Seimas linksta atpiginti degtinę

Seimas linkęs mažinti akcizą stipriam alkoholiui. Tokiam dalies opozicijos ir valdančiųjų pateiktam pasiūlymui antradienį parlamentarai pritarė balsų dauguma.

Dar būtinas galutinis Seimo balsavimas dėl pasiūlymo atpiginti stiprius alkoholinius gėrimus, kuris gali įvykti šį ketvirtadienį arba kitą savaitę.

Bus balsuojama dėl priėmimo

Seimas antradienį svarstė beveik penkių dešimčių parlamentarų siūlymą sumažinti gryno etilo alkoholio hektolitrui akcizo tarifą nuo dabar taikomų 4416 litų iki 3200 litų.

Po svarstymo 67 Seimo nariai buvo už tokį projektą, 25 prieš ir 25 susilaikė. Už balsavo beveik visa opozicija ir dalis valdančiosios koalicijos atstovų- Liberalų sąjūdžio frakcijos bei Jungtinės Liberalcentristų ir Tautos prisikėlimo partijos frakcijos nariai.  Prieš ir susilaikė beveik visi konservatoriai, taip pat pavieniai opozicijos atstovai.

Todėl įstatymas netrukus turėtų būti teikiamas priėmimui.

Jeigu jam būtų pritarta ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė Akcizų įstatymo pataisas pasirašytų, nuo Naujųjų metų pusės litro butelis degtinės gali atpigti maždaug 2-3 litais.

Siekia gelbėti nacionalinę pramonę

Lapkričio pradžioje Seimas jau balsavo už tai, kad nebūtų svarstomas pasiūlymas sumažinti alkoholio akcizą nuo 4416 iki 3740 litų. Buvo nuspręsta įstatymą grąžinti Ekonomikos komitetui tobulinti, nenustatant konkrečios datos, kada šis įstatymas galėtų grįžti į plenarinį posėdį.

Tautos prisikėlimo partijos atstovo Dainiaus Budrio vadovaujamas Ekonomikos komitetas operatyviai apsvarstė pasiūlymą dar labiau sumažinti akcizą. Buvo surinkta pakankamai liberalių ir opozicijai atstovaujančių Seimo narių parašų, kad šis klausimas grįžtų į plenarinį posėdį dar iki lapkričio pabaigos.

Antradienį pristatydama Ekonomikos komiteto poziciją, socialdemokratė Birutė Vėsaitė tvirtino, kad mažesniais akcizais būtų apginta nacionalinė alkoholio pramonė. „Kreipiuosi į visus antialkoholinio fronto dalyvius ir generolus. Dirbdama Ekonomikos komitete matau, kad nacionalinė alkoholio pramonė yra privesta prie bankroto ir sumaišties. Dabar taikome kelis kartus didesnius akcizus taikome, nei reikalaujamas Europos Sąjungos minimumas. Žiūrėkime, kas dabar jau darosi alkoholio rinkoje. Visokie „Zelionaja marka“ ateina gana į ją labai agresyviai ir išstumia mūsų alkoholio gamintojus. Padėtis labai sudėtinga. Jeigu nenorime sunaikinti savo alkoholio pramonės, palaikykime šią pataisą“, - tvirtino ji.

Premjeras priminė „girtas tragedijas keliuose“

Panašiai kalbėjo ir kiti pataisos gynėjai. „Ko siekiama mažinant akcizą? Ne alkoholizmą Lietuvoje didinti, o gelbėti nacionalinę alkoholio pramonę ir kartu surinkti daugiau lėšų į biudžetą iš akcizų“, - teigė socialdemokratas Algirdas Sysas.

„Pažiūrėkime, kokią akcizų politiką taikome ir kaip kovojame su kontrabanda. Aplinkinėse valstybėse yra du-tris kartus mažesni akcizai alkoholiui ir netgi ES reikalaujamas minimalus akcizas stipriam alkoholiui yra 2,3 karto mažesnis, nei dabar taikome pas mus. Todėl reikia juos bent jau pamažinti, siekiant kovoti su tomis kontrabandinio alkoholio upėmis iš kaimynų“, - tvirtino Tvarkos ir teisingumo frakcijos narys Remigijus Žemaitaitis.

Akcizų mažinimui griežtai prieštaravo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas. Jį parėmė ir premjeras Andrius Kubilius: „Mane stebina toks vieningas pakankamai didelės dalies parlamentarų teigiamas požiūris į šį pasiūlymą. Jis reiškia tik vieną – mes taip kreipiamės į Lietuvos žmones, kad jie gertų kuo daugiau. Mes jau esame svarstę tuos klausimus Vyriausybėje labai rimtai ir pasisakėme prieš pasiūlymą. Visi prisimename, kaip girtas policininkas suvažinėjo tris vaikus. Tada buvo imtasi priemonių ir dabar jau apie tokias tragedijas nebegirdime. Tad kodėl dabar norime vėl sugrąžinti girtų vairuotojų sukeliamas tragedijas keliuose?“.

Norėjo padidinti akcizą alui

A.Matulas taip pat siūlė net 50 procentų padidinti akcizą, taikomą alui. Tačiau šis pasiūlymas net nebuvo svarstomas, nes jis, pasak Ekonomikos komiteto pirmininko D.Budrio, neatitinka pasiūlyto įstatymo projekto esmės. „Mes dabar nekalbame apie akcizą alui, svarstome tik akcizą stipresniems alkoholiniams gėrimams“, - pabrėžė D.Budrys.

Tačiau buvo pritarta pasiūlymui suvienodinti akcizą, taikomą atvežtiniam vynuoginiam vynui ir Lietuvoje gaminamam natūralios fermentacijos vaisių ir uogų vynams. Iki šiol jie buvo apmokestinti kiek didesniais akcizais, nei atvežtiniai vynuogių vynai. Seimo nariai teigė, kad tai neteisinga ir žlugdo natūralios fermentacijos vaisų bei uogų vynus gaminančią „Anykščių vyno“ bendrovę.

Prieš tai balsuota dėl A.Matulo siūlymo palikti akcizus etilo alkoholiui tokius, kokie yra dabar. Bet tokiam Sveikatos reikalų komiteto vadovo pasiūlymui balsų dauguma nepritarta.


Šiame straipsnyje: alkoholisakcizai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių