Seimas imasi naujos pensijų reformos svarstymo

Seimas priėmė svarstyti įstatymų pataisas, numatančias naują pensijų sistemos reformą.

Seimas antradienį po pateikimo pritarė 6 įstatymų pataisoms: už balsavo 68 Seimo nariai, o susilaikė 11 parlamentarų. Toliau pakeitimai Seime bus svarstomi gegužės pabaigoje.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas akcentavo, kad dabar kaupti pensijas privačiuose fondomis sąlygomis, kokias yra nustačiusi valstybė, „visiškai neapsimoka“.

„Kas būtų, jeigu mes paliktumėm šiandien galiojančią sistemą - tai yra 1,5 proc. (“Sodros„ pervedima į antros pakopos pensijų fondus dalyvio draudžiamųjų pajamų dalis - BNS), šiais metais, 2,5 proc. kitais metais, paskui - 2 proc. Matome, kad kaupimas visiškai neapsimoka, tai yra per mažai pinigų, kad žmonės galėtų dalyvauti kaupime, kad ką nors sukauptų ir iš principo tai būtų neefektyvus investavimas. Jeigu grįžtame prie 5,5 proc., kas buvo iki krizės, matom, pensija būtų dar mažesnė negu mes siūlome“, - Seime teigė A.Bitinas.

Pristatydamas siūlomus pakeitimus viceministras aiškino, kad pakeitimais siekiama sudaryti palankesnes sąlygas žmonėms kaupti didesnę pensijos dalį privačiuose fonduose, siūloma sudaryti galimybę kaupimo dalyviams lengviau keisti pensijų fondus ir supaprastinti naujų pensijų kaupimo sutarčių sudarymo tvarką.

Pasak jo, išankstinių pensijų gavėjai taip pat galėtų gauti išmoką iš pensijų fondų tada, kai jie kreipsis išankstinės pensijos. Viceministro duomenimis, dabar išankstinių pensijų gavėjų yra apie 11 tūkst.

Iš viso pensijas privačiuose pensijų fonduose vasario pabaigos duomenimis kaupė beveik 1,06 mln. gyventojų.

Pakeitimai leidžia ateityje pensijų kaupimo dalyviams nevaržomai apsispręsti, kaip ir kur jie norės kaupti pensiją senatvei, kiek laiko galės dalyvauti privačiame pensijų fonde ir jį keisti, taip pat keisti investavimo kryptis. Taip pat siūloma sumažinti administracinę naštą, kai netenkama pensijos dalies dėl fondų taikomų administravimo mokesčių. Gyventojams siekiama sudaryta galimybę patiems mokėti papildomas įmokas ir papildomai būti skatinamiems iš valstybės biudžeto.

Pirmiausiai siūloma mažinti atskaitymus nuo įmokų ir turto, pamažu visiškai atsisakant atskaitymo nuo įmokų: 2013 metais jie būtų 2 proc., o vėliau kasmet mažėtų po 0,5 punkto iki nulio. Šiuo metu leidžiamas maksimalus atskaitymo nuo įmokos dydis – iki 10 proc., realiai rinkoje taikomas – iki 3 procentų.

„Sodros“ pervedimus į antros pakopos pensijų fondus, kurie nuo šių metų pradžios yra sumažinti iki 1,5 proc., o kitąmet bus padidinti iki 2,5 proc., nuo 2014-ųjų pradžios siūloma vėl sumažinti iki 2 proc., o nuo 2020 metų - padidinti iki 3,5 procentų.

Siūloma, kad nuo 2014 metų sausio 1 dienos į pensijų fondus asmuo mokėtų papildomą 1 proc. dydžio kaupiamąją įmoką, o iš valstybės biudžeto gautų papildomą skatinamąją įmoką, kuri sudarytų 1 proc. vidutinio darbo užmokesčio šalyje. Nuo 2016 metų  papildomos asmens lėšomis mokamos įmokos dydis būtų 2 proc. dalyvio draudžiamųjų pajamų, papildomos iš valstybės biudžeto mokamos įmokos dydis - 2 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio.

Skatinamosios įmokos būtų mokamos iš valstybės biudžeto. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, šioms įmokoms 2014 metais prireiktų 239 mln. litų, 2015 metais - 257 mln. litų, o 2016 metais - 551 mln. litų.

2013-ųjų sausio-rugsėjo mėnesiais žmonės turėtų galimybę pasirinkti, kokioje sistemoje - privačioje ar valstybės jie kaups būsimai pensijai. Jeigu dėl pensijų kaupimo finansavimo sistemos keitimo gyventojai nebenorėtų dalyvauti antros pakopos pensijų fondų veikloje, jie iki 2014-ųjų pradžios galėtų priimti sprendimą ir grįžti pensiją kaupti tik „Sodroje“.


Šiame straipsnyje: Sodrapensija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Miglė

Miglė portretas
Pensijas kaupti reikia tuose fonduose kuriuos prižiūri valstybė, o kitaip pinigėliai gali "pabėgti". Tvarkos ir teisingumo.

Jonis

Jonis portretas
Jokiu antros pakopos pensiju kaupimo fondu, kai is sodros atiduodami pinigai i privacias rankas, jau didesnio aferizmo nesugalvosi, turi buti privatus pensiju kaupimo fondai ir valstybinis jei skaitoma kad sodrai per daug mokame tai sumazinkime sodros kaupimo mokesti, Beje ir dabar yra privatus pensiju kaupimo fondai 3 pakopos ir niekas nedraudzia juose kaupti savo pajamas.

manau

manau portretas
jau šitas Seimas nieko doro nepadarys ir su pensijomis. Žiūrėkite balsavo 70 "vertybių", o kur kitos, jau ir kolūkiuose to nebuvo tokios tvarkos, nors dabartiniai jų labai bijo.Ar sutvarkėte privačių pensijų valdytojų algas, pensijų aptarnavimo kaštus, kodėl jie tenka valstybei. Kodėl nepriklausomoj Lietuvoje rublius, vagnorkes perskaičiavus į Lt, nes labai sumenkino išeinančių pensijos dydį kai vertė litais .Dabartiniams išeinantiems pensijon jų neskaičiuoja tik įeina į stažą, bet kurie išėjo pensijon iki 2003 m. skaičiavo tai gal reikia suvienodinti visiems senjorams, bet to niekas nesupranta, net profesoriai.
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių