Prognozė: emigracija slūgs, bet dirbančiųjų mažės

Per artimiausius metus emigracija bei gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje turėtų nuslūgti, tačiau darbo jėgos mažėjimas spartės. Mažėjanti darbo jėga Lietuvoje gali silpninti ekonomikos plėtrą ir viešųjų finansų stabilumą. Tvarus ekonomikos augimas priklausys nuo to, ar į demografinius pokyčius bus reaguojama laiku didinant darbo jėgos kiekį, aktyvumą, produktyvumą bei išlaikant atsakingą valstybės finansų politiką, rašoma pranešime.

Neigiamas poveikis produktyvumui ir socialinės apsaugos sistemos stabilumui

Remiantis „Swedbank” atlikta Lietuvos demografijos analize, per artimiausius penkerius metus gyventojų skaičius kasmet vidutiniškai sumažės 19.5 tūkst., o darbingo (15-64 m.) amžiaus gyventojų – net 19.6 tūkst., nes vyresnio amžiaus žmonių ir vaikų skaičius šiek tiek augs. Todėl darbo jėga mažės sparčiau nei gyventojų skaičius – po 11.7 tūkst. kasmet.  Darbo jėgos sumažės nuo 1.618 mln. 2011 m. iki 1.560 mln. 2016-ųjų pradžioje, arba 3.6 proc., o visų gyventojų skaičius – 3 procentais.

Darbo jėga ne tik mažės, tačiau pradės sparčiau senti. Iki šiol stabilus vidutinis darbingo amžius (15-64 m.) žmonių amžius 2016-aisiais, palyginti su 2009-aisiais, išaugs 1.6 metų (iki 39.6 m.).

Bent iki 2016-ųjų našta dirbantiesiems dėl krintančio nedarbo sumažės. Jei 2010-aisiais 100-tui dirbančiųjų teko 99 vaikų iki 15 m., vyresnių nei 64 m. ir  bedarbių, tai 2016-aisiais jų skaičius turėtų kristi iki 76. Bendras išlaikomo amžiaus (vaikai iki 15 m. ir vyresni nei 64 m.) žmonių indeksas, kitaip tariant, jų skaičius 100-tui darbingo (15-64 m.) amžiaus žmonių, pradės augti nuo 2010-ųjų. Išlaikomų žmonių 2016-aisiais bus šiek tiek daugiau nei 48, arba trimis daugiau nei 2010-aisiais. Tai reiškia, kad dirbantiesiems teks išlaikyti daugiau žmonių, kai nedarbas nustos kristi.

Didėjantis vyresnio amžiaus žmonių ir vaikų skaičius ilgainiui turės neigiamos įtakos socialinės apsaugos sistemos stabilumui. Tačiau bent jau artimiausius penkerius metus, kaip rodo išlaikomo amžiaus žmonių indeksas, ši našta padidės nežymiai ir bus šiek tiek mažesnė nei 2001-aisiais, kai 100-tui darbingo amžiaus žmonių teko daugiau nei 50 išlaikytinių. Kita vertus, dar tolimesnėje ateityje šių problemų išvengti veikiausiai nepavyks – su jomis susiduria daugelis išsivysčiusio pasaulio šalių.

Kaip išvengti neigiamų pasekmių?

Labiau patyrusi ir išsilavinusi darbo jėga turėtų didinti produktyvumą. Teigiamą poveikį produktyvumui galėtų daryti ir išaugusi vyresnio amžiaus žmonių motyvacija patenkinti darbo rinkos poreikius bei siekis skatinti efektyvumą,  jei darbo jėga pabrangtų. Kita vertus, mažėjantis produktyvumas senstant, galimai susilpnėsiančios galimybės įsisavinti naujas technologijas ir išaugusi paslaugų paklausa produktyvumą gali veikti neigiamai. Dėl demografinės padėties Lietuvai reikės užtikrinti aukštą produktyvumo lygį, todėl svarbu skatinti investicijas į efektyvumo didinimą.

Demografinės tendencijos skatina susimąstyti ne tik apie produktyvumo didinimą, bet ir apie darbo jėgos kiekį. Jį gali didinti imigracija bei aktyvumo kilimas. Pagal pastarąjį rodiklį Lietuva atsilieka nuo Latvijos ir Estijos.

Vyresnio amžiaus žmonių aktyvumą sėkmingai didina pensijinio amžiaus ilginimas. Motyvaciją įsitraukti į darbo jėgą didintų ir žymesnis skirtumas tarp minimalios algos ir bedarbio pašalpos. Jaunimo aktyvumą galėtų padidinti atostogų sąskaita sumažinta mokymosi trukmė. Ilgiau dirbti skatintų didesnės išmokos vėliau išėjusiems į pensiją.

Taip pat gali tekti siekti imigracijos politikos liberalizavimo taip pagreitinant ir atpiginant užsieniečių įdarbinimą. Ne mažiau svarbu - užtikrinti valstybės finansų stabilumą ir taip tinkamai pasiruošti galimai išaugsiančioms socialinės apsaugos išlaidoms.


Šiame straipsnyje: darbasdarbo rinkadarbuotojai

NAUJAUSI KOMENTARAI

vejas

vejas portretas
Emigracija tai yra darbdaviu sugebejimo ar nesugebejimo valdyti imones atspindys Lietuvoje.Nemaza dalis vadovu dirbti nenori o nori tik vadovauti uz tad turim ka turim.

XXI a baudžiava Lietuvoje

XXI a baudžiava Lietuvoje portretas
Išlikimui yra būtina veikla. Tačiau ... Lietuvoje žmogaus veikla yra gesinama valdžios priespauda, kaip baudžiavos laikais. Štai pavyzdys aiškumui. Anglijoj £622 (apie 2500 litų) žmogaus veiklos šių mėnesio pajamų nėra atskaičiuojamas joks mokestis, net ir valstybiniam socialiniam draudimui. Tai yra žmogaus veiklos asmeninė ir privati neliečiamybė šioj šaly. Lietuvoje … 121,50 lt (apie £30) – (su)mokamas žmogaus pajamų mokestis nuo 800 lt (apie£200) minimalaus darbo užmokesčio. Anglijoj … : ) (apie £30) 121,50 lt – (su)mokamas žmogaus pajamų mokestis nuo (apie £720) 2880 lt ………………. darbo užmokesčio. Valdžia Lietuvoje netrukdomai sugeba pasisotinti silpniausiųjų (vargdienių) sąskaita. Ar tai yra XXI amžiaus baudžiava Lietuvoje??? Taip. Kas vykdo baudžiavinę priespaudą? Visi premjerministrai nuo 2004 metų. Visi premjerministrai iki 2004 metų, vadovavę pasiruošimui papildyti ES junginį.

MNPD Lietuvoje 30000 litų

MNPD Lietuvoje 30000 litų portretas
visiems visiems visiems Kad gyventi oriai Lietuvoje, kiekvienas žmogus pirmiausia turi (planuoti): - būti sotus; - būti apsirengęs (šiltai); - turėti (šiltus) namus savo šeimai. Ir kad gyventi taip oriai Lietuvoje, pirmiausia ... Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) žmogui turi būti 30 000 litų metams. Štai ... (JK) Anglijos (nesovietinio mentaliteto) ekonomistai paskaičiavo ir užrašė neapmokestinamų pajamų dydį (NPD) žmogui 2011 – 2012 metams: £143.75 savaitei £622.92 mėnesiui £7,475.00 metams Nuo žmogaus veiklos šių pajamų nėra atskaičiuojamas joks mokestis, net ir valstybiniam socialiniam draudimui. Tai yra žmogaus veiklos (verslo) asmeninė ir privati neliečiamybė kapitalistinėj šaly !!! Išvertus į lietuvių kalbą, būtų tokie NPD žmogui Lietuvoje: 568,83 lt savaitei 2 464,96 lt mėnesiui 29 579,32 lt metams * Metinis neapmokestinamasis pajamų dydis (MNPD) ž m o g u i Anglijoje 2010 - 2011 metams buvo: £6,475.00 (apie 25 600 litų) Susijusi info: - daiktų (namų, automobilių, ...) kainos Anglijoje ir Lietuvoje yra vienodos; - Lietuvoje kai kurie daiktai yra dar ir brangesni nei Anglijoje. NPD Europos Sąjungoje turi būti vienodas (ar bent jau panašus) ir nediskriminuojantis. Vienykimės reikalaukim ir (išsi)reikalaukim. MNPD žmogui Lietuvoje 30 000 litų. Kad gyventi oriai ir Lietuvoje ...
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių