Seimas atsisakė visiško alkoholio reklamos draudimo (papildyta)

Seimas panaikino anksčiau priimtą sprendimą nuo 2012 metų uždrausti Lietuvoje reklamuoti alkoholį.

Antradienį plenariniame posėdyje parlamentarai audringai svarstė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis numatoma atšaukti nuo 2012-ųjų sausio 1 dienos turėjusį Lietuvoje įsigalioti visišką alkoholio reklamos draudimą.

Po diskusijų už tokį įstatymą balsavo 59 Seimo nariai, prieš buvo 37, susilaikė 13.

Įstatymas įsigalios tuomet, kai Seimo priimtąjį įstatymą pasirašys Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kai kurie alkoholio reklamos priešininkai pareiškė tikintys, kad D.Grybauskaitė vetuos šį įstatymą. Bet Prezidentė yra sakiusi, kad absoliutus alkoholio reklamos draudimas galioja tik vos vienoje kitoje Europos valstybėje.

Priėmus siūlomas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, Lietuvoje ir toliau galios smarkiai apribota alkoholio, tačiau neuždrausta reklama. Pavyzdžiui, per televiziją alkoholiniai gėrimai gali būti reklamuojamas tik nuo 23 iki 6 valandos.

Seimo Ekonomikos komitetas paskelbė pritariąs pasiūlytam pasiūlytam įstatymui dėl alkoholio reklamos draudimo atidėjimo. „Kodėl mes norime būti šventesni už šventuosius? Kodėl norime drastiškai uždrausti bet kokią alkoholio reklamą bet kuriuo paros metu? Toks drastiškas draudimas priimtas tik Norvegijoje. Niekur kitur jo nėra“, - priminė Ekonomikos komiteto vadovas Dainius Budrys.

Tačiau konservatoriaus Antano Matulo vadovaujamas Sveikatos reikalų komitetas buvo prieš šį projektą. „Labai apgailestauju, kad Seimas priėmė tokį įstatymą“, - kalbėjo A.Matulas.

Anot konservatoriaus Petro Luomano, „yra daugiau nei akivaizdu, kad reklamos tikslas yra aiškus – skatinti vartojimą“. Jis priminė, kad daug visuomeninių organizacijų, įskaitant ir Moksleivių parlamentą, ragino nepriimti įstatymo dėl reklamos draudimo atidėjimo.

Už alkoholio reklamos draudimo panaikinimą pasisakė ir Informacinės visuomenės plėtros komitetas bei Jaunimo ir sporto reikalų komisija.

Seimas vieną po kito atmetė nemažai teiktų pataisų, kuriomis siūlyta nustatyti, kad nemenką dalį iš alkoholio reklamai skiriamų pinigų gėrimų gamintojai privalo nukreipti socialinei reklamai prieš girtuoklystę.

Skaičiuojama, kad alkoholio reklamai Lietuvoje per metus išleidžiama apie 17 milijonų litų. Jeigu svaigalų reklama būtų visiškai uždrausta, tokių pinigų netektų žiniasklaida ir kai kurios alkoholio gamintojų remiamos sporto šakos.

Seimas antradienį turėtų balsuoti ir dėl daugiau Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų, parengtų Ūkio ministerijoje ir pačiame parlamente. Šios pataisos griežtina alkoholio pardavimą ir vartojimą.

Pavyzdžiui, siūloma uždrausti paslėptą alkoholio reklamą, norima nustatyti specialius reikalavimai specializuotoms alkoholinių gėrimų prekybos įmonėms.

Siekiant sumažinti naktinių barų, kuriuose prekiaujama alkoholiu, siūloma numatyti, kad viešojo maitinimo įmonėse leidžiama parduoti alkoholinius gėrimus nuo 22 iki 8 valandos tik atidarytoje pakuotėje arba išpilstytus alkoholinius gėrimus ir tik vartojimui vietoje. Be to, ketinama sugriežtinti maitinimo įmonės sąvoką nurodant, kad joje turi būti ruošiamas, gaminamas ir realizuojamas maistas.

Asmenims iki 21 metų siūloma neleisti vartoti alkoholinių gėrimų, stipresnių nei 15 laipsnių, o asmenys iki 18 metų neįleisti į barus, restoranus, kavines, bufetus ir kitas viešojo maitinimo įmones nuo 22 iki 6 valandos.

Grupės Seimo narių pateiktame projekte siūloma, kad Lietuvoje palaipsniui, per kelerius metus būtų įgyvendinta tvarka, jog mažmeninė prekyba alkoholiu vyktų tik specializuotose uždarose parduotuvėse ir būtų draudžiama juo prekiauti maisto produktų parduotuvėse.

Be to, siūloma, kad degalinėse nuo 2013 metų būtų uždrausta prekiauti stipriu alkoholiu, o nuo 2016-ųjų – bet kokiais alkoholiniais gėrimais. Siūloma ir drausti pilstyti alų į vadinamuosius „bambalius“ - didesnės nei 1 litro talpos butelius.


Šiame straipsnyje: Alkoholio reklama

NAUJAUSI KOMENTARAI

Binda

Binda portretas
KOL PILSTUKO YRA REKLAMA NERIKALINGA.

Reiškia

Reiškia portretas
Dar sveiko proto likučių nepragėrė

S

S portretas
Lietuva pralaimėjo.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių