Seimas nepritarė siūlymui atšaukti kasos aparatų įvedimą turguose

Seimas keliais balsais atmetė opozicijos parengtą rezoliuciją, kuria Vyriausybė būtų pasiūlyta persvarstyti savo sprendimą įvesti kasos aparatus turguose.

Tačiau nuspręsta patobulinti ir toliau svarstyti kitą, kur kas švelnesnę rezoliuciją, kuria ministrai įpareigojami derėtis su smulkiaisiais verslininkais dėl kasos aparatų įvedimo turgavietėse.

Siūlo pradėti derybas

Antradienį parlamentarai pirmiausia ėmėsi svarstyti Seimo Darbo partijos frakcijos pasiūlytą rezoliuciją, kurioje atkreipiamas dėmesys į šalia Seimo rūmų jau kurį laiką vykstančią smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos atstovų bado akciją. Jos dalyviai reikalauja atšaukti Vyriausybės sprendimą nuo šių metų gegužės 1 dienos įvesti kasos aparatus prekiaujantiems maisto produktais dengtose turgavietėse. Už jų įsigijimą valstybė įsipareigojo kompensuoti.

„Darbiečių“ inicijuotoje rezoliucijoje nurodoma, kad Seimas įpareigoja Vyriausybę „nedelsiant pradėti derybas su smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos atstovais ir priimti abiem pusėms naudingus bei tinkamus sprendimus, įvertinant jų reikalavimus“.

Šiai rezoliucijai priimti nepakako balsų, todėl ji grąžinta iniciatoriams tobulinti. Sudaryta redakcinė komisija.

Stebėjosi, kodėl pamiršti atviri turgūs

Pristatydamas projektą Seimo opozicijos lyderis, Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys sakė, kad „jeigu jau žmonės ryžtasi badauti, vadinasi, tai didelė problema, kurią būtina spręsti“. Anot jo, „Vyriausybė nėra pradėjusi derybų su tomis organizacijomis, o tai derėtų  padaryti, kad žmonės bent jau nutrauktų savo akciją“.

Opozicijos atstovai rėmė šio dokumento priėmimą. Tvarkos ir teisingumo frakcijos narys Andrius Mazuronis sakė: „Ką veikia su finansiniais ir ekonominiais nusikaltimais kovojančios institucijos, kad nevykdo savo pareigų ir netikrina, kaip yra nelegaliai prekiaujama nelegaliai turguose? Kasos aparatų įvedimas yra ėjimas ne tuo keliu, kovojant su šiomis blogybėmis“.

Socialdemokratas Vytenis Andriukaitis kėlė klausimą, kodėl nėra kalbama apie tuos turgus, kuriuose prekiaujama ne maisto produktais. „Kodėl pamirštame apie tuos supermarketus po atviru dangumi, kur prekiaujama visokiais dalykais ir kur apyvartos kur kas didesnės, nei mėsos dengtose turgavietėse?“, - retoriškai klausė jis.

Darbo partijos frakcijos narys Kęstutis Daukšys sakė nesuprantąs, kodėl „Vyriausybė bijo nueiti ir pasikalbėti su badaujančiaisiais“. „Nejaugi Vyriausybei kepurė nukris dėl to“, - gūžčiojo pečiais K.Daukšys. 

„Mes nieko iš nieko neatimam“

Bet valdantieji kalbėjo priešingai. Seimo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys neigė, kad dėl kasos aparatų įvedimo iš smulkiųjų verslininkų bus atimta šimtai milijonų litų, kuriuos tikimasi surinkti į biudžetą.

„Mes nieko iš nieko neatimam. Tie pinigai biudžete atsiras tiesiog dėl geresnės apskaitos“, - sakė jis. „Valdžia, tvarkydama apskaitą, rūpinasi didesnėmis pajamomis į biudžetą, taigi, ir pensijomis bei kitomis socialinėmis išmokomis. Mes kalbame apie tvarkos įvedimą, apie nieką kitą“, - pridūrė politikas.

Kitas konservatorius Vaidotas Bacevičius klausė opozicijos: „Ar mums rūpi žmonės ir tikros problemos, ar mes norime tik pademonstruoti apsimestinį dėmesį? Jeigu norima inicijuoti derybas, prašom pateikti raštiškus pasiūlymus Vyriausybei, Ūkio ministerijai, Seimo Ekonomikos komitetui. Tada ir galėsime kalbėtis. Bet savo veiksmais neginkime šešėliniame versle dalyvaujančiųjų interesų“.

Kęstutis Masiulis tvirtino, kad geresnė apskaita turguose nežlugdo verslo. „Tai blefas. Geresnė apskaita negali nieko žlugdyti, ji tik padeda. Mokesčių mokėjimas yra visų piliečių pareiga. Negali būti taip, kad tik kai kurie piliečiai labiau prisideda prie valstybės išlaikymo ir visų jos institucijų, pradedant mokyklomis ir ligoninėmis, policija ir kariuomene“, - sakė K.Masiulis.

Gynė Vyriausybės poziciją

Premjeras Andrius Kubilius užstojo Vyriausybės sprendimą įvesti kasos aparatus turguose. „Tai, ką darome kartu su žemės ūkio ministru, įvesdami šiek tiek daugiau tvarkos, remia visos be išimties žemdirbių organizacijos. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atliko tyrimą visose turgavietėse. Paskutinis patikrinimas prieš mėnesį Šiauliuose parodė, kad ten milijoninės prekybos vyksta“, - teigė jis.

Pasak premjero, Seimo „pasirinkimas yra labai paprastas ir aiškus - arba mes už tvarką ir teisingumą, kurio nori dauguma žmonių, arba už tuos, kuriuos tiria FNTT“.

Vyriausybės vadovas tikino kalbėjęs su smulkiųjų verslininkų atstovais, tačiau „neišgirdo jokių esminių argumentų“.

„Nesuprantu, kodėl nėra paprasčiau vykdyti ne popierinę, bet šiuolaikinę, elektroninę apskaitą, ypač kai Vyriausybė tai kompensuoja“, - kalbėjo A.Kubilius.

Tiesiogiai siūloma neįvesti aparatų

Po to, kai Darbo partijos rezoliucija buvo grąžinta iniciatoriams tobulinti, opoziciniai socialdemokratai pasiūlė Seimui dar vieną rezoliucijos projektą. Juo Vyriausybė tiesiogiai raginama neįvesti kasos aparatų turguose nuo šios gegužės. Šioje rezoliucijoje pabrėžta, kad „kasos aparatų įvedimas turguose apsunkins prekiautojų turguose darbą“, o šis klausimas esą „nebuvo pakankamai aptartas su suinteresuotomis pusėmis“.

Be to, opozicija spėja, kad kasos aparatų įvedimas turguose „neduos papildomų pajamų į biudžetą“, nors valdantieji tikisi visiškai priešingai. „Seimas pareiškia, kad Vyriausybės skelbiamas tikslas – ištraukti iš šešėlio vieną milijardą litų nebus pasiektas, nes kasos aparatų buvimas negarantuoja tikslios apskaitos, tačiau sukelia daugybę nepatogumų prekiautojams“, - rašoma rezoliucijos projekte.

Šia rezoliucija Vyriausybei taip pat siūloma sėsti prie derybų stalo ir su smulkiaisiais verslininkais ieškoti visiems priimtinų sprendimų.

Leista kalbėti turgaus prekeivių atstovei

Pristatydamas šį projektą socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius pripažino, kad kasos aparatai visuose turguose anksčiau ar vėliau turėtų atsirasti. „Pritariu tam, bet tai turi atsitikti ilgesnėje perspektyvoje, ne taip staiga, dar ir ekonominės krizės sąlygomis“, - kalbėjo politikas.

Svarstant šią rezoliuciją Seimo posėdyje buvo leista pasisakyti smulkiųjų verslininkų atstovei Zitai Sorokienei. „Dar gruodžio mėnesį su Vyriausybe pasirašėme memorandumą dėl to, kad nebūtų bloginamos sąlygos smulkiajam verslui. Bet po kelių dienų išgirdome apie vienašališkus Vyriausybės veiksmus dėl kasos aparatų įvedimo dengtose turgavietėse prekiaujant maisto produktais“, - sakė ji iš Seimo tribūnos.

Z.Sorokienė tikino, kad su smulkiaisiais verslininkais nebuvo deramasi dėl kasos aparatų įvedimo tvarkos ir sąlygų.

„Pagal mūsų turimą informaciją, šiandien nėra įvežama jokios kontrabandos į turgavietes“, - po šių Z.Sorokienės žodžių Seimo salė ėmė nepatikliai šurmuliuoti.

Diskusijoje pasisakęs žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pastebėjo, kad oficiali apyvarta turgavietės siekia apie milijardą litų per metus, pusę jos – maisto produktai. Ministras tikino, kad kasos aparatų įvedimas padės sutvarkyti apskaitą, mokesčių mokėjimą ir, anot jo, neuždraus žmonėms derėtis su pardavėju turguje.

Ragino premjerą susitikti su badaujančiais

Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis tvirtino kaltinąs premjerą A.Kubilių „elementaraus žmogiškumo stoka“, nes jis nė karto nesustojo prie badaujančiųjų ir su jais nepasikalbėjo. „Ko jūs bijote? Juk su apsauga esate. Galite sustabdyti savo limuziną ir pasikalbėti su paprastais žmonėmis, išgirsti jų bėdas“, - atsisukęs į Vyriausybės vadovą sakė V.Mazuronis.

A.Kubilius ragino Seimą nepriiminėti socialdemokratų rezoliucijos. „Nepūskim čia dūmų, kurie niekam nereikalingi ir nenaudingi. Tvarka turi būti. Mes kalbėjomės ir kalbėsimės su smulkiaisiais verslininkais, bet sieksime ir tvarkos turguose“, - teigė premjeras. Kreipdamasis į opoziciją, jis pridūrė: „Juk irgi būsite valdžioje kada nors – jeigu ne po dviejų metų, tai po šešerių metų. Tad kodėl priešinatės tvarkos įvedimui, kuri naudinga biudžetui, vadinasi, valstybei, vadinasi – visiems“.

53 Seimo nariai balsavo už tai, kad socialdemokratų pasiūlyta rezoliucija būtų grąžinta iniciatoriams tobulinti, tačiau 55 buvo už jos atmetimą. Todėl prie jos jau nebebus sugrįžta.

Prie Darbo partijos siūlomų rezoliucijos dėl derybų su smulkiaisiais verslininkais Seimas galės grįžti tik balandį, kai priartės Vyriausybės nustatytas terminas pačių kasos aparatų įvedimui turguose.


Šiame straipsnyje: kasos aparataiturgavietės

NAUJAUSI KOMENTARAI

maxas

maxas portretas
is avinu bandos-lietuviu,tik smulkieji verslininkai dar bando priesintis oligarhams,kazko imasi,o ne bliauna tik skerdziami.

Adiva

Adiva portretas
Kokie jie smulkieji verslininkai?Mėsininkai sakė ,kad nepraeis ir poros mėnesių ,jie taps PVM mokėtojais.Tai reiškia,kad jų apyvarta sieks 100 000 litų.Ir tai vadinama smulkiais verslininkais?

hmm

hmm portretas
kokie ten smulkieji verslininkai turgininkai ten apyvartos ne ka blogesnes turguose nei maximoje o mokesciu tikrai tiek pat nesumokama deja :((((
VISI KOMENTARAI 10
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių