projektą. Parlamentarai pradėjo nagrinėti pagrindinį finansinį 2011 metų dokumentą.

Valdantieji tikisi, kad gruodžio 9 dieną biudžetas turėtų būti patvirtintas, nepaisant opozicijos nusiteikimo jo neparemti.

Numatomas ekonomikos augimas – apie 3 proc.

Parlamentarams pristatydama biudžeto projektą finansų ministrė Ingrida Šimonytė tvirtino, kad kitąmet planuojamas realus ekonomikos augimas sieks apie 3 procentus, nominalus bus kiek didesnis, infliacija sieks 1,8 proc.

Planuojamas 2011 metų valdžios fiskalinis deficitas, kurį sudaro nacionalinio biudžeto, „Sodros“, Sveikatos draudimo ir kitų nebiudžetinių fondų deficitas, sieks 5,8 procento bendrojo vidaus produkto (BVP), o vien valstybės biudžeto deficitas - 2,4 proc. BVP.

I.Šimonytė priminė, kad Lietuva planuoja 2012 metais pasiekti 3 proc. fiskalinį deficitą, kas atitiktų euro įsivedimo kriterijus. Todėl tikimasi, kad Lietuva galėtų pretenduoti įsivesti eurą 2014 metais.

Planuojamos kitų metų valstybės biudžeto pajamos be Europos Sąjungos paramos lėšų sieks 17,016 milijardo litų, išlaidos - 19,395 mlrd. litų. Su ES ir kitos tarptautinės paramos lėšomis, kurios kitąmet sudarys 6,921 mlrd. litų, biudžeto pajamos sieks 23,937 mlrd. litų, išlaidos - 26,316 mlrd. litų.

Planuojama, kad nacionalinio biudžeto, kurį sudaro valstybės ir savivaldybių biudžetai, pajamos kartu su europinėmis lėšomis bus apie 27 mlrd. litų, asignavimai bus didesni nei 29 mlrd. litų.

Pabrangs cigaretės ir dyzelinas

Didelių mokesčių pakeitimų neplanuojama, bet siūloma pratęsti pridėtinės vertės mokesčio lengvatas vaistams, šildymui ir knygoms, taip pat iki 5 proc. sumažinti pajamų mokestį individualia veikla užsiimantiems gyventojams.

Dėl įsipareigojimų Europos Sąjungai nuo sausio pradžios turėtų didėti dyzelino ir kai kurių rūšių tabako akcizai. Dėl to apie 10 centrų pabrangs cigarečių pakelis ir apie 12 centų – dyzelinio kuro litras.

Kol kas nesiūloma įvesti nekilnojamojo turto ir automobilių mokesčių.

Vyriausybė planuoja, kad atsigaunant šalies ekonomikai, kitais metais valstybės biudžetas gaus kur kas daugiau pajamų iš pridėtinės vertės bei gyventojų pajamų mokesčių. Tikimasi ir pajamų mokesčio surinkimo augimo, tuo tarpu pajamos iš akcizų 2011 metais turėtų augti kukliau.

Pasak finansų ministrės, kitais metais mažės valstybės skolinimosi poreikis – realiai numatoma skolintis apie 6 mlrd. litų, tai yra maždaug perpus mažiau nei šiais ar praėjusiais metais. „Nauja mada šiemet tampa dejonės dėl neva praskolintos Lietuvos. Bet noriu pabrėžti – Lietuvos skola yra viena mažiausių Europos Sąjungoje, nes laikomasi griežtos finansinės drausmės ir tikslo mažinti biudžeto deficitą“, - pastebėjo I.Šimonytė.

Ragino diegti nepakantumą mokesčių slėpimui

Iš ekonomikos augimo ketinama surinkti iki milijardo litų pajamų.

Be to, Vyriausybė turi ambicingą planą kitąmet iš šešėlinės ekonomikos atimti daugiau milijardą litų. „Raginčiau visus, taip pat ir gerbiamą Seimą, diegti nepakantumą mokesčių slėpimui, nes tai nenaudinga pirmiausia patiems Lietuvos žmonėms“, - pabrėžė I.Šimonytė.

Ji taip pat sakė neturinti „trumpo sąrašėlio“, kaip būtų galima iš šešėlio ištraukti daugiau kaip milijardą litų. Esą tam bus pasitelktas „visas kompleksas priemonių“, įskaitant geresnį mokesčių administravimą ir aktyvesnę kovą su kontrabanda.

I.Šimonytė priekaištavo opozicijai, pirmiausia iki 2008 metų pabaigos valdžioje buvusiems socialdemokratams, kad jie nesugebėjo ekonomikos pakilimo laikotarpiu suformuoti racionalų biudžetą, atlikti tam tikrus finansinius atidėjimus, kurie labai padėtų Lietuvai ekonominio sunkmečio laikotarpiu.

Pensijų kompensavimas atidedamas

Atsakydama į daugybę parlamentarų klausimų ministrė sakė, kad Statistikos departamentui didesni asignavimai skiriami dėl kitąmet Lietuvoje rengiamo visuotinio gyventojų surašymo, Nacionaliniam operos ir baleto teatrui nėra skiriama jokių lėšų investicijoms, per biudžetą yra perskirstoma maždaug trečdalis BVP, nors ES valstybėse ši dalis yra gerokai didesnė, kitąmet išlaidos padidėja dėl augančių išmokų savivaldybėms, skolos aptarnavimo bei ES pagalbos kofinansavimo.

I.Šimonytė taip pat patikino, kad bus užtikrintas arenų Kaune ir Klaipėdoje pastatymas laiku, taip pat Europos vyrų krepšinio čempionato, pasirengimo Londono olimpinėms žaidynėms 2012 metais finansavimas.

Nemažai lėšų kitąmet pareikalaus Lietuvos pirmininkavimas Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai, pasirengimas 2013 metais pirmininkauti Europos Sąjungai.

Finansų ministerijos vadovė tvirtino, kad Vyriausybė ir neplanavo kitąmet pradėti kompensuoti sumažintas pensijas bei kitas socialines išmokas. „Tai bus galima planuoti vėlesniais metais, atsižvelgiant į krizės įveikimo tempus. Žiūrėsime, kaip vystysis situacija 2012, 2013 metais“, - kalbėjo ji. 

Opozicija nusiteikusi skeptiškai

Finansų ministrė ir premjeras Andrius Kubilius neatmetė, kad kitąmet birželį arba rugsėjį gali tekti biudžetą koreguoti, jeigu bus matoma, jog nevykdomas pajamų surinkimo planas.

Kartu su valstybės biudžetu Seimo nariams antradienį pateikta kelios dešimtys įstatymų projektų, taip pat 2011 metų „Sodros“ bei Privalomo sveikatos draudimo fondo biudžetų projektai. Numatomas „Sodros“ biudžeto deficitas apie 2,5 mlrd. litų.

Opozicijos lyderis Algirdas Butkevičius tvirtina, kad opozicinės partijos nebalsuos už kitų metų biudžetą, nes vadina jį pernelyg optimistiniu, neįvykdomu. Bet kai kurie opozicijos atstovai teigia, kad dar įsigilins į pagrindinį finansinį dokumentą ir tuomet spręs, ar jam pritarti.

Tačiau valdančioji keturių centro dešinės partijų koalicija tikisi, kad kitų metų biudžetą pavyks patvirtinti laiku – lapkričio pabaigoje arba gruodį, nors ir neneigia, kad bus daug diskusijų dėl šio dokumento. „Šis biudžetas yra pasmerktas priimti“, - teigė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Kęstutis Glaveckas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė priekaištavo Vyriausybei, kad kitąmet numatomos pernelyg menkos įplaukos iš valstybės valdomo milijardinio turto. Be to, valstybės vadovė yra įspėjusi Seimo politikus nepaversti biudžeto pernelyg populistiniu, kuriuo rinkėjai galėtų būti „papirkti“ artėjant kitąmet vasarį įvyksiantiems savivaldos rinkimams. Priešingu atveju Prezidentė pagrasino biudžeto nepasirašyti.

Per dvidešimt nepriklausomybės metų nebuvo nei vieno atvejo, kad valstybės vadovas vetuotų biudžetą, nors daugeliu atvejų turėjo jam pastabų ar priekaištų.

Priėmimas - gruodį

Pagal Seimo Statutą, po biudžeto projekto pateikimo parlamentarai visuose komitetuose, komisijose ir frakcijose dvi savaites nagrinėja šį dokumentą, neberengdami eilinių plenarinių posėdžių. Tačiau galimi neeiliniai posėdžiai.

Lapkritį Seimo nariai turi pateikti pasiūlymus dėl biudžeto keitimo. Jie nagrinėjami projekto pirmojo svarstymo Seimo plenariniame posėdyje metu, kuris turi įvykti ne vėliau kaip lapkričio 25 dieną. Po to biudžetas grąžinamas Vyriausybei patobulinti ir įvertinti parlamentarų pasiūlymus.

Ne vėliau kaip per 15 dienų nuo pirmojo svarstymo Seime turi įvykti antrasis biudžeto svarstymas. Jam Vyriausybė turi pateikti savo išvadą, kuriems pasiūlymams koreguoti projektą ji pritaria. Paprastai ministrai pritaria ne daugiau kaip dešimtadaliui visų pasiūlymų.

Antrojo svarstymo Seime metu balsuojama, ar pritarti Seimo narių pasiūlymams, kuriems nepritarė Vyriausybė. Tačiau jie gali būti priimti tik tuo atveju, jeigu už tai balsuoja ne mažiau kaip 71 Seimo narys.

Baigus antrąjį svarstymą Seime balsuojama dėl to, kada numatyti biudžeto priėmimą. Paprastai galutinis balsavimas įvyksta praėjus kelioms dienoms po antrojo svarstymo – gruodžio viduryje.

Preliminariai numatyta, kad galutinis balsavimas dėl 2011 metų biudžeto Seime įvyks gruodžio 9 dieną.

Jeigu galutinio balsavimo metu paaiškėja, kad Seimas nesugebėjo pritarti biudžeto projektui, jis grąžinamas Vyriausybei patobulinti ir po kelių dienų balsuojama iš naujo.


Šiame straipsnyje: biudžetas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių